Import telefonów z Chin

06 sierpnia 2021
5/5 - (1 vote)
Import telefonów z Chin

Dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie bez telefonu. Niemal każdy z nas posiada smartfon, z którego korzysta nie tylko do komunikacji, ale i rozrywki czy pracy. Telefonu komórkowe wielofunkcyjne urządzenia, zastępujące nam kilka różnych sprzętów. Najwięcej telefonów importowanych jest bez wątpienia z Chin. Państwo Środka jest bowiem czołowym producentem elektroniki. Na co zatem warto zwrócić uwagę, sprowadzając telefony z Chin? Podpowiadamy!

Import telefonów z Chin a cło

Jedną z najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na importowanie telefonów z Chin, jest cło. Każdy importer jest bowiem zobowiązany do opłacenia cła za sprowadzane z zagranicy towary. Stąd też na samym początku warto zorientować się, jak wysokie są stawki, by zdecydować, czy importowanie konkretnych towarów – w tym przypadku telefonów – jest opłacalne.

Wszystkie aktualne stawki celne dostępne są w systemie ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej). Jest to polski system klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP. Oprócz tego, że można znaleźć tam stawki celne na wszystkie produkty, system udostępnia też informacje o wysokościach podatku VAT oraz akcyzy, jak również dane o obowiązujących środkach pozataryfowych.

Drugi system to TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich), który jest systemem międzynarodowym, integrującym wszystkie ustalenia prawne państw członkowskich UE, związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.

Cło na chińskie telefony

Informacje na temat stawek celnych na telefony komórkowe można znaleźć w dziale 85 w sekcji XVI. Tu także znajdują się dane na temat większości sprzętów elektronicznych. Identyfikator celny telefonów komórkowych to: 8517 12 00 00. Wpisując taki kod, można sprawdzić aktualną stawkę celną na chińskie telefony. Kod obejmuje zarówno podstawowe komórki, jak również nowoczesne smartfony.

Obecnie stawka celna na telefony komórkowe wynosi 0%, co jest świetną wiadomością dla wszystkich osób, które planują rozpocząć import tych urządzeń z Chin. Importerzy nie poniosą bowiem opłat z tytułu cła. By dowiedzieć się, jak przedstawiają się natomiast stawki celne na akcesoria do telefonów, zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym opisujemy, jak wygląda import akcesoriów do telefonów komórkowych z Chin.

Chińskie telefony komórkowe – jakie telefony można importować z Chin?

Istnieją trzy rodzaje telefonów, jakie można sprowadzić z Chin. Pierwsza grupa to oczywiście chińskie telefony komórkowe znanych i mniej znanych marek, takich jak Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo, Lenovo, ZTE, OnePlus czy Meizu. Ponieważ część z nich to bardzo rozpoznawane marki w Polsce, a inne są znane wyłącznie w Chinach czy Azji, ich ceny są bardzo zróżnicowane. Druga kategoria to telefony zagranicznych marek. W tym przypadku, decydując się na import z Chin, należy bardzo uważać na podróbki. Trzecia i ostatnia kategoria to produkty OEM (Original Equipment Manufacturer), czyli produkty bez własnej marki. Polega to na tym, że producent w Chinach wytwarza telefony zgodnie z wytycznymi klienta i takie urządzenia opatruje jego logo.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X