Jak wygląda handlowa współpraca z Chinami?

24 marca 2021
Oceń
Jak wygląda handlowa współpraca z Chinami?

Chińska Republika Ludowa od lat przyciąga biznesmenów, którzy chcą wzbogacić się na wymianie handlowej pomiędzy krajami. Dzięki niskim cenom importowanych produktów, można uzyskać stosunkowo wysoką marżę na rynku polskim. Przekłada się to na większe zarobki niż w przypadku importowania z innego kraju Unii Europejskiej. Dlaczego współpraca handlowa z Chinami jest opłacalna? Co warto sprowadzać?

Na czym polega handlowa współpraca z Chinami?

Współpraca handlowa z Chinami może przybierać różne formy. Najpopularniejsza forma kooperacji opiera się o import towarów do Polski. Wynika to z niższych kosztów produkcji, które są ponoszone przez firmy azjatyckie. Dużą rolę odgrywa również efekt skali, dzięki któremu opłaca się sprzedawać towary taniej niż w Europie. 

Negocjacje z chińczykami mogą dotyczyć również eksportu polskich produktów. Wielu producentów szuka alternatywnych rynków zbytu, a ChRL wydaje się najlepszą opcją ze względu na stosunkowo niską konkurencję. W Polsce wytwarza się wiele towarów, postrzeganych w Chinach jako luksusowe, bądź trudno dostępne, np. przetwory z nabiału. 

Czy polska współpraca z Chinami się opłaca?

W zależności od rodzaju sprowadzanych, bądź eksportowanych towarów i zapotrzebowania na rynku, współpraca z Chinami może być bardzo opłacalna dla Polskiego przedsiębiorcy. Polscy importerzy zwracają uwagę przede wszystkim na stosunkowo niskie koszty transportu. Aby wypracować kompromis z azjatycką firmą należy negocjować ceny, które pozwolą uzyskać odpowiedni zysk. 

Produkty można importować przy użyciu wielu środków transportowych, najpopularniejszą metodą jest transport kontenerowy. Bardziej ekskluzywne towary sprowadza się samolotami, bądź pociągami. Każdy ze środków ma swoje wady i zalety, rekomendujemy zapoznanie się z artykułem, który prezentuje wady transportu morskiego

Podpowiadamy, jak wykorzystać współpracę z Chinami 

Współpraca z Chinami pozwala rozwinąć własną działalność gospodarczą. Produktami, które warto sprowadzać są:

  • meble, 
  • zabawki, 
  • elektronika,
  • odzież. 

Na te towary jest największy popyt na rynku polskim, dlatego warto rozważyć nawiązanie relacji handlowych z chińskim partnerem. Aby wymiana handlowa odbywała się sprawnie, należy przestrzegać przepisów oraz dopełnić wszelkich formalności związanych z importem, bądź eksportem towarów. Zapraszamy do zapoznania się ze specjalistycznymi artykułami: odprawa celna importowa oraz jak zapłacić vat od importu, które zawierają wszystkie niezbędne informacje do rozpoczęcia legalnej działalności i nawiązania współpracy z Chinami.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
Oceń
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X