Cło antydumpingowe na stal z Chin

17 marca 2022
5/5 - (1 vote)
Cło antydumpingowe na stal z Chin

Niektóre produkty stalowe – oprócz standardowego cła – objęte są także cłem antydumpingowym. Zostało ono wprowadzone w celu ograniczenia importu chińskiej stali na teren Unii Europejskiej. Ma to na celu zmniejszenie konkurencji, jaką są Chiny dla producentów stali w Europie. Jakie towary objęte są cłem antydumpingowym, a których to cło nie dotyczy? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na produkty stalowe z Chin
 2. Jakie produkty stalowe objęte są cłem antydumpingowym?
 3. Cło antydumpingowe – jakich produktów ze stali nie dotyczy?

Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na produkty stalowe z Chin

Komisja Europejska nałożyła cło antydumpingowe na niektóre produkty stalowe importowane z Chin. Ma ono na celu ograniczenie sprowadzania ich z Państwa Środka. Cło antydumpingowe zastępuje funkcjonujące wcześniej tymczasowe cło z Chin.

Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2020/353 z dnia 3 marca 2020 r. nakłada ostateczne cło antydumpingowe i stanowi o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz felg stalowych do użytkowania na drodze pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. Cła te będą obowiązywały przez pięć lat od momentu wejścia w życie rozporządzenia, a ich wysokość wynosi od 50,3% do 66,4%.

Jakie produkty stalowe objęte są cłem antydumpingowym?

Jak wspomnieliśmy powyżej, cłem antydumpingowym objęte są felgi stalowe do użytkowania na drodze. Dotyczy to felg przeznaczonych do opon użytkowanych w:

 • ciągnikach drogowych,

 • pojazdach silnikowych do przewozu osób lub do transportu towarów,

 • pojazdach silnikowych specjalnego przeznaczenia, np. pojazdach strażackich czy polewaczkach,

 • przyczepach lub naczepach (bez napędu mechanicznego) do wymienionych powyżej pojazdów.

Cło antydumpingowe – jakich produktów ze stali nie dotyczy?

Co ważne, Komisja Europejska – we wspomnianym wcześniej Rozporządzeniu – wskazała także listę produktów, które nie zostały objęte cłem antydumpingowym. Dzięki temu rozwiała wszelkie wątpliwości związane z tym, które towary przy imporcie stali z Chin nie są objęte koniecznością opłaty cła antydumpingowego.

Produkty, których nie dotyczy cło antydumpingowe to:

 • felgi stalowe do użytkowania na drodze do montażu przemysłowego ciągników kierowanych przez pieszego, objętych obecnie podpozycją 8701 10,

 • felgi do quadów drogowych,

 • piasty kół w kształcie gwiazdy, odlewane w jednym kawałku, ze stali,

 • felgi do pojazdów silnikowych specjalnie zaprojektowane do innych zastosowań niż na drogach publicznych (na przykład do ciągników rolniczych lub leśnych, do wózków widłowych, do ciągników samolotowych, do pojazdów samowyładowczych przeznaczonych do użytku poza drogami publicznymi),

 • felgi do przyczep do samochodów osobowych i przyczep kempingowych, bez napędu mechanicznego, o średnicy obręczy nie większej niż 16 cali,

 • felgi do przyczep lub naczep, specjalnie zaprojektowane do zastosowań innych niż użytkowanie na drogach publicznych (np. felgi do przyczep rolniczych i innych ciągniętych urządzeń rolniczych wykorzystywanych w polu).

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X