Import narzędzi z Chin

27 lipca 2020
4.9/5 - (7 votes)
Import narzędzi z Chin

Wśród wiele kategorii produktów, które są chętnie sprowadzana do Polski, z pewnością znajdują się narzędzia. W Państwie Środka istnieją dziesiątki fabryk specjalizujących się w produkcji narzędzi. Import narzędzi z Chin cieszy się coraz większą popularnością wśród importerów z Polski. Powodem są stosunkowo niskie ceny przy zachowaniu wysokiej jakości produktów oraz dość niskie stawki celne.

Jakie narzędzia można sprowadzać z Chin?

W zasadzie każde. Dużą popularnością cieszą się elektronarzędzia (woodworking tools), narzędzia ogrodnicze, rolnicze oraz te przeznaczone do prac budowlanych. Obok tego istnieje duży popyt na narzędzia ręczne (hand tools) przydatne przy remoncie czy innych pracach wokół domu. Aby rozpocząć import narzędzi z Chin, należy nawiązać współpracę z chińskim producentem, wynegocjować warunki kontraktu oraz zdecydować o tym, kto będzie odpowiedzialny za transport.

Jeśli chodzi o transport produktów z Chin, to możemy zdecydować się na jego organizację przez fabrykę, która wyprodukowała narzędzia, bądź popisać umowę samodzielnie z firmą spedycyjną. Jeśli chcemy zlecić import z Chin od A do Z jednej firmie, jest to możliwe. Specjalizują się w tym agencje takie jak Fullbax, które pośredniczą w imporcie pomiędzy chińskimi producentami a importerami w Polsce.

Gdzie znaleźć dostawcę narzędzi?

Jeśli chodzi o narzędzia z Chin, to największe skupisko fabryk wytwarzających narzędzia ręczne i elektronarzędzia znajduje się w prowincjach Zhejiang, Guangdong, Jiangsu i Shandong. Firmy w dużym stopniu produkują na eksport, dlatego podejmując współpracę z producentem z tych regionów można liczyć na dobre ceny i wysoką jakość narzędzi ręcznych. Producenta można znaleźć na specjalnych giełdach internetowych, a także podczas targów w Chinach. Jeśli chodzi o branżę narzędziową to największe targi w Chinach to:

  • Qingdao International Machine Tool Show (Qingdao),
  • China International Agricultural Facilities and Horticultural (Pekin),
  • China International Machine Tool & Tools Exhibition (Pekin),
  • Fastener Expo Shanghai (Szanghaj),
  • MetalForm China (Pekin).
stawki celne

Stawki celne na narzędzia z Chin

Ile wynoszą stawki celne na narzędzia z Chin? Aktualne stawki można sprawdzić w bazie ISZTAR. Trzeba tylko pamiętać, że narzędzia takie jak piły czy brzeszczoty znajdują się w innym miejscy niż np. kosiarki elektryczne. Opłaty celne na narzędzia ręczne znajdziemy w sekcji XV, rozdziale 82 „Narzędzia, przybory, noże, łyżki, widelce i pozostałe sztućce z metali nieszlachetnych; ich części z metali nieszlachetnych”. Z kolei stawki na elektronarzędzia czy sprzęt ogrodniczy w sekcji XVI „Maszyny i urządzenia mechaniczne; sprzęt elektryczny; ich części; urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, urządzenia telewizyjne do rejestracji i odtwarzania obrazu i dźwięku oraz części i wyposażenie dodatkowe do tych artykułów”, w rozdziałach 84 i 85.

Przykładowe stawki celne na narzędzia z Chin:

Grace i grabie – 1,7%

Imadła i zaciski – 3,7%

Klucze nastawne – 1,7%

Kosiarki elektryczne – 0%

Lampy lutownicze 2.7%

Łopaty i szufle – 1.7%

Motyki, kilofy– 1.7%

Narzędzia do wiercenia, wykonywania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych 1.7%

Narzędzia do obróbki skrawaniem uzębień kół zębatych – 2,7%

Noże i ostrza tnące, do maszyn lub do urządzeń mechanicznych – 1,7%

Nożyce do cięcia metali i podobne narzędzia – 1.7%

Nożyce do żywopłotów, dwuręczne nożyce do pielęgnacji drzew i podobne nożyce dwuręczne 1.7%

Pilniki, tarniki i podobne narzędzia – 1.7%

Piły ręczne 7%

Sekatory i podobne jednoręczne nożyce ogrodnicze np. sekator ogrodowy 1.7%

Siekiery, topory i podobne narzędzia do rąbania – 1.7%

Wkrętaki – 3,7%

Import narzędzi z Chin. O czym jeszcze pamiętać?

W przypadku elektronarzędzi i ich importu do Polski należy pamiętać, aby towar posiadał wydaną deklarację zgodności i oznaczenie CE. Jest to informacja, że narzędzia z Chin spełniają normy jakości i bezpieczeństwa obowiązujące w krajach wewnątrzwspólnotowych, czyli należących do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG). Deklarację zgodności wystawia producent, dlatego należy dopilnować, aby sprowadzane narzędzia z Chin rzeczywiście ją posiadały. Jest to dokument niezbędny, którego brak może skutkować zablokowaniem towaru i niemożnością wprowadzenia go do obrotu w Polsce.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.9/5 - (7 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X