Wszystko, co warto wiedzieć o walucie Chin

19 lutego 2022
5/5 - (1 vote)
Wszystko, co warto wiedzieć o walucie Chin

Obecna waluta Chin po raz pierwszy została wyemitowana w 1948 roku, w trakcie wojny domowej, na zlecenie Chińskiej Republiki Ludowej. Z kolei w 1993 roku Chiński Bank Ludowy oraz banki centralne graniczące z Chinami zawarły umowę, która umożliwiła wykorzystywanie waluty w transakcjach handlowych. Jaka waluta obowiązuje w Chinach i co warto o niej wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jaka waluta obowiązuje w Chinach? Jak nazywa się waluta Chin?
  2. Chiny – kurs waluty
  3. Cyfrowa waluta w Chinach

 

Jaka waluta obowiązuje w Chinach? Jak nazywa się waluta Chin?

Oficjalna waluta chińska to renminbi (RMB), która na język polski tłumaczona jest jako „waluta ludowa”. Istnieje także inne określenie waluty w Państwie Środka, które stosuje się zamiennie, a jest to yuan (oznaczany symbolem ¥), czyli dosłownie „pieniądz”. W Polsce znany jest jako „juan chiński”.

Jeden juan chiński dzieli się na 10 jiao, natomiast jeden jiao na 10 fenów. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 20, 50 oraz 100 juanów; banknoty o nominałach: 1, 2 oraz 5 jiao; monety: 1, 2 oraz 5 fenów; monety: 1 i 5 jiao; monety: 1 juan.

Warto również dodać, że w międzynarodowym standardzie kodem juana chińskiego jest CNY. Jednak można się spotkać także ze skrótem CNH, który oznacza juana chińskiego, którego można kupić poza granicami Chin. Juan chiński używany jest w niemal całych Chinach, z wyjątkiem jednostek administracyjnych Hongkongu, gdzie obowiązuje dolar hongkoński oraz Makau, gdzie obowiązuje peteca.

Ważna informacja dla osób, które zajmują się importem towarów z Chin jest taka, że chińska waluta posiada dwa odrębne rynki, a mianowicie wewnętrzny dla rezydentów oraz zewnętrzny. Na rynku wewnętrznym obowiązuje waluta onshore renminbi (CNY), a na rynku zewnętrznym, a więc zagranicznym waluta offshore renminbi. Co ciekawe, na rynku zagranicznym waluty oznaczone są różnymi skrótami. W Hongkongu jest to CNH, w Tajwanie – CNT, zaś w Singapurze – CNS.

Chiny – kurs waluty

Kurs juana chińskiego uznawany jest za jeden z najbardziej stabilnych na świecie. Jest on kontrolowany przez Chiński Bank Centralny. Z kolei Ludowy Bank Chin w każdy dzień roboczy ustala kurs referencyjny renminbi, od którego kurs waluty może się wahać dziennie o 2% w górę i w dół. Aktualny kurs juana chińskiego (na początku 2022 roku) kształtuje się na poziomie ok. 62-64 groszy, co jest bez wątpienia dobrą wiadomością dla każdego importera z Chin.

Cyfrowa waluta w Chinach

Czy wiesz, że Chiny opracowały własną walutę cyfrową? Powoli wkracza ona do użytku w Państwie Środka. To najsilniej rozwijającym się projekt tego typu na świecie, stąd też istnieje wiele spekulacji na temat wirtualnej waluty Chin. Eksperci przewidują, że może ona osłabić dominację dolara, a także wpłynąć na sytuację światowego rynku finansowego.

Gdy cyfrowy juan pojawił się na rynku, nie każdy mógł z niego skorzystać. Istniała specjalna loteria, w której można było wygrać przywilej bycia w gronie pierwszych użytkowników aplikacji do płatności wirtualną walutą. Obecnie cyfrowy portfel każdy Chińczyk może pobrać za pośrednictwem App Store i Google Play na telefony z Chin. Aplikacja ma już ponad 260 milionów użytkowników indywidualnych, co oznacza, że korzysta z niej 20% populacji Chin.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X