Facebook
Rozważasz sprowadzanie chińskich mebli do Polski? Zastanawiasz się, czy import mebli z Chin się opłaca? Odpowiedź brzmi tak, ale warto wiedzieć, dlaczego tak jest. Dziś publikuję garść porad na temat tego, jak wygląda kwestia cła i produkcji w przypadku tej branży.
Szukasz odpowiedzi na pytanie import mebli z Chin czy to się opłaca? Zachęcam do lektury mojego wpisu. Podobnie jak w przypadku wielu innych dóbr, także meble produkuje się w Chinach masowo i ogromną skalę. Produkcja idzie głównie na rynek krajowy i kontynentalny. Intensywna rozbudowa miasta dostarcza ogromne ilości nowych mieszkań, które trzeba czymś wyposażyć, dlatego popyt na meble w samych Chinach jest ogromny.
W ostatnich jednak latach powstaje także oddzielny sektor fabryk meblowych, które produkują głównie na eksport. Także bowiem Europejczycy polubili produkowane w Chinach meble, które są stosunkowo tańsze biorąc pod uwagę ceny europejskich producentów. Dodatkowo, jeśli chcemy sprowadzając meble do Polski, nie ma konieczności wyrabiania certyfikatu zgodności CE dla większości rodzajów mebli. Zaletą jest też szeroka możliwość personalizacji zamówień, ponieważ chińskie fabryki są bardzo nowoczesne i wyprodukowanie niestandardowych mebli nie jest dla nich żadnych problemem (sprawdź: produkcja na zlecenie OEM i ODM).
W Państwie Środka jest obecnie grupo ponad 50 tys. fabryk specjalizujących się w produkcji mebli. Takie fabryki działają na terenie większości kraju, jednak za chińskie zagłębia meblarskie można uznać pięć regionów, z których cztery pierwsze produkują na rynek krajowy i eksport, a ostatni praktycznie wyłącznie na rynek krajowy. Regiony znane z produkcji mebli w Chinach to:
Kolejnym argumentem, który przemawia za importowaniem mebli z Chin do Polski, są stawki celne na towary. Często jest to cło zerowe lub bardzo niskie. Aktualne stawki należy oczywiście sprawdzać w bazie ISZTAR, zaś interesująca nas kategoria znajduje się w sekcji XX, dziale 94. Całkowitą kwotę cła możemy obliczyć korzystając z kalkulatora stawek celnych na stronie ISZTAR.
Jeśli zaś chodzi o podatek VAT od importowanych z Chin mebli, to wynosi on standardowo 23%, które trzeba opłacić w polskim urzędzie skarbowym.
W przypadku importowania mebli kroki, które trzeba wykonać, są podobne jak w przypadku w zasadzie każdego rodzaju produktów. Musimy więc zacząć od znalezienia dostawcy lub tez dostawców, którzy wyprodukują nasze meble. Omówić z nimi warunki kontraktu i projekty. Jeśli mamy taką możliwość zdecydowanie warto wybrać się osobiście do Państwa Środka na targi w Chinach. Każda ważniejsza branża organizuje tu w ciągu roku przynajmniej kilka wielkich imprez targowych, podczas których przygotowane są specjalne oferty dla importerów z Europy.
Po znalezieniu dostawcy i podpisaniu kontraktu, trzeba jeszcze organizować transport z Chin mebli i odprawę celną. Jeśli jesteś doświadczonym importerem i masz na to czas, możesz zająć się tym samodzielnie. Innym firmom najwygodniej będzie zlecić pośrednictwo firmie specjalizującej się w pomocy w importowaniu z Chin, takiej jak firma Fullbax. Ostateczna cena, którą zapłacisz za całe przedsięwzięcie i tak pozwoli Ci dobrze zarobić. Masz też dużo większy wybór jeśli chodzi o materiały wykonania, zdobnictwo, nowoczesne rozwiązania itd. Dlatego wszystkie osoby, które wpisują w Google hasło import mebli z Chin czy to się opłaca, mogę śmiało zachęcić do podjęcia się takiej działalności na mniejszą lub większą skalę.
Jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, hasło „Made in China” już dawno przestało świadczyć o wątpliwej jakości. Wręcz przeciwnie – produkty wytwarzane w Państwie Środka zazwyczaj wyróżniają się naprawdę solidnym wykonaniem i znakomitą trwałością. Tak jest również w przypadku opon z Chin. Jeśli zastanawiasz się nad ich importem do Polski, zachęcamy Cię do lektury naszego artykułu!
Planujesz import z Chin akcesoriów imprezowych? Na początku koniecznie zapoznaj się ze stawkami celnymi na tego typu produkty.
FOB to reguła Incoterms 2020, która oznacza: „Dostarczony na statek”. FOB to jedna z najczęściej stosowanych reguł w transporcie morskim.
Agent celny jest to osoba, która reprezentuje podmioty gospodarcze, w tym również importerów z Chin przed organami celnymi i podatkowymi w zakresie spraw związanych z obrotem towarowym za granicą.