Facebook
Jeśli myślisz o imporcie z Chin do Polski czy innego kraju UE, musisz przede wszystkim zapoznać się z wymaganiami rynku docelowego, które dotyczą m.in. klasyfikacji, oznakowania czy też pakowania substancji oraz mieszanin. Jednym z rozporządzeń, określającym takie wymagania, jest CLP. Czym jest CLP i czego dotyczy? Odpowiadamy!
CLP jest to skrót od ang. classification, labelling and packaging. To rozporządzenie unijne (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008), które zakłada nowy system klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania substancji i mieszanin. Jest ono oparte na globalnie zharmonizowanym systemie klasyfikacji i oznakowania chemikaliów, opracowanym w 2003 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Rozporządzenie weszło w życie 20.01.2009 r. i od tej pory obowiązuje również na terenie Polski.
CLP obowiązuje zarówno producentów, importerów, jak i dalszych użytkowników. Ich obowiązkiem jest odpowiednia klasyfikacja, oznakowanie i zapakowanie produktu przed jego wejściem na rynek. Rozporządzenie dotyczy: substancji oraz mieszanin, które zostały uznane za stwarzające zagrożenie; mieszanin, które zawierają jedną lub więcej substancji zaklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie w ilości przekraczającej określoną wartość progową oraz produktów, które są substancjami wybuchowymi.
CLP określa także, jakie oznakowania mają znajdować się na produktach. Mogą to być m.in. hasła ostrzegawcze, piktogramy, znaki informujące o rodzaju zagrożenia oraz sposobach zapobiegania, reakcje, a także sposoby magazynowania i utylizacji substancji.
Jeśli towar podlega pod rozporządzenie CLP, musi posiadać odpowiednią etykietę. Co ważne, etykieta powinna być sporządzona w językach urzędowych państw członkowskich UE, do których towar jest kierowany. Powinna być przymocowana do opakowania w jednym lub kilku miejscach (w zależności od gabarytów).
Na etykiecie CLP musi znaleźć się przede wszystkim nazwa, adres oraz numer telefonu dostawcy. Bardzo ważne, by pojawiła się na niej także informacja dotycząca nominalnej ilości substancji lub mieszaniny w opakowaniach udostępnianych społeczeństwu. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której ilość ta nie została podana na opakowaniu. Na etykiecie nie może zabraknąć także identyfikatorów produktu, piktogramów informujących o rodzaju zagrożenia, haseł ostrzegawczych, zwrotów określających środki ostrożności i wskazujących rodzaje zagrożenia, jak również innych niezbędnych informacji, które określone są przepisami.
Współczesny handel międzynarodowy opiera się na wymianie różnorodnych produktów między krajami. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, jakości i zgodności z odpowiednimi normami, certyfikaty i deklaracje odgrywają kluczową rolę. Są to dokumenty, które potwierdzają zgodność produktów z określonymi standardami i regulacjami. Niestety, wraz z rosnącą globalizacją handlu pojawił się problem fałszywych certyfikatów i deklaracji. Istnieją nieuczciwi producenci,...
Chiny to kraj słynący z uprawy herbaty, a pierwsze zapiski na jej temat sięgają X wieku p.n.e. Do dziś herbata w Chinach darzona jest ogromną estymą.
Niektórzy importerzy decydują się na odbiór towaru z Chin w innym kraju Unii Europejskiej niż Polska. Często odprawa celna odbywa się na przykład w Niemczech. Dlaczego stosuje się takie rozwiązanie przy imporcie z Chin i czy jest ono opłacalne? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Bezpośredni importer z Chin to najczęściej firma, która specjalizuje się w pośrednictwie w imporcie i udziela przedsiębiorcom pełnego wsparcia – od wyboru producenta po wysyłkę towaru. Z tej opcji korzystają zarówno małe początkujące firmy, jak i duże przedsiębiorstwa w Polsce. Doradztwo bezpośredniego importera z Chin to świetna opcja, jeśli zależy Ci na niskich cenach towarów, ekonomicznym rodzaju dostawy oraz dopilnowaniu kwestii formalnych.