Cło z Chin, stawki celne – ile wynoszą?

11 czerwca 2019
4.8/5 - (112 votes)
Cło z Chin, stawki celne – ile wynoszą?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Ile wynosi cło na produkty z Chin?
  2. Jakie jest cło na import z Chin? Jaki jest VAT?
  3. Jak sprawdzić stawki celne? Jak obliczyć cło z Chin?
  4. Jak odszukać stawkę celną towaru?
  5. Cło z Chin – taryfy celne aktualne na 2022 r
  6. Import z Chin bez cła
  7. Jakie opłaty obowiązują w imporcie z Chin?

Opłaty związane z importem to między innymi opłata celna. Wielu początkujących importerów boi się jej myśląc, że jest horrendalnie wysoka. Lub że podczas odprawy celnej okaże się, że jest dużo wyższa niż początkowo zakładaliśmy. W tym poradniku wyjaśniam jak łatwo obliczyć cło z Chin. Słowem: nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Ile wynosi cło na produkty z Chin?

Zapewne wiecie, że cło z Chin jest opłatą obowiązkową (podobnie jak VAT), którą Polska nakłada na importowane towary. Każda osoba importująca do Polski podlega obowiązkowi jej uiszczenia, co jednocześnie powoduje, że towar staje się dopuszczony do obrotu na naszym rodzimym runku. Kłopotliwy dla importera jest jednak fakt, że opłata celna nie jest wartością stałą. Stawki nie są więc jednakowe dla wszystkich towarów. Niby oczywiste, ale warto o tym pamiętać. W zależności od sprowadzanych dóbr minimalne cło to nawet 0%, a maksymalne – prawie 50%. W związku z tymi rozbieżnościami czasami trudno jest stwierdzić, jaka stawka obowiązuje na cło na zabawki z Chin, biżuterię, elektronikę czy odzież. Dobra wiadomość jest taka, że większość towarów, które są najchętniej sprowadzane ma stawki w dolnej granicy – od zera do kilku procent. 

Jakie jest cło na import z Chin? Jaki jest VAT?

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć wysokość kosztów związanych z cłem, musisz wziąć pod uwagę trzy wartości:

  • wartość celną, czyli tę zapłaconą za towar sprowadzany z Chin,
  • wartości transportu towaru poza Unią Europejską,
  • wartość stawki celnej.

Rachunek jest prosty: sumę wartości celnej i wartości transportu należy przemnożyć przez wartość stawki celnej. Wynik to wartość, jaką należy uiścić w Urzędzie Celnym.

Przy okazji warto także wspomnieć o kwestiach podatku VAT. Jest to podatek od towarów i usług, który obowiązuje zarówno sprzedawców, jak i kupujących. By go obliczyć, należy wziąć pod uwagę:

  • wartość celną,
  • koszt transportu na terenie Unii Europejskiej,
  • koszt transportu poza Unią Europejską,
  • należność celną.

Należy dodać do siebie wartość celną, koszty transportu oraz należność celną i pomnożyć przez podstawową wartość VAT, a wynosi ona 23%.

Co ciekawe, niekiedy nie trzeba ponosić kosztów związanych z podatkiem VAT. Dotyczy to zamawiania próbek towarów, a także przesyłek oznaczonych jako prezenty (np. paczki wysyłane do osób prywatnych, próbki konsumenckie czy towary niehandlowe).

Jak sprawdzić stawki celne? Jak obliczyć cło z Chin?

I teraz tak: na dole wrzucam tabelkę stawek cła z Chin na popularne produkty. Poza tym istnieje bardzo fajny i prosty sposób, w jaki importer może obliczyć cło online. To rządowa przeglądarka taryfowa Isztar https://isztar.mf.gov.pl/. Znajdziecie tu kalkulator online pozwalający obliczyć, jakie cło z Chin zapłacicie za import z Chin konkretnego typu towaru. Wybieracie z listy kraj, z którego importujecie (kod CN [Symbol] Chiny), określacie wagę netto i brutto towaru w kg oraz wartość towaru w jednej z wybranych walut. Teraz najtrudniejsze – czyli wybranie kodu kategorii towaru. Jest tego bardzo dużo. Głównych sekcji jest 21, a te dzielą się na działy i tak dalej. Trzeba więc uważnie sprawdzać kody importowe. Jeśli serwis Isztar nie działa, stawki celne z Chin możecie sprawdzić także w kalkulatorze na stronie Unii Celnej UE. 

Uwaga! Jako importer z Chin pamiętaj, że jeśli na fakturze wystawionej przez producenta widnieje waluta obca (zazwyczaj USD), to na miejscu w Polsce kwota transakcji ZAWSZE zostanie przeliczona na PLN i takie cło zapłacisz. Przeliczenie odbywa się według średniego kursu danej waluty obowiązującego w dniu wystawienia tej faktury. Ponadto podczas odprawy miej zawsze ważne dokumenty potwierdzające rzeczywistą wartość importowanego towaru (wystawia je dostawca/producent z Chin).

Jak odszukać stawkę celną towaru?

By poznać stawkę celną na dany towar, należy znać kod HS. Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów (Harmonized Commodity Description and Coding System), znany również jako System Zharmonizowany (HS) to podstawa systemu Nomenklatury Scalonej, który obowiązuje w Taryfie Celnej Unii Europejskiej. Do poszczególnych kodów celnych, które kategoryzują typy produktów, przyporządkowywane są stawki celne. Są one różne w zależności od rodzaju towarów. Mogą się zmieniać, dlatego należy stale śledzić system ISZTAR, gdzie znajdują się aktualne dane.

By zapoznać się ze stawkami celnymi, obowiązującymi w imporcie towarów z Chin do Polski, w systemie taryfowym, jakim jest na przykład ISZTAR, należy sprawdzać wiersz ERGA OMNIRES – stawka dla krajów trzecich. Niekiedy poszczególne kraje mogą być wyszczególnione wraz z informacją o wysokości preferencji taryfowej lub nałożonych cłach antydumpingowych. Warto to sprawdzić, ponieważ może zdarzyć się, że dotyczy to właśnie Chin.

Może się zdarzyć tak, że dany towar jest nieklasyfikowany. Wówczas należy złożyć bezpłatny wniosek o WIT (Wiążąca Informacja Taryfowa) i oczekiwać na otrzymanie decyzji o tle. Taka decyzja ma moc prawną.

Cło z Chin – taryfy celne aktualne na 2022 r.

Grupa produktów   Kod w Isztar               Stawka celna
Laptopy   8471300000               0%
Smartfony   8517120000               0%
Hulajnogi elektryczne   8711900000               6%
Zegarki (nie metalowe)   9102000000               4,5%
Lamki dekoracyjne   9405300000               3,7%
Odkurzacze o mocy do 1500W   8508110000               2,2%
Odzież i dodatki odzieżowe, z dzianin   6100000000               12%
Okulary przeciwsłoneczne   9004101000               2,9%
Lalki (zabawki)   9503002190               4,7%
Pociągi elektryczne i zabawki konstrykcyjne   9503003000               0%
Wypchane zabawki   9503004100               4,7%
Porcelana dekoracyjna wykonane ręcznie   6913100010               6%
Firany i zasłony z bawełny   6303910010               12%
Firany i zasłony z włókien syntetycznych   6303921000               6,9%
Piły tarczowe   8461501100               1,7%
Betoniarki lub mieszarki   8474310000               0%
Sos sojowy   2103100000               7,7%

Import z Chin bez cła

Czy importer z Chin może sprowadzać towary bez cła? Tak, są dwie takie sytuacje. Pierwsza, jeśli wartość przesyłki nie przekracza 150 euro, czyli około 642 zł. Druga to próbki, które są całkowicie zwolnione z opłaty celnej. Ulga ta nie obejmuje tylko alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz perfum. Oczywiście bez cła lub też cłem 0% objętych jest wiele rodzajów towarów, które można sprowadzać do PL – np. sporo elektroniki. Najlepiej sprawdzić to właśnie w kalkulatorze Isztar.

Chcę jeszcze nadmienić o jednej sprawie. W ciągu ostatnich paru miesięcy przy okazji zakupów, jakie Polacy robią na portalach jak Aliexpress, cło z Chin dyskutowane jest w kontekście omijania opłat. Chodzi tu sytuacje, kiedy niby wystarczy poprosić sprzedawcę chińskiego, aby wysłał nam towar jako prezent (o maksymalnej wartości do 45 euro) i wtedy możemy sprowadzić to do Polski bez cła. No niestety polskie służby celno-skarbowe już się wzięły na ten proceder. Jeśli jako importer zaniżysz wartość importowanych dóbr, Krajowa Administracja Skarbowa może wysłać Ci wezwanie do przedstawienia dokumentu potwierdzającego rzeczywistą wartość przesyłki. Jeśli go nie masz lub widnieje wyższa wartość – KAS może naliczyć stosowne opłaty.

Jakie opłaty obowiązują w imporcie z Chin?

Import z Chin wiąże się z wieloma różnymi kosztami, które zmieniają się w zależności od tego, co będziecie importować. Decydując się na sprowadzenie towarów z Chin, warto wziąć pod uwagę następujące koszty:

  • produkcja standardowego towaru,
  • produkcja towaru o niestandardowych cechach na zlecenie (OEM/ODM),
  • załadunek i transport do Polski,
  • cło z Chin i stawki celne na towary z określonych gatunków,
  • podatek VAT z Chin,
  • konsolidacja i transport do miejsca docelowego w Polsce,
  • dodatkowo: tłumaczenie dokumentów, opłaty urzędowe (np. związane z wyrobieniem certyfikatu CE, rejestracją znaku towarowego w Chinach czy certyfikatem pochodzenia),
  • w przypadku importu z Chin z pośrednikiem: prowizja dla firmy pośredniczącej.
    (aktualizacja lipiec 2022 r.)

W przypadku kompleksowej obsługi importu z Chin nasza firma zajmuje się wszelkimi formalnościami, również związanymi z cleniem towaru. Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz, żebyśmy zdjęli z Twojej głowy całość żmudnych procedur i przejęli pełną odpowiedzialność za efektywny proces importu.

Zapraszamy Cię do obserwacji facebooka– na bieżąco dzielimy się ciekawymi zleceniami i pokazujemy backstage naszej pracy.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.8/5 - (112 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X