Facebook
Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo wątków dotyczących importu materiałów budowlanych z Chin. Jedni użytkownicy pytają, co warto importować, inni zaś – w oparciu o swoje doświadczenie – radzą, jak ugryźć ten temat i o czym należy pamiętać. To właśnie pokazuje, że zainteresowanie tematem importu towarów budowlanych ciągle rośnie, dlatego bez wątpienia warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Choć w Polsce nie brakuje sklepów remontowo-budowlanych, a w nich różnorodnych materiałów budowlanych, od tych najtańszych, do bardzo drogich, to wciąż import towarów z Chin nie maleje. Wynika to przede wszystkim z ich cen! Materiały budowlane niczym nie odbiegają jakością od tych dostępnych na rynku krajowym, a wyróżniają się naprawdę dobrymi cenami. Nawet ich stawki celne nie stanowią problemu, ponieważ również są dosyć niskie. Jak przedstawia się wysokość cła na materiały budowlane i jaka dokumentacja jest niezbędna przy imporcie tych towarów z Chin? Dowiesz się z naszego artykułu!
Jedną z kwestii, o której często zapomina się przy imporcie z Chin, są opłaty celne. Warto zaplanować je w swoim budżecie, by na etapie rozliczania cła nie być zaskoczonym jego wysokością. Wszystkie stawki są bowiem dobrze znane. Nie są one naliczane przypadkowo – możesz je sprawdzić w systemie ISZTAR. Jest to System Zintegrowanej Taryfy Celnej zawierający nomenklaturę towarową, bieżące stawki celne, a także informacje o ograniczeniach w imporcie i wiele innych cennych wskazówek.
Każdy z towarów z kategorii materiałów budowlanych może mieć zupełnie inną stawkę celną. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów. Pamiętaj jednak, by zawsze upewnić się w systemie ISZTAR, czy wysokość cła nie uległa zmianie.
Najniższą stawkę celną mają dachówki, wełna żużlowa oraz wełna skalna, ponieważ wynosi ona 0%. Tak, w przypadku niektórych towarów wysokość stawki może być zerowa. Z kolei cło na płyty gipsowo-kartonowe wynosi 1,7%, na cegły budowlane – 2%, a na cementy, zaprawy oraz masy betonowe – 2,7%. Kolejna stawka celna to 3,7% i dotyczy ona narzędzi ręcznych z tworzywa sztucznego z metalem, wałków do malowania oraz miedzianych drutów izolowanych i kabli. Warto także wspomnieć o takich materiałach, jak kleje i spoiwa, na które cło wynosi 6,5%. Jak widać, nie są to wysokie stawki. W porównaniu z towarami z innych kategorii są wręcz całkiem niskie!
Pewnie zastanawiasz się, kiedy stosuje się znak B, a kiedy certyfikat CE? Otóż jest to dosyć proste. Jeśli towar posiada normę zharmonizowaną lub jest zgodny z oceną techniczną UE, może zostać wprowadzony do sprzedaży na terenie Unii, a co za tym idzie – będzie miał oznakowanie CE. Z kolei, jeśli towar nie ma normy zharmonizowanej, oznaczany jest znakiem bezpieczeństwa
Dropshipping to dla wielu osób najlepszy sposób na wejście do branży e-commerce. Korzystają z niego osoby, które nie posiadają dużych środków do zainwestowania. W tym przypadku przedsiębiorca pośredniczy między klientem a dostawcą. W ramach dropshippingu można współpracować zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi sprzedawcami.
Chiny eksportują najwięcej książek spośród wszystkich krajów na świecie. W Państwie Środka zlokalizowanych jest mnóstwo prężnie działających przedsiębiorstw, specjalizujących się w produkcji książek, poczynając od fabryk wytwarzających papier po wysokowydajne drukarnie.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść): Księga przychodów i rozchodów – kiedy sporządzić wpis? Jak zaksięgować import towarów w rejestrze VAT? Ewidencja VAT – co musi się w niej znaleźć? Jednolity Plik Kontrolny a import z Chin Zmiany w ustawie o podatku VAT – od 1 lipca 2020 roku Import towarów z Chin – jak...
Czy tego chcemy, czy nie, towar z Chin otacza nas na każdym kroku. Produkuje się tam praktycznie wszystko. Od plastikowych zabawek dla dziecka aż po upragnionego iPhone'a. Wystarczy odwrócić pierwszy z brzegu produkt w sklepie, by zobaczyć kraj produkcji. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tam widniało „Made In China”.