Facebook
Każdy importer musi pamiętać, że wprowadzając na rynek unijny nowe modele produktów, które posiadają etykietę energetyczną, ma obowiązek zarejestrować towary w EPREL. Czym jest EPREL, jak się w nim zarejestrować i jakich produktów dotyczy rejestracja w EPREL? Podpowiadamy!
EPREL to funkcjonujący od 1 stycznia 2019 r. Europejski rejestr etykiet energetycznych Komisji Europejskiej (ang. European Registry for Energy Labelling). Producenci oraz importerzy, którzy wprowadzają po raz pierwszy na rynek Unii Europejskiej nowe modele produktów związanych z energią, zobowiązani są do wcześniejszego zarejestrowania ich w bazie EPREL.
Baza EPREL stanowi zbiór danych na temat produktów. Składa się z dwóch części, gdzie pierwsza stanowi zamkniętą bazę dla nadzoru rynku. Krajowe organy nadzoru rynku, takie jak UOKiK, UKE czy WIIH mogą skorzystać z niej, by sprawdzić, czy przestrzega się wymogów etykietowania i czy wyliczona efektywność na etykiecie jest zgodna z efektywnością zadeklarowaną przez producenta. Z kolei druga część to baza publiczna, służąca konsumentom. Można odnaleźć w niej produkty wraz z ich etykietami energetycznymi oraz kartami informacyjnymi produktów.
Warto dodać, że 1 marca 2021 r. został wprowadzony nowy system etykietowania, który zastąpił stosowaną dotąd bazę, określającą efektywność energetyczną produktów w skali od A+++ do G. Nowa etykieta energetyczna obejmuje klasy od A do G. Oprócz tego każda etykieta posiada kod QR i kilka dodatkowych oznaczeń.
Poniżej przedstawiamy grupy produktów, które należy zarejestrować w rejestrze EPREL:
By założyć konto w rejestrze EPREL, wymagany jest wyłącznie NIP. Następnie można przystąpić do rejestracji modeli. System pozwala na zrobienie tego na trzy sposoby, a mianowicie:
rejestracja ręczna pojedynczego modelu,
rejestracja ręczna wielu modeli poprzez załadowanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL,
rejestracja m2m, czyli bezpośrednia komunikacja systemów informatycznych.
Gdy produkt jest zarejestrowany, otrzymuje numer rejestracyjny oraz kod QR.
Jeśli planujesz import z Chin żarówek LED lub import opon z Chin, musisz pamiętać o tym, by zarejestrować sprowadzane produkty w rejestrze EPREL. Są to bowiem towary, które mają obowiązek posiadania własnych etykiet energetycznych. Nie musisz obawiać się o to, że zajmie Ci to wiele czasu. Cały proces jest bardzo prosty, a do samego założenia konta będziesz Ci potrzebny wyłącznie NIP.
Chcesz zacząć importowanie towarów z Chin? Jest wiele spraw, o których musisz pamiętać. Umowa z dostawcą, kontrola produkcji, niekiedy konsolidacja towaru oraz oczywiście odprawa celna i transport. To tylko niektóre z rzeczy. W poradniku Import z Chin krok po kroku wyjaśniam, jak wygląda cały proces.
Kontener morski wymiary – najpopularniejsze rodzaje kontenerów Choć mogłoby wydawać się, że transport towarów z Chin do Polski przebiega jedynie drogą powietrzną, istnieje równie dobra alternatywa dla tego sposobu. Sprawdzonym systemem przewozu produktów jest transport morski specjalnymi kontenerami. To skuteczna i w pełni bezpieczna metoda. Kontenery morskie różnią się od siebie wymiarami wewnętrznymi, wielkością otworów w drzwiach oraz dachach, ładownością, a także przeznaczeniem....
Choć jeszcze rok temu rękawiczki nitrylowe i lateksowe kojarzyliśmy głównie z pracownikami służby zdrowia oraz laboratoriów, a także z pracownikami salonów kosmetycznych czy też salonów tatuażu, którzy wykorzystują je podczas swojej codziennej pracy, to dzisiaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Ze względu na panującą pandemię wiele osób ma w swoich domach zapas takich jednorazowych rękawiczek, które przydają się chociażby podczas zakupów.
Wraz ze wzrostem znaczenia Chin na arenie światowej, coraz więcej osób planuje nawiązać współpracę biznesową z azjatyckim partnerem. Jak podjąć współpracę z chińską hurtownią?