Producenci z Chin – jak wyszukać i nie dać się oszukać?

30 października 2022
4.7/5 - (35 votes)
Producenci z Chin – jak wyszukać i nie dać się oszukać?

Jednym z elementów procesu obejmującego import z Chin jest wyszukanie dostawców. Wybór i weryfikacja producenta, który wyprodukuje lub sprzeda nam towary, to pierwszy etap całego przedsięwzięcia. Warto dowiedzieć się na czym to polega.

Producenci z Chin to bardzo duża grupa firm, które wykonują produkcję towarów na zlecenie lub sprzedają gotowe produkty z naniesieniem np. tylko logo importera. Wybór dostawcy bywa łatwiejszy i trudniejszy. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju towary nas interesują i jaką ilość towaru zamawiamy. Na początku importerzy z Chin, chcący sprowadzać do Polski, mogą w ogóle nie wiedzieć, jak wygląda wyszukanie producentów w Chinach. Szczególnie, że na ogół pracują na miejscu w Polsce. Tu nieoceniony jest oczywiście Internet oraz specjalne serwisy B2B pomagające kojarzyć importerów z dostawcami z Chin.

Producenci z Chin – jak wyszukiwać?

Samodzielne wyszukanie producentów w Chinach wymaga pewnej biegłości w tym interesie. Łatwo jest się naciąć na nieuczciwego kontrahenta, nawet jeśli w papierach wszystko wygląda wiarygodnie. Znakomita większość firm ogłaszających się na portalach typu https://www.alibaba.com/ czy https://www.made-in-china.com/ to podmioty niezarejestrowane w chińskich urzędach. Zamówienie towaru od nich jest bardzo ryzykowne. Bez rejestracji i legalnej działalności import towarów z Chin do Polski będzie niemal niemożliwy, a Wy stracicie tylko pieniądze. Problemy z dostawcami z Chin często wynikają także z innej kultury biznesowej oraz nieznajomości języka chińskiego z jednej strony oraz nieznajomości angielskiego z drugiej. Przepisy prawa także bywają niejasne, a duża odległość dzieląca Chiny od Polski działa na niekorzyści importera. Jak uniknąć takich problemów? Warto zawsze weryfikować dostawców:

  1. sprawdź kapitał zakładowy dostawcy,
  2. poproś o próbki, sprawdź adres, skąd pochodzi itd.,
  3. sprawdź licencję biznesową,
  4. sprawdź przykładową fakturę vat (faktura z chin, commercial invoice)
  5. sprawdź MOQ dostawcy (minimum order quantity; minimalna ilość zamówienia),
  6. sprawdź katalog produktów, jakie fabryka oferuje,
  7. sprawdź raporty z kontroli przeprowadzonych w danej fabryce.

Współpraca z pośrednikiem w imporcie z Chin

W przypadku początkujących w tej branży najlepszą opcją jest wyszukanie producentów w Chinach firmie zajmującej się tym profesjonalnie. Dużym atutem jest, jeśli agencja posiada biura i pracowników na miejscu w Chinach. Nie chodzi tylko o to, co pośrednik może zobaczyć na własne oczy, ale także o wspomnianą kulturę biznesową. Producenci z Chin chętniej rozmawiają z osobami, które mieszkają w Chinach na co dzień i potrafią się dogadać w ich języku biznesowym. Z takimi, które unikną wtop dzięki znajomości tutejszych obyczajów. W kulturze chińskiej takie drobne rzeczy mają naprawdę ogromne znaczenie przy robieniu interesów. Producenci z Chin dadzą dużo lepszą ofertę osobie, która „czuje klimat” niż importerowi negocjującemu z nimi z innego kontynentu. Poniżej opisuję jak powinno wyglądać profesjonalne wyszukanie producentów w Chinach. Tak aby znaleźć fabrykę, która wyprodukuje towar w odpowiedniej ilości, jakości i oczywiście w atrakcyjnej cenie.

Jak powinno wyglądać wyszukanie producentów w Chinach?

1. Pierwszym krokiem jest wyszukiwanie dostawcy lub kilku dostawcy, którzy będą w stanie zrealizować nasze zamówienie. Generalnie każdy produkt, który sobie tylko wymarzycie, prawdopodobnie jest tam produkowany przez co najmniej kilkadziesiąt lub nawet kilkaset fabryk. Najpierw z tej masy dostawców trzeba dokonać selekcji. Odrzucamy fabryki, które nie spełniają norm prawnych bądź jakościowych. Szukamy do momentu, aż nie znajdziemy dostawców, z którymi będziemy mogli podjąć wstępne rozmowy.

2. Drugim krokiem są wstępne rozmowy i negocjacje z chińskimi dostawcami. Prosimy więc o ofertę cenową i certyfikaty (np. Certyfikat CE), które będą niezbędne w przypadku importu z Chin do Europy. Pytamy o to, ile trwa produkcja i umawiamy minimalną ilość zamówienie (MOQ). Większość fabryk podejmuje się produkcji tylko określonej minimalnej ilości produktów, ponieważ w innym wypadku interes jest dla nich nieopłacalny. Następnie pytamy o specyfikację techniczną i jakościową interesującego nas towaru. Prosimy także o próbki, jeśli jest to możliwe. Możemy zamówić je w formie kuriera lotniczego do Polski. Na tym etapie możemy już oszacować czy konkretni producenci z Chin spełniają nasze wymogi ilościowe, jakościowe oraz ile kosztuje produkcja w Chinach.

import z chin producenci

Zawsze weryfikuj dostawcę z Chin pod kątem prawnym

3. Trzecim etapem jest weryfikacja dostawcy z Chin. Podczas prowadzenia rozmów wstępnych równolegle musimy zweryfikować firmę pod kątem prawym. Sprawdzamy więc w urzędach chińskich czy konkretni producenci z Chin są legalnie zarejestrowani i oceniamy czy są godni zaufania. Następnie z całej grupy wybieramy jednego lub kilku dostawców i odwiedzamy jego fabrykę. Ta opcja oczywiście jest kosztowna, więc decydują się na nią tylko niektórzy importerzy z Chin. Jeśli chcecie zaoszczędzić to warto wiedzieć, że firma Fullbax oferuje wizytację fabryki dostawców w ramach umowy na pełną obsługę importu z Chin lub częściową. Możemy odwiedzić fabrykę w celu oceny wiarygodności kontrahenta nawet jeśli nie sprowadzanie towarów z naszą firmą. O tej opcji poczytacie więcej w zakładce fabryki chińskie pomoc w imporcie z Chin w naszej Ofercie.

4. Ostatni etap następuje, kiedy dani producenci z Chin spełniają nasze wymogi i możemy podjąć z nimi współpracę. Jeśli zlecenie tego wymaga, to wybieramy jednego dostawcę. Jeśli wyprodukowanie towaru wymaga dostarczenia części z różnych fabryk, wtedy mamy do czynienia z konsolidacją importu z Chin. Wówczas równolegle współpracujemy z kilkoma fabrykami, a po zakończonej produkcji wysyłamy komponenty zgodnie z umową lub zlecamy montaż na miejscu w Chinach, a transport obejmuje już dowiezienie kompletnego produktu.

Producenci z Chin – 3 złote reguły

Mam nadzieję, że wyszukanie dostawcy w Chinach będzie łatwiejsze dzięki mojemu wpisowi. Podsumowując trzeba pamiętać o tych kilku krokach: weryfikacja w chińskich urzędach, ustalenie czy fabryka spełnia nasze normy ilościowe, jakościowe i cenowe, wizytacja fabryki. Jeśli dwa pierwsze punkty nie pozostawiają wątpliwości, wizytacja fabryki niemal na 99% przebiegnie pomyślnie.

Do następnego wpisu!

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.7/5 - (35 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X