Import tanich akcesoriów kuchennych z Chin

13 października 2020
5/5 - (3 votes)
Import tanich akcesoriów kuchennych z Chin

Akcesoria i gadżety kuchenne z Chin cieszą się dużą popularnością wśród importerów. W niskiej cenie można sprowadzić do Polski dobrej jakości, a często także bardzo pomysłowe akcesoria do kuchni i sprzedać je z dużym zyskiem. Również rozważasz import tanich akcesoriów kuchennych z Chin? A zatem zapraszam do lektury tego poradnika, w którym wyjaśniam, co należy wziąć pod uwagę planując takie przedsięwzięcie.

Państwo Środka ma do zaoferowania naprawdę wiele jeśli chodzi o akcesoria kuchenne. Rynek kuchennych pomocy to prężnie rozwijająca się branża, a popularność produktów z Chin nieustannie rośnie. Chiński producenci zdają sobie z tergo sprawą, dlatego każdego roku prezentują nowe trendy, z których czerpią dostawcy akcesoriów kuchennych z całego świata. Design, użyteczność oraz rozsądna cena są kluczowe, jeśli chodzi o wiele produktów, lecz w przypadku tej kategorii dóbr odgrywają naprawdę dużą rolę. Planujesz import akcesoriów kuchennych z Chin? Zobacz, na co musisz się przygotować.

Kontrola sanitarna na akcesoria kuchenne

Każdy import akcesoriów kuchennych z Chin wiąże się z koniecznością zgłoszenia towaru na kontrolę sanitarną już na terenie kraju przejmującego. Jest to oczywiście spowodowane faktem, że są to produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością. Po przejściu kontroli sanitarnej nasz towar uzyskuje certyfikat, iż jest bezpieczny dla zdrowia. Z kolei jeśli ów kontroli nie przejdzie, to niestety nie uzyska zgody na wprowadzenia do obrotu i przetwórstwa.

Kto przeprowadza kontrolę sanitarną i kiedy należy ją przejść? To sam importer ma obowiązek zgłosić się do kontroli, którą przeprowadza graniczny lub powiatowy inspektor sanitarny. Należy to załatwić najpóźniej na 48 godzin przed planowanym przywozem towaru. 

Oznaczenie do kontaktu z żywnością

Symbol kieliszka i widelca widoczny na naczyniach i sztućcach to oznaczenie, które wskazuje, że dany produkt nadaje się do kontaktu z żywnością i do tego jest przeznaczony. Jest to wzór unormowany prawnie przez Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylające dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG i które nie podlega modyfikacjom. Jednocześnie informuje on konsumentów, że dany produkt nie zawiera toksycznych substancji, a jego skład nie wpływa na smak i zapach potraw. Obowiązek jego naniesienia dotyczy produktów, które nie są w sposób oczywisty przeznaczone do kontaktu z żywnością (np. pojemników do przechowywania jedzenia). Importer z Chin powinien dopilnować, aby producent chiński zamieścił stosowne oznaczenia na produktach, które tego wymagają, a także dołączył dokumentację.

Stawki celne na akcesoria kuchenne z Chin

Z Chin sprowadzać możesz praktycznie wszystko.  Akcesoria do kawy, akcesoria do pieczenia, przybory kuchenne, różnego rodzaju gadżety kuchenne i wiele, wiele więcej. Musisz jednak pamiętać, że na produkty z Chin obowiązuje cło, które musisz opłacić do polskiego urzędu celnego. Aktualne stawki celne znajdziesz w bazie ISZTAR lub w Internecie pod hasłem Nomenklatura scalona 2020. Pamiętaj też, żeby sprawdzać różne sekcje i grupy produktów, ponieważ akcesoria kuchenne nie są jednorodne.

Import akcesoriów kuchennych z Chin – przykładowe stawki celne:

  • akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych – 6,5%,
  • akcesoria kuchenne ze stali nierdzewnej – 3,2%,
  • szklanki i kieliszki – 11%,
  • drewniane deski do krojenia – 0%,
  • łyżki, widelce, chochle, cedzidła, łopatki do ciasta, noże do ryb, noże do masła, szczypce do cukru – 4,7%,
  • sprzedawane w kompletach łyżki, widelce, chochle, cedzidła, łopatki do ciasta, noże do ryb, noże do masła, szczypce do cukru ze stali nierdzewnej – 8,5%,
  • wełna z żeliwa lub stali; zmywaki do czyszczenia, szorowania lub polerowania naczyń, rękawice i tym podobne – 3,2%,
  • Ręcznie obsługiwane urządzenia mechaniczne, o masie 10 kg lub mniejszej, stosowane do przygotowania, obróbki lub podawania potraw lub napojów – 2,7%,
  • aluminiowe artykuły gospodarstwa domowego i ich części – 6%,
  • puszki, skrzynki i podobne pojemniki z aluminium – 6%,
  • folia aluminiowa – 7,5%,
  • ceramiczne garnki i słoje – 5%,
  • ceramiczne naczynia stołowe i naczynia kuchenne – 5%,
  • emaliowane akcesoria kuchenne z żeliwa, brytfanny, garnki do gotowania pod ciśnieniem, garnki do sterylizowania konserw, garnki żeliwne, cedzaki, rondle, naczynia do gotowania ryb, rynienki, kociołki do konfitur, półmiski i patelnie do smażenia, rondelki, piekarniki z rożnem, brytfanki do prażenia lub pieczenia ciasta – 3,2%,
  • naczynia z chińskiej porcelany – 12%,
  • ściereczki kuchenne z mikrofibry – 12%,
  • podkładki pod talerze, garnki z korka naturalnego – 4,7%.
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X