Jeśli chcesz sprowadzać towary z zagranicy, podstawowa wiedza na temat importu bardzo Ci się przyda, bez względu na to, czy chcesz to robić na własną rękę czy też z pomocą pośrednika. Dowiedz się, co to jest import towarów oraz jakie są jego wady i zalety. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Co to jest import – definicja
- Czym jest procedura uproszczona w imporcie?
- Import równoległy – na czym polega?
- Skąd Polska importuje najczęściej?
- Zalety importu towarów
- Wady importu towarów
Co to jest import – definicja
Import to zakup towarów lub usług za granicą do wykorzystania ich na rynku krajowym. Przepisy polskiego prawa podatkowego definiują import jako nabywanie towarów lub usług w krajach spoza Unii Europejskiej, a więc możemy mówić na przykład o imporcie z Chin czy też imporcie ze Stanów Zjednoczonych itd. Jeśli chodzi o zakup towarów w innym kraju członkowskim, nie jest to import, ale zakup wewnątrzwspólnotowy.
Warto również dodać, że w imporcie obowiązują ścisłe procedury celne, wymagające określonych dokumentów celnych, dzięki czemu napływ towarów spoza krajów Unii Europejskiej jest w pełni nadzorowany przez służby celne.
Czym jest procedura uproszczona w imporcie?
Jednym z ważniejszych pojęć w imporcie towarów jest procedura uproszczona. Czym jest i na czym polega? Otóż umożliwia ona rozliczenie VAT z Chin w rocznym zeznaniu podatkowym VAT-7 lub VAT-7K, wykazując w niej podatek należny oraz naliczony. Uprawnieni do skorzystania z tej możliwości są czynni podatnicy VAT w Polsce oraz tzw. upoważnieni przedsiębiorcy AEO. Stąd też w przypadku procedury uproszczonej VAT od importowanych towarów lub usług można rozliczyć się bez konieczności wcześniejszego opłacenia podatku do urzędu celnego.
Import równoległy – na czym polega?
Innym istotnym pojęciem jest także import równoległy, który stosuje się w przypadku leków, mających pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Polsce, jak i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i sprowadzanych w ramach swobody przepływu towarów w UE. Pozwolenie na import równoległy wydaje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych po ocenie dokumentacji dołączonej do wniosku firmy. Sprowadzane w ramach importu równoległego leki przepakowuje się do opakowań z polskimi oznaczeniami oraz ulotką w języku polskim, za co odpowiedzialny jest importer równoległy.
Skąd Polska importuje najczęściej?
Import z Chin krok po kroku cieszy się coraz większą popularnością. To właśnie z Państwa Środka Polska importuje najwięcej towarów. Chiny są bowiem światową potęgą produkcyjną w niemal wszystkich obszarach. Istnieje tam niezliczona ilość fabryk specjalizujących się w wytwarzaniu towarów dla rozmaitych branż.
Chińskie towary są bardzo chętnie sprowadzane do innych krajów, także do Polski. Nie tylko ze względu na ich przystępne ceny, ale również naprawdę dobrą jakość. Warto również dodać, produkcja w Chinach pozwala na osiągnięcie ogromnego wyboru i różnorodności towarów, co w przypadku produkcji w Polsce jest często trudne do osiągnięcia.
Co ciekawe, import z Chin do Polski cieszy się dużą popularnością również ze względu na niskie cło z Chin. Stąd też z Państwa Środka chętnie sprowadzamy elektronikę, w tym telefony z Chin, a także maszyny i narzędzia, materiały budowlane, opakowania, pojazdy i części motoryzacyjne, produkty chemiczne, produkty dla zwierząt, sprzęty medyczne, sprzęty ogrodnicze, wyroby gumowe, skórzane i skóropodobne, wyroby metalurgiczne, żywność, a także chińskie akcesoria kuchenne.
Zalety importu towarów
- Jest to czynnik wzrostu ekonomicznego, a także osiąganego dobrobytu państw zaangażowanych w ten proces
- Jest to bezpieczny proces regulowany przepisami prawnymi, jak również szeregiem konwencji dotyczących importu usług lub towarów, które doskonale chronią oba podmioty transakcji
- Pozwala na szybsze i skuteczniejsze dopasowanie produkcji do różnicujących się preferencji klientów, a także inwestorów
- Niższe ceny towarów
- Niższe koszty produkcji dzięki dopasowaniu popytu do podaży
- Możliwość sprowadzania takich towarów, których wytwarzanie ze względu na koszty i wydajność pracy jest nieopłacalne w Polsce
- Duże możliwości, jeśli chodzi o transport towarów, ponieważ importer ma do dyspozycji zarówno transport lotniczy, spedycję morską, jak i transport kolejowy
Wady importu towarów
- Ograniczenia importowe
- Możliwość dyskryminacji partnerów zagranicznych poprzez stosowanie cła
- Wyśrubowane wymogi prawne związane ze sprowadzaniem towarów i konieczność posiadania bardzo bogatej dokumentacji, w skład której wchodzi m.in. specyfikacja towarowa, jak również certyfikat zgodności CE czy też numer EORI
- Wzrost cen krajowych towarów importowanych, które obciążają ostatecznego nabywcę