Facebook
Planujesz założenie firmy w Chinach? Pomyśl o Hongkongu. To region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej i jedno z najbogatszych miast w Państwie Środka. Niegdyś był kolonią brytyjską, dzisiaj jest pod rządami Chin. Hongkong uznaje się za jedno z najprężniej działających ośrodków finansowych na świecie, który systematycznie rozwija się pod względem gospodarczym. Może pochwalić się największym portem, a także importem i eksportem na doskonałym poziomie.
Firma w Hongkongu to dobry pomysł dla każdego, kto myśli o prowadzeniu biznesu na terenie Azji. Kwestie założenia firmy, systemu podatkowego czy prowadzenia swojej spółki są tu maksymalnie uproszczone, co oczywiście sprzyja osobom, które stawiają pierwsze kroki w biznesie chińskim. Właśnie dlatego Hongkong od wielu lat znajduje się na szczycie miejsc przyjaznych rozwijaniu firmy. Chcesz prowadzić tu swoją spółkę? Dowiedz się, jak to zrobić.
Firmę w Hongkongu można zarejestrować na dwa sposoby: w formie papierowej lub – znacznie wygodniejszej – formie elektronicznej, czyli przez Internet. Warto na początku wspomnieć, że wszelkie formalności są ograniczone do minimum, co niewątpliwie sprzyja zakładaniu spółki.
Najpopularniejszą formą działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Hongkong Private Limited Company. Możesz tu także założyć publiczną spółkę akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Public Limited Company. Dużym ułatwieniem jest fakt, że nie istnieje tu obowiązek wnoszenia kapitału zakładowego, a założenie działalności gospodarczej trwa maksymalnie tydzień. Wszelkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia biznesu w Hongkongu mogą być sporządzone w języku chińskim lub angielskim.
Na samym początku należy złożyć wniosek o wpis do Rejestru Firm przez stronę https://www.eregistry.gov.hk/. Wcześniej konieczne jest jednak sprawdzenie oryginalności nazwy firmy w wyszukiwarce, którą znajdziesz pod adresem http://www.info.gov.hk/cr. Następnym krokiem jest uzyskanie Świadectwa Rejestracji (Business Registration Certificate) w Biurze Rejestracji Działalności Gospodarczej (Business Registration Office). Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.info.gov.hk/ird/eng/tax/bre.htm. Na koniec konieczne będzie także otworzenie firmowego rachunku bankowego. Możesz tego jednak dokonać dopiero w momencie, gdy uzyskasz wpis w Rejestrze Spółek i otrzymasz Świadectwo Rejestracji.
Pamiętaj, że rejestracji firmy musisz dokonać najpóźniej miesiąc od rozpoczęcia działalności. Różni się to znacząco od przepisów polskich, które mówią o tym, że należy to zrobić na samym początku, zanim wystartuje się z własnym biznesem.
Coraz częściej polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać zalety systemu podatkowego oraz prawnego w Hongkongu, co widać po tym, jak wiele nowych firm powstaje tam każdego roku. To bez wątpienia jedne z najprostszych i najbardziej przejrzystych systemów na świecie.
Dla wielu osób może się to okazać zaskoczeniem, ale w Hongkongu nie ma podatku VAT, podatku obrotowego czy podatku spadkowego. Nie funkcjonuje tu również podatek od dochodów kapitałowych, od dochodu z odsetek, od zysku z zakupów ani od dywindend. Co więcej, stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi tu jedynie 16,5%, a od osób fizycznych – 15%. Z kolei, jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzenia za pracę różni się od wysokości dochodów i może wynosić kolejno 2%, 7%, 12% lub 17%.
W wielu przypadkach można tu również liczyć na ulgę lub nawet całkowite zwolnienie z opodatkowania. Dotyczy to na przykład osób posiadających dzieci lub innych osób na utrzymaniu, a także osób będących w związku małżeńskim. Ulgi dotyczą też osób, które ponoszą koszty spłacania kredytu mieszkaniowego, edukacji lub opieki nad osobami starszymi.
Biznes w Hongkongu to również gwarancja bezpieczeństwa. Dba się tu o najwyższy poziom tajemnicy bankowej. Nie musisz więc obawiać się, że Twoje informacje podatkowe będą automatycznie wymieniane z UE. Żadne dane na temat oszczędności zgromadzonych w banku hongkońskim przez obywateli Unii nie mogą być upublicznione.
W sytuacji, gdy Polska notuje rekordowe wyniki w handlu z Państwem Środka, chcemy zwrócić uwagę na elementy, które najczęściej generują ryzyka w procesie importu z Chin. Za przykład posłuży nam konkretny przypadek zlecenia importu stali, choć poniższa sytuacja mogłaby dotknąć importerów w każdej innej branży. Wierzymy, że to będzie cenna lekcja dla wszystkich, którzy samodzielnie...
Chiny plasują się w czołówce światowych producentów półprzewodników, zaraz po Tajwanie, Korei Południowej i Japonii. Przemysł w tej kategorii jest bardzo dobrze rozwinięty w Państwie Środka. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto importować półprzewodniki z Chin, odpowiedź brzmi: jak najbardziej.
Właściciele różnego rodzaju ładunków bardzo często zadają sobie pytanie, jak zabezpieczyć swój towar przed uszkodzeniami, a nawet przed jego utratą? Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia cargo, które pozwala na zwrot określonej sumy gwarancji w przypadku różnych niepożądanych zdarzeń.
Chiny to jeden z największych eksporterów militariów na świecie. Jeśli więc planujesz import artykułów militarnych, koniecznie zapoznaj się z ofertami chińskich producentów.