Facebook
Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu aktualizowane są co 10 lat. Oznacza to, że w ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy – Incoterms 2020. Zasady wymiany towarów określają obowiązki oraz koszty, jakie ponosi sprzedawca oraz kupujący. Reguły handlu międzynarodowego dzielą się na kilka kategorii, a jedną z nich jest zasada DAP. Co oznacza? Przekonaj się!
DAP jest to jedna z reguł Incoterms 2020, czyli Międzynarodowych Reguł Handlowych. To skrót od Delivered At Place, co po polsku oznacza „dostarczone do miejsca”. Zapis ten odnosi się do obowiązku dostarczenia zamówionego przez odbiorcę towaru w wyznaczone miejsce. Warto także pamiętać, że nie dotyczy on obowiązku rozładunku towaru. Ta kwestia jest już po stronie kupującego. Do niego należy obowiązek zorganizowania wyładunku towarów, które dostarczy sprzedający.
Sprzedający jest również odpowiedzialny za wszystkie koszty i ryzyko związane z dostawą towarów do ostatecznie uzgodnionego miejsca, które zazwyczaj jest siedzibą kupującego. Kupujący jest odpowiedzialny tylko za import i rozładunek ładunku. DAP obsługuje fracht morski, fracht lotniczy, fracht drogowy i fracht kolejowy.
Podsumowując, warunki incoterms 2020 w przypadku DAP określają, że sprzedający:
Natomiast kupujący:
Jednym z obowiązków sprzedawcy jest poniesienie kosztów transportu do miejsca docelowego, określonego przez kupującego. Natomiast kupujący jest odpowiedzialny za wszelkie koszty związane z rozładunkiem ładunku po jego dotarciu do miejsca docelowego.
Jeśli chodzi o kwestie cła, w przypadku DAP to kupujący płaci za cło, jak również podatek VAT. Ta kwestia nie zmieniła się na przestrzeni lat. Reguły dla DAP w tej kwestii w przypadku Inceterms 2020 są takie same w porównaniu do Incoterms 2010. Kupujący jest odpowiedzialny za wszystkie koszty importu z Chin. W przypadku, gdy wymagana jest kontrola celna, kupujący pokrywa również koszty inspekcji.
—
Jeśli jesteś samodzielnym importerem, zapraszamy Cię po więcej informacji na bloga. Możesz też wykorzystać naszą obecność bezpośrednio w Chinach (zespół oraz magazyn na miejscu)- realizujemy audyty fabryk oraz kontrole poprodukcyjne. Realne przykłady znajdziesz tutaj.
—
Jeśli interesuje Cię praktyczna strona importu z Chin, podejrzyj regularnie aktualizowane relacje na naszym facebooku. Zainspiruj się przykładami importowanych produktów, zobacz jakie maszyny czy formy wtryskowe ściągamy; dowiedz się jak popłaca dociekliwość w naszej pracy. Backstage importu z Chin.
Ramki, dywany, lampki, lustra, obrazy, poduszki i wazony to elementy dekoracyjne zdobiące wnętrza niemal każdego domu. W zdecydowanej większości to produkty importowane z Chin.
Transport materiałów niebezpiecznych, a zwłaszcza ten pomiędzy kontynentami, to temat warty uwagi. Import z Chin do Polski takich ładunków może odbywać się różnymi drogami. W przypadku każdego rodzaju transportu obowiązują jednak inne regulacje i przepisy prawne. Najpopularniejszy jest zdecydowanie transport drogą lądową, oznaczany jako ADR, ale zaraz obok niego jest również transport drogą śródlądową, czyli ADN oraz kolejową, czyli...
Pulsoksymetry to urządzenia, na które popyt wzrósł nagle w 2020 roku. Do tej chwili jest on stosunkowo wysoki. Od początku pandemii importerzy sprowadzali je przede wszystkim z Chin i do 2022 roku się to nie zmieniło.
Smartwatche to ostatnio jedne z najpopularniejszych gadżetów elektronicznych. Czy warto importować smartwatche z Chin? Ile wynosi cło na smartwatche?