Jakie są dostępne formy płatności przy imporcie z Chin?

28 kwietnia 2020
5/5 - (3 votes)
Jakie są dostępne formy płatności przy imporcie z Chin?

Import z Chin obejmuje wiele etapów, na które musisz się przygotować rozpoczynając swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Poza znalezieniem odpowiedniego dostawcy, podpisaniem umowy, kontrolą produktów, załadunkiem, dostawą oraz odprawą celną, musisz wybrać także odpowiednią formę płatności. To bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa całego procesu. Dowiedz się, jakie są najchętniej wybierane metody płatności przy imporcie z Chin.

Istnieje kilka najpopularniejszych form płatności, które są stosowane przez osoby, które sprowadzają towary z Chin do Polski. Każda z nich jest inna i sprawdzi się w zupełnie innych okolicznościach, dlatego należy dobrze zapoznać się ze specyfiką wszystkich metod. Podpowiadamy, którą z form płatności warto wybrać przy imporcie z Chin.

Telegraphic transfer, czyli transfer telegraficzny

Jedną z najpopularniejszych form płatności jest telegraphic transfer, nazywany również telex transfer, a w skrócie T/T. Po polsku ta metoda określana jest jako transfer telegraficzny, czyli polecenie wypłaty. Stosowana jest powszechnie w handlu międzynarodowym, także przy imporcie z Chin. Uważa się ją za całkiem bezpieczną, ale oczywiście nie jest pozbawiona ryzyka. Polega po prostu na wykonaniu przelewu na wskazane konto za pośrednictwem banku lub przez Internet. Warto mieć na uwadze fakt, że za takie transfery banki pobierają stałą opłatę, która wynosi około 30 zł, jak również prowizję od wysokości przelewu. W przypadku formy płatności, jaką jest transfer telegraficzny, na pieniądze czeka się około pięciu dni, jednak część banków umożliwia skrócenie czasu oczekiwania za dodatkową opłatą.

Należy pamiętać, że bezpieczne i uczciwe przeprowadzenie całej transakcji zależy w głównej mierze od firmy, z którą współpracujesz. Zwróć więc uwagę, czy kontrahent podaje Ci konto firmowe czy prywatne. Oczywistym wydaje się, że powinien podać to pierwsze, jednak nie każdy tak robi. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, możesz mieć podejrzenie, że jest to próba nieuczciwego postępowania.

Letter of credit, czyli akredytywa

Letter of credit, czyli akredytywa

Kolejna forma płatności to letter of credit, w skrócie L/C, czyli po polsku akredytywa. To w pełni bezpieczna metoda przekazywania pieniędzy. Polega na pisemnym zobowiązaniu banku do przekazania środków finansowych firmie w momencie, gdy otrzyma on wszystkie dokumenty, które zostały wskazane w umowie. Warto jednak wspomnieć, że ta forma płatności jest dosyć kosztowna i czasochłonna, dlatego najczęściej stosuje się ją w przypadku naprawdę dużych transakcji, a rezygnuje się z niej przy mniejszych zamówieniach.

W cały proces przekazania pieniędzy zaangażowane są tu aż cztery podmioty, czyli kupujący, bank otwierający akredytywę, bank pośredniczący oraz sprzedający i przebiega on w kilku etapach:

  1. Kupujący zabezpiecza konkretną sumę pieniędzy w banku. Należy pamiętać, że zwykle musi to być około 100% wartości samej akredytywy.
  2. Kupujący przekazuje bankowi wytyczne dotyczące tego, na jakich warunkach chce udostępnić pieniądze sprzedającemu.
  3. Sprzedający przekazuje informację po wypełnieniu wytycznych bankowi pośredniczącego, a wtedy ten stwierdza, czy eksporter wywiązał się ze wszystkich warunków.
  4. Jeśli cały proces przebiegł pomyślnie, sprzedający otrzymuje pieniądze.
  5. Na koniec bank otwierający akredytywę oraz bank pośredniczący pobierają prowizje w wysokości, która była ustalona na początku.

Documentary collection, czyli inkaso dokumentowe

Jeszcze jedną formą płatności jest documentary collection, w skrócie D/C, która po polsku określana jest jako inkaso dokumentowe. Jest to łatwy, tani i szybki sposób rozliczenia, który polega na tym, że bank eksportera za pośrednictwem banku importera wydaje kupującemu dokumenty wskazane we wcześniej podpisanym kontrakcie. Owe dokumenty zostają wydane w momencie, gdy nastąpi zainkasowanie środków finansowych, jakie zostały wcześniej ustalone w zleceniu inkasowym. Ich rodzaj zależy od zapisów, jakie znalazły się w kontrakcie, a także od formuły Incoterms. Wśród dokumentów znajduje się zwykle:

  • certyfikat pochodzenia,
  • certyfikaty CE,
  • deklaracja zgodności,
  • dokument stwierdzający przyjęcie towaru przez przewoźnika,
  • faktura handlowa,
  • potwierdzenie zawarcie umowy ubezpieczeniowej.

W ramach inaksa dokumentowego należy także dostarczyć specyfikację produktu, według której miał zostać wyprodukowany i dostarczony towar. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której zostało to wskazane w kontrakcie handlowym.

Formy płatności przy imporcie z Chin – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy trzy najbardziej znane i najchętniej wybierane formy płatności przy imporcie towarów z Chin. Oczywiście istnieją jeszcze inne – mniej lub bardziej znane – metody, jednak te wyróżnione przez nas są zdecydowanie najbardziej aprobowane zarówno przez stronę polską, jak również chińską. Gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa, co przy międzynarodowych transakcjach jest bardzo istotne.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X