Towar chińskiej jakości. Krzywdzący stereotyp?

02 kwietnia 2019
4.1/5 - (47 votes)
Towar chińskiej jakości. Krzywdzący stereotyp?

To nie wina Chińczyków, że składając zamówienie masz do wyboru 1000 firm, a wybierasz akurat tę, która oferują coś niskiej jakości.

Ostatnio rozmawiałem z moja mamą. To osoba leciwa, jednak harda duchem, a umysł ma 10 razy sprawniejszy niż wskazywałby na to jej wiek. Była zrozpaczona jakością znicza elektrycznego Made in China, który ostatnio kupiła na cmentarnym stoisku. Zionęła oburzeniem i wyrzucała mi, że jak ja mogę ludziom tego rodzaju „szajs z Chin” sprzedawać i pomagać importować.

Jakość Made in Italy? No, nie do końca…

Na drugi dzień w jakimś sklepie w galerii handlowej kupiła ponownie znicz elektryczny. Był 3 razy droższy i opatrzony etykietą Made in Italy. Była zachwycona jego jakością. Tryumfowała, że miała rację wytykając mi chińską jakość dzień wcześniej. Spojrzałem na ten znicz, wziąłem telefon i w przeciągu 5 minut znalazłem jej ten znicz na chińskim portalu B2B. Oczywiście Made in Italy to była nalepka, która zastępowała nalepkę Made in China, która tam powinna być. Mama nie wierzyła, ale ja byłem pewien, że to ten sam znicz tyko po prostu ktoś importował lepszą jakość i sprzedał dużo drożej jako Made in Italy. To niestety bardzo powszechne zjawisko, ale to już materiał na następny wpis.

Jakość towarów z Chin zależy tak naprawdę od Ciebie

Postanowiłem, że właśnie pierwszy wpis na tym blogu będzie o jakości w Chinach. Generalnie na całym świecie funkcjonuje to podobnie, ale skupmy się na Chinach. Muszę stanąć w obronie Chińczyków, bo to nie jest do końca sprawiedliwe, co ludzie o nich myślą opierając się na stereotypach. Owszem są firmy w Chinach, które oferują niską jakość i temu nie zaprzeczę. Jednak z roku na rok jest ich mniej i są wypierane przez firmy oferujące towary w średniej lub wysokiej jakości. Jeśli chcesz za coś zapłacić 1 dolara i sprzedać za 3 dolary w Europie, to nie oczekuj, że dostaniesz produkt w jakości takiej, jaką byś otrzymał kupując coś od dostawcy za 10 dolarów i sprzedając to za 20 dolarów w Europie.

Chcesz sprowadzić coś taniego z Chin i masz odbiorców, którzy zadowalają się niską jakością w niskiej cenie? Nie oczekuj wiec od chińskiego producenta, że za tę cenę da Ci coś w wysokiej jakości. To jest z biznesowego punkt widzenia niemożliwe, zarówno w Chinach, jak i w każdym innym kraju.

Jakość towarów z Chin. To działa na tej zasadzie

Jako importer dokonujesz wyboru odnośnie tego, jakiego produktu i w jakiej cenie szukasz. Starasz się znaleźć możliwie jak najwyższą jakość w cenie, jaką jesteś w stanie zapłacić. Jeśli umiesz szukać za 10 dolarów, to znajdziesz coś lepszego niż ten, który nie umie i też chce wydać 10 dolarów na dany produkt. Nie znajdziesz jednak produktu lepszego niż ten, co chce wydać 30 dolarów i takiej jakości szuka. Po prostu cuda się nie zdarzają. Zwykle, kiedy znajdujesz super okazję kupna towaru o wartości 30 dolarów w cenie zaledwie 10, to wiedz że TO NIE TY ZNALAZŁEŚ OKAZJĘ, A OKAZJA ZNALAZŁA CIEBIE. I pewnie skończysz bez towaru i bez pieniędzy.

Oczywiście nie mówię o sytuacjach, kiedy powiesz „Chińczyk mnie oszukał. Wysłał mi coś niskiej jakości, a skasował jak za dobrą”. Tego nie można pochwalić w żaden sposób. Jednak mogłeś zrobić parę rzeczy, aby temu zapobiec. Mogłeś tam lecieć i sprawdzić dostawę lub mogłeś wynająć firmę jak Fullbax.com. Szansa, że mimo to udałoby mu się Ciebie oszukać byłaby praktycznie zerowa. On Ciebie oszukał z jednej strony, a Ty mu to ułatwiłeś z drugiej. Miej pretensje do niego w połowie i w połowie do siebie. Chciałeś ryzykować, chciałeś zarobić nie mając wiedzy – straciłeś. Następnym razem już nie stracisz, bo wyeliminujesz błędy jakie popełniłeś.

Nie ma czegoś takiego jak chińska jakość. Upraszczając jest dobra, średnia i zła jakość. Najczęściej adekwatna do ceny

Zasady te nie działają tylko w Chinach. Tak przecież jest na całym świecie. Zgarnąłeś spod sklepu z alkoholem Pana Mietka, który ma tobie pomalować ściany za 500 zł, bo firma renomowana z doświadczeniem chce za to 3000 zł. Nie licz jednak na to, że Pan Mietek zrobi to tak samo dokładnie jak firma. Jeśli dobrze poszukasz i umiesz to robić, to znajdziesz kogoś, kto zrobi to tak samo dobrze jak firma, ale za 2000 zł i zostanie w twojej kieszeni 1000 zł. Jednak nie znajdziesz za 500 zł tak dobrego fachowca, żeby zaoszczędzić 2500 zł.

Jeśli jedziesz do hotelu, gdzie płacisz za noc 100 zł, nie licz na to, że wyśpisz się w takich warunkach jak w hotelu obok, który kosztuje 500 zł. Nie znajdziesz aż tak dobrej oferty, ale jeśli dobrze poszukasz i potrafisz to robić, to znajdziesz hotel o zbliżonym standardzie lub taki sam, ale za 350zł.

Na tym to polega i od takich zadań jest nasza firma. Mówisz nam, jakiej jakości towaru z Chin szukasz, a my jesteśmy od tego, żeby znaleźć dla Ciebie najlepszą okazję, gdzie za cenę jaką możesz zapłacić dostaniesz coś lepszego. Lepszego niż ktoś, kto nie umie szukać. Przestrzegam, nie licz na to, że jeśli ktoś kupuje coś w Chinach za 100 dolarów, to my znajdziemy to samo za 10 dolarów. Jesteśmy dobrzy w tym co robimy, ale nie potrafimy czarować, choć byśmy bardzo chcieli.

Do następnego wpisu!

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.1/5 - (47 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X