Import elektroniki z Chin

30 czerwca 2020
4.8/5 - (6 votes)
Import elektroniki z Chin

Elektronika stoi na szczycie produktów najczęściej importowanych z Chin. Z roku na rok sprowadza się jej coraz więcej i dotyczy to zarówno małych, jak również dużych przedsiębiorców. To wciąż doskonały sposób na zarobienie pieniędzy. Towary z Chin wyróżniają się bowiem dobrą ceną w połączeniu ze świetną jakością.

Zanim jednak zdecydujesz się na import elektroniki z Chin, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, co warto importować – nie każdy towar opłaca się bowiem sprowadzać z Państwa Środka. Inna kwestia to bezpieczeństwo – czy elektronika ma odpowiednie certyfikaty, atesty i inne niezbędne oznaczenia? Pamiętaj, że tylko takie produkty będą mogły trafić do sprzedaży w Polsce. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę importując elektronikę z Chin? Podpowiadamy!

Import elektroniki – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zbadanie rynku – zarówno chińskiego, jak również polskiego. Choć Chińczycy są zdecydowanie jednym z największych producentów elektroniki na świecie, warto sprawdzić, jakie ceny oferują wytwórcy na poszczególne towary oraz jakie jest na nie zapotrzebowanie w Polsce. Oczywiście zdarza się, że chcąc zaoszczędzić, niektórzy importerzy decydują się na sprowadzenie naprawdę tanich towarów. Zwykle niesie to jednak za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Towar może się bowiem okazać podróbką, a jeśli zostanie w ten sposób sklasyfikowany, z całą pewnością zatrzymają go służby celne.

Istotną sprawą jest także opłacalność ekonomiczna. Co to oznacza? Po pierwsze, czy cena towaru sprawia, że opłaca się go importować, ale nie tylko. Chodzi także o koszty transportu oraz opłaty celne. W tym miejscu warto wspomnieć kilka słów o stawkach celnych, które w przypadku niektórych produktów z kategorii elektronika są nawet zerowe. Dotyczy to m.in. smartfonów, tabletów, laptopów, smartwatchów, dronów oraz części komputerowych i podzespołów. Jeśli więc planujesz import elektroniki z Chin – czy to import RTV, czy AGD – koniecznie zapoznaj się z systemem ISZTAR, który od tej pory stanie się Twoim nieodłącznym kompanem. To tutaj sprawdzisz aktualne stawki celne na wszystkie produkty.

Import elektroniki z Chin cena

Skąd importować elektronikę? Gdzie szukać producentów?

Dużą popularnością bez wątpienia cieszą się takie platformy, jak Alibaba czy Aliexpress. Warto mieć na uwadze fakt, że pierwsza z nich przeznaczona jest w szczególności dla firm, które specjalizują się w private label. Są to przedsiębiorstwa handlowe, które sprzedają produkty marek własnych, mimo że ich nie produkują. Druga platforma sprawdzi się lepiej przy niestandardowych czy indywidualnych zamówieniach.

Warto jednak pamiętać, że nie są to jedyne sposoby na to, aby sprowadzić elektronikę z Chin. Co więcej, takie rozwiązania mogą być bowiem zawodne, ponieważ są to tylko platformy pośredniczące pomiędzy kupującym a sprzedającym. Jeśli planujesz systematyczny import AGD czy RTV, dobrym sposobem będzie znalezienie sprawdzonego producenta z Chin, z którym nawiążesz długoterminową współpracę. Co jednak w przypadku, gdy nie masz możliwości prowadzenia bezpośredniej komunikacji z firmą z Chin? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług firmy pośredniczącej w imporcie z Chin. W odróżnieniu od dużych platform, takie rozwiązanie daje Ci gwarancję indywidualnego podejścia do Twoich zleceń. Pośrednicy w imporcie elektroniki z Chin pomogą Ci także w wyborze odpowiedniego producenta, a także zapewnią stały nadzór nad produkcją towarów.

Certyfikaty, dyrektywy, atesty a import elektroniki

Na koniec kilka słów o tym, czego nie można zapomnieć, importując elektronikę z Chin. Bez względu na to, czy planujesz import AGD, import RTV czy jakichkolwiek innych sprzętów elektronicznych, koniecznie sprawdź, czy urządzenia są odpowiednio oznakowane. By być dopuszczone do sprzedaży w Polsce, muszą być zgodne z przepisami unijnymi. Zadbaj o to, by producent dołączył do zamówienia odpowiednią dokumentację. Dotyczy to m.in. certyfikatu CE, który potwierdza zgodność produktu z normami Unii Europejskiej. Istotna jest także kwestia norm bezpieczeństwa – czy importowana elektronika przeszła odpowiednie test i badania. Mówi o tym na przykład dyrektywa RoHS, której celem jest zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych przenikających do środowiska z odpadów elektrycznych i elektronicznych czy dyrektywa WEEE, która dotyczy zminimalizowania negatywnego wpływu odpadów na środowisko.

Jeśli wszystkie normy są spełnione, a elektronika pod względem prawnym jest dopuszczona do obrotu w krajach Unii Europejskiej, możesz śmiało zdecydować się na import.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.8/5 - (6 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X