Facebook
Jeśli chcesz sprowadzać towary z zagranicy, podstawowa wiedza na temat importu bardzo Ci się przyda, bez względu na to, czy chcesz to robić na własną rękę czy też z pomocą pośrednika. Dowiedz się, co to jest import towarów oraz jakie są jego wady i zalety. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Import to zakup towarów lub usług za granicą do wykorzystania ich na rynku krajowym. Przepisy polskiego prawa podatkowego definiują import jako nabywanie towarów lub usług w krajach spoza Unii Europejskiej, a więc możemy mówić na przykład o imporcie z Chin czy też imporcie ze Stanów Zjednoczonych itd. Jeśli chodzi o zakup towarów w innym kraju członkowskim, nie jest to import, ale zakup wewnątrzwspólnotowy.
Warto również dodać, że w imporcie obowiązują ścisłe procedury celne, wymagające określonych dokumentów celnych, dzięki czemu napływ towarów spoza krajów Unii Europejskiej jest w pełni nadzorowany przez służby celne.
Jednym z ważniejszych pojęć w imporcie towarów jest procedura uproszczona. Czym jest i na czym polega? Otóż umożliwia ona rozliczenie VAT z Chin w rocznym zeznaniu podatkowym VAT-7 lub VAT-7K, wykazując w niej podatek należny oraz naliczony. Uprawnieni do skorzystania z tej możliwości są czynni podatnicy VAT w Polsce oraz tzw. upoważnieni przedsiębiorcy AEO. Stąd też w przypadku procedury uproszczonej VAT od importowanych towarów lub usług można rozliczyć się bez konieczności wcześniejszego opłacenia podatku do urzędu celnego.
Innym istotnym pojęciem jest także import równoległy, który stosuje się w przypadku leków, mających pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Polsce, jak i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i sprowadzanych w ramach swobody przepływu towarów w UE. Pozwolenie na import równoległy wydaje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych po ocenie dokumentacji dołączonej do wniosku firmy. Sprowadzane w ramach importu równoległego leki przepakowuje się do opakowań z polskimi oznaczeniami oraz ulotką w języku polskim, za co odpowiedzialny jest importer równoległy.
Import z Chin krok po kroku cieszy się coraz większą popularnością. To właśnie z Państwa Środka Polska importuje najwięcej towarów. Chiny są bowiem światową potęgą produkcyjną w niemal wszystkich obszarach. Istnieje tam niezliczona ilość fabryk specjalizujących się w wytwarzaniu towarów dla rozmaitych branż.
Chińskie towary są bardzo chętnie sprowadzane do innych krajów, także do Polski. Nie tylko ze względu na ich przystępne ceny, ale również naprawdę dobrą jakość. Warto również dodać, produkcja w Chinach pozwala na osiągnięcie ogromnego wyboru i różnorodności towarów, co w przypadku produkcji w Polsce jest często trudne do osiągnięcia.
Co ciekawe, import z Chin do Polski cieszy się dużą popularnością również ze względu na niskie cło z Chin. Stąd też z Państwa Środka chętnie sprowadzamy elektronikę, w tym telefony z Chin, a także maszyny i narzędzia, materiały budowlane, opakowania, pojazdy i części motoryzacyjne, produkty chemiczne, produkty dla zwierząt, sprzęty medyczne, sprzęty ogrodnicze, wyroby gumowe, skórzane i skóropodobne, wyroby metalurgiczne, żywność, a także chińskie akcesoria kuchenne.
Gestia transportowa to prawa i obowiązki związane z organizowaniem transportu oraz kosztami wynikającymi z przewozu, które obowiązują zarówno importerów, jak i eksporterów.
Import z Chin krok po kroku w przypadku klimatyzatorów jest procesem dosyć złożonym. Wymaga odpowiednich dokumentów oraz zezwoleń, które czynią go bezpiecznym i legalnym, a także umożliwiającym późniejszą sprzedaż i użytkowanie urządzeń.
Jak najlepiej sprawdzić jakość? Poprzez próbki z Chin. Sprowadzanie sampli na etapie negocjacji umowy lub podczas produkcji pomoże nam uniknąć problemów. Ponadto na próbki towarów możemy uzyskać zwolnienie z cła i VAT. Zobaczcie, jak to zrobić. Dlaczego trzeba zamawiać próbki z Chin? Zamawianie próbek, czyli tzw. sampli produktów jest obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zrobienia dla każdego importera....
CIP (ang. Carriage and Insurance Paid To) to jedna z reguł Incoterms 2020, którą rozumieć należy jako „Koszty transportu i ubezpieczenia opłacone do…” lub „Przewoźne i ubezpieczenie opłacone do…”.