Reguły Incoterms 2020 mają zastosowanie w przypadku importu z Chin, stąd też decydując się na sprowadzenie jakichkolwiek towarów z Państwa Środka, warto się im szczegółowo przyjrzeć. Międzynarodowe Reguły Handlu opisują 11 podstawowych reguł handlowych, które określają obowiązki i odpowiedzialność kupującego oraz sprzedającego. W poniższym artykule przedstawiamy regułę Incoterms 2020 CIP. Zapraszamy do lektury!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Incoterms CIP – co oznacza?
CIP (ang. Carriage and Insurance Paid To) to jedna z reguł Incoterms 2020, którą rozumieć należy jako „Koszty transportu i ubezpieczenia opłacone do…” lub „Przewoźne i ubezpieczenie opłacone do…”. Tym, co charakteryzuję tę regułę jest fakt, że przeniesienie ryzyka ze sprzedającego na kupującego następuje w momencie, gdy przewoźnik kupującego odbierze towary od sprzedawcy.
Dostawa na warunkach CIP
W przypadku reguły Incoterms 2020 CIP za dostarczenie towarów uznaje się moment, w którym są one przekazywane przewoźnikowi. Jeśli przewoźników jest kilku, sprzedawca ponosi odpowiedzialność za towary wyłącznie do momentu przekazania ich pierwszemu przewoźnikowi. Co ważne, ryzyko związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem towarów przeniesione zostaje ze sprzedającego na kupującego w momencie, kiedy towary umieszczone zostaną w środku transportu, którym mają być przewożone. Reguły Incoterms CIP, podobnie jak EXW, FCA, CPT, DAP, DPU i DDP, są regułami powszechnymi. Oznacza to, że są one dostępne dla wszystkich środków transportu, a więc dla transportu lotniczego, drogowego, kolejowego, jak i spedycji morskiej.
Po tym, gdy towary zostaną dostarczone przewoźnikowi, ze sprzedawcy zostaje zdjęta odpowiedzialność dotycząca tego, czy przesyłka trafi do celu w dobrym stanie, określonej ilości lub w ogóle. Pomimo tego sprzedawca ma obowiązek zawarcia umowy przewozu towarów od miejsca dostawy do uzgodnionego z kupującym miejsca przeznaczenia.
Warunki handlowe CIP – podsumowanie
Podsumowując, w ramach warunków handlowych CIP sprzedający:
zajmuje się pakowaniem oraz znakowaniem towarów,
w ustalonym w umowie czasie przekazuje towary przewoźnikowi,
odpowiada za to, by wymogi bezpieczeństwa dotyczące transportu do miejsca przeznaczenia były dopełnione prawidłowo,
zapewnia pomoc kupującemu w uzyskaniu dokumentów niezbędnych przy imporcie towarów,
wywiązuje się z warunków dostawy określonych w umowie,
zawiera umowę przewozu towarów z punktu dostawy do miejsca przeznaczenia.
Z kolei kupujący:
informuje sprzedającego o czasie wysyłki towaru,
odpowiada za zgromadzenie wszystkich dokumentów niezbędnych do importu towarów,
przyjmuje towary,
na prośbę, ryzyko oraz koszt sprzedającego udziela mu pomocy w uzyskaniu dokumentów niezbędnych przy eksporcie towarów,
jest odpowiedzialny za kwestie związane z importem z Chin.
—
Importujesz samodzielnie? Zajrzyj na naszego bloga po informacje dotyczące całego procesu importu.
Sięgnij też po użyteczne tipy, wskazówki i podejrzyj rzeczywiste przypadki z naszej pracy bezpośrednio w Chinach. Zapraszamy na naszego facebooka!