Import materiałów budowlanych z Chin

06 sierpnia 2020
5/5 - (3 votes)
Import materiałów budowlanych z Chin

Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo wątków dotyczących importu materiałów budowlanych z Chin. Jedni użytkownicy pytają, co warto importować, inni zaś – w oparciu o swoje doświadczenie – radzą, jak ugryźć ten temat i o czym należy pamiętać. To właśnie pokazuje, że zainteresowanie tematem importu towarów budowlanych ciągle rośnie, dlatego bez wątpienia warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Choć w Polsce nie brakuje sklepów remontowo-budowlanych, a w nich różnorodnych materiałów budowlanych, od tych najtańszych, do bardzo drogich, to wciąż import towarów z Chin nie maleje. Wynika to przede wszystkim z ich cen! Materiały budowlane niczym nie odbiegają jakością od tych dostępnych na rynku krajowym, a wyróżniają się naprawdę dobrymi cenami. Nawet ich stawki celne nie stanowią problemu, ponieważ również są dosyć niskie. Jak przedstawia się wysokość cła na materiały budowlane i jaka dokumentacja jest niezbędna przy imporcie tych towarów z Chin? Dowiesz się z naszego artykułu! 

Stawki celne na materiały budowlane z Chin

Jedną z kwestii, o której często zapomina się przy imporcie z Chin, są opłaty celne. Warto zaplanować je w swoim budżecie, by na etapie rozliczania cła nie być zaskoczonym jego wysokością. Wszystkie stawki są bowiem dobrze znane. Nie są one naliczane przypadkowo – możesz je sprawdzić w systemie ISZTAR. Jest to System Zintegrowanej Taryfy Celnej zawierający nomenklaturę towarową, bieżące stawki celne, a także informacje o ograniczeniach w imporcie i wiele innych cennych wskazówek.

Każdy z towarów z kategorii materiałów budowlanych może mieć zupełnie inną stawkę celną. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów. Pamiętaj jednak, by zawsze upewnić się w systemie ISZTAR, czy wysokość cła nie uległa zmianie.

Najniższą stawkę celną mają dachówki, wełna żużlowa oraz wełna skalna, ponieważ wynosi ona 0%. Tak, w przypadku niektórych towarów wysokość stawki może być zerowa. Z kolei cło na płyty gipsowo-kartonowe wynosi 1,7%, na cegły budowlane – 2%, a na cementy, zaprawy oraz masy betonowe – 2,7%. Kolejna stawka celna to 3,7% i dotyczy ona narzędzi ręcznych z tworzywa sztucznego z metalem, wałków do malowania oraz miedzianych drutów izolowanych i kabli. Warto także wspomnieć o takich materiałach, jak kleje i spoiwa, na które cło wynosi 6,5%. Jak widać, nie są to wysokie stawki. W porównaniu z towarami z innych kategorii są wręcz całkiem niskie!

Jakie certyfikaty powinny posiadać materiały budowlane?

  1. Pierwszym dokumentem, który jest niezbędny, jeśli chcesz wprowadzić materiały budowlane do obrotu, jest deklaracja właściwości użytkowych. Informuje ona m.in. o tym, jakie ma być zastosowanie danego przedmiotu. Jest wydawana dla towarów, które przeszły badania na zgodność z normą lub posiadają krajową/europejską ocenę techniczną. Deklaracja jest więc potwierdzeniem, że towar został wyprodukowany zgodnie z normami obowiązującymi na terenie, na którym będzie sprzedawany. Produkty, które posiadają deklarację właściwości użytkowych oznaczane są certyfikatem CE.
  2. Oprócz europejskich norm, mamy również swoje krajowe, które poświadczają zgodność towaru z Polską Normą (PN). Jest to znak bezpieczeństwa B dla wyrobów budowlanych. Wprowadzany jest w przypadku braku normy zharmonizowanej lub Europejskiej Oceny T (EOT).

Pewnie zastanawiasz się, kiedy stosuje się znak B, a kiedy certyfikat CE? Otóż jest to dosyć proste. Jeśli towar posiada normę zharmonizowaną lub jest zgodny z oceną techniczną UE, może zostać wprowadzony do sprzedaży na terenie Unii, a co za tym idzie – będzie miał oznakowanie CE. Z kolei, jeśli towar nie ma normy zharmonizowanej, oznaczany jest znakiem bezpieczeństwa

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X