Czym jest certyfikat GOTS?

08 lutego 2021
5/5 - (1 vote)
Czym jest certyfikat GOTS?

Certyfikat GOTS jest jednym z wiodących standardów, o zdobycie którego może starać się wielu producentów wyrobów tekstylnych. W dalszej części artykułu przekażemy podstawowe informacje na temat tego certyfikatu i mamy nadzieję, że rozwiejemy większość wątpliwości na jego temat. Zapraszamy do lektury!

Certyfikat GOTS – co to jest?

Już na etapie szukania kodu ISZTAR warto zainteresować się produktami, które mają renomowane certyfikaty. GOTS jest jednym z najbardziej prestiżowych i znanych. Nazwa GOTS jest skrótem od Global Organic Textile Standard. Jak nazwa wskazuje, GOTS jest standardem wydawanym tym produktom, które spełniają określone normy ekologiczne. Standard GOTS świadczy o bardzo wysokiej jakości produktu. Ważnym faktem jest to, że oznaczenie to nie może być przyznane wyrobom skórzanym. Warto również wiedzieć, że standard GOTS nie jest wydawany za darmo, trzeba za niego zapłacić. Tak samo, jak za cło.

Standardy Certyfikatu GOTS

Przed zamówieniem swojego kontenera z ekologicznymi tekstyliami i uzyskaniem konosamentu, warto zapoznać się z wymogami uzyskania standardu GOTS, jakie musi spełniać producent. Podstawowym warunkiem jest fakt, że każdy etap produkcji musi zostać poddany specjalnej kontroli. Kryteriów jest wiele, ale poniżej przedstawimy najważniejsze z nich:

  • Standardy pracy podczas produkcji tekstyliów są zgodne z wytycznymi konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
  • Produkcja odbywała się zgodnie z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
  • Włókna nie mogły zostać zanieczyszczone substancjami zabronionymi. Z tego wynika, że przechowywanie, pakowanie, import musiały być ściśle kontrolowane oraz zaplanowane, aby uniknąć zanieczyszczenia.

Rodzaje oznaczenia GOTS

Oznaczenie GOTS dzieli się na dwie kategorie. Zależnie od tego, jaki surowiec został wykorzystany do produkcji wyrobu, można uzyskać certyfikat GOTS organic lub made with x% organic. Pierwsza kategoria organic obejmuje wyroby, do których produkcji użyto w 95% certyfikowane włókna ekologiczne. Natomiast do drugiej kategorii mogą zaliczyć się wyłącznie wyroby, do których produkcji użyto minimum 70% włókien ekologicznych i mniej niż 10% włókien syntetycznych.

Jak uzyskać certyfikat GOTS?

Firma importująca z Chin już na etapie szukania producenta powinna wziąć pod uwagę to, czy sprosta on standardom certyfikatu GOTS. Proces certyfikacji jest bardzo surowy i złożony, dlatego wielu z nich nie sprosta takim wymaganiom. Producent musi również zadbać o to, aby tekstylia zostały przetransportowane w nienaruszonym stanie. Dzięki temu nie zaistnieje szansa na to, aby zostały zanieczyszczone szkodliwymi substancjami.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X