Import produktów dla zwierząt z Chin

03 grudnia 2020
5/5 - (2 votes)
Import produktów dla zwierząt z Chin

Produkty dla zwierząt, zwłaszcza psów i kotów, mogą być dobrym źródłem zarobku. Coraz więcej osób, szczególnie zamożnych mieszkańców miast, decyduje się na adopcję kota lub psa. Chcąc przychylić nieba swojemu pupilowi nie żałują też pieniędzy na smycze, legowiska, zabawki czy dobrej jakości karmę. Wydaje się, że popyt na tego typu artykuły będzie rósł, a zatem dzisiaj wyjaśniam, jak wygląda import produktów dla zwierząt z Chin, jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę.

W tekście opisuje dwa warianty organizacji importu z Chin: samodzielnie oraz z pomocą pośrednika. Dzięki temu chcąc sprawdzać do Polski artykuły dla psów i kotów będziecie mogli sami zdecydować, jaką drogę obierzecie.

Import produktów dla zwierząt z Chin samodzielnie

Importowanie samodzielne jest dobrym wyjściem dla osób, które już coś wcześniej sprowadzały z Chin i mają w tym duże doświadczenie. Zaczynasz od znalezienia dostawcy produktów. Może być to pośrednik chiński lub bezpośrednio producent. Dostawców najlepiej szukać osobiście w Chinach podczas branżowych targów lub przez Internet za pośrednictwem specjalnych platform (Madeinchina.com, Globalsources.com czy Alibaba.com).

Następnie nawiązujesz kontakt z producentem i dogadujesz kwestie zlecenia. Konkretnie ilość i rodzaj produktów, ich wygląd (jeśli chcesz aby wyprodukowali coś na zamówienie), cenę jednostkową i za całe zlecenie, kwestię próbek towarów i kontroli produkcji. Do tego dochodzi oczywiście konieczność omówienie kwestii transportu – tylko niektórzy chińscy producenci decydują się zorganizować ten etap zlecenie. Często transport będziesz musiał(a) załatwić oddzielnie.

Planując samodzielną organizację importu z Chin pamiętaj, aby pilnować biznesowe savoir-vivre’u – to jest bardzo ważne w przypadku robienia interesów z ludźmi z Dalekiego Wschodu. Być może też będziesz musiał(a) przylecieć na miejscu, jeśli coś pójdzie nie tak. Wówczas musisz umieć się odnaleźć w Chinach, co może być więcej niż trudne, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłe(a)ś. Dlatego też szczerze odradzam samodzielną organizację dużego importu towarów w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym w ogóle nic wspólnego.

Import artykułów dla zwierząt z Chin z pośrednikiem

Opcja dobra zarówno dla tzw. żółtodziobów, jak i doświadczonych importerów. W tym wariancie zlecasz wszystko lub poszczególne etapy importu firmie pośredniczącej. Takie jak Fullbax. Najlepiej też, żeby firma posiadała biuro i osoby na miejscu w Chinach. Dzięki temu prawdopodobnie w ogólnie nie będziesz musiał(a) przyjeżdżać do Chin, nawet robiąc milionowe interesy. Firma pośrednicząca z doświadczeniem załatwi wszystko dla Ciebie, a jej wynagrodzeniem będzie zazwyczaj prowizja od kwoty zlecenia. Pośrednik załatwi import artykułów dla zwierząt z Chin od A do Z:

  • Wyszukanie dostawcy artykułów dla psów i kotów w Chinach,
  • Negocjacje kontraktu/zlecenia, w tym negocjacje ceny,
  • Organizacja wysyłki próbek od danego producenta,
  • Kontrola produkcji oraz kontrola poprodukcyjna,
  • Przypilnowanie, czy nie brakuje dokumentów, oznaczeń CE, certyfikatów,
  • Organizacja transportu drogą morską, lotniczą lub koleją,
  • Organizacja doprawy celnej na miejscu w Polsce,
  • Dopilnowanie aby towar dojechał pod drzwi twojego magazynu.

Ta imponująca lista to wszystkie rzeczy, o które dba agencja pośrednicząca w handlu z Chinami. Robiąc import produktów dla zwierząt z Chin jest duże ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W tym wariancie nic nie ryzykujesz, ponieważ odpowiedzialność za organizację spoczywa na pośredniku, którego odpowiednio opłacasz. Win-win.

Artykuły dla psów i kotów z Chin – stawki celne

Teraz tradycyjnie wypiszę wam aktualne stawki celne na najpopularniejsze produkty importowe w obszarze artykułów dla zwierząt. Oczywiście, jeśli coś pominąłem, możecie sprawdzić stawki celne w bazie ISZTAR wraz kodem HS Code. Cło na artykuły dla zwierząt z Chin przedstawia się zaś następująco:

  • smycze, kagańce i ubrania dla psów – 2,7%,
  • szczotki przeznaczone do szczotkowania i czesania zwierząt – 3,7%,
  • karmy dla psów – stawki celne różnią się w zależności od składu produktu, ale dla największej grupy karm cło wynosi 9,6%,
  • Ceramiczne miski dla kotów i psów – 5%.

Resztę produktów należy zidentyfikować zgodnie z tzw. nomenklaturą scaloną i szukać w konkretnych kategoriach. Na przykład elektryczne poidła i dyspensery karmy znajdują się w sekcji dotyczącej urządzeń elektrycznych. Z kolei materiałowe legowiska w sekcji dotyczącej tekstyliów.

Akcesoria dla zwierząt – targi w Chinach

W Państwie Środka co roku odbywają się jedną z największych, jeśli nie największe na świecie targi artykułów dla zwierząt. To Pet Fair Asia w Szanghaju, w których w 2019 roku wzięło udział ponad 8,5 tys. wystawców z ponad 40 krajów świata. Innymi dużymi targami są między innymi China (Guangzhou) International Pet Fair oraz Pet China Expo w Pekinie. Jeśli planujesz samodzielny import produktów dla zwierząt z Chin, warto wybrać się na targi i nawiązać kontakty biznesowe.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X