Facebook
Chiny uznawane są za jednego z największych producentów maszyn rolniczych na świecie. Urządzenia te mają bowiem naprawdę znakomite parametry, a ich ceny są nad wyraz przystępne. Nic dziwnego, że polscy importerzy tak chętnie sprowadzają maszyny rolnicze z Chin do Polski. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat importu z Chin maszyn rolniczych, poznać stawki celne na poszczególne urządzenia i sprawdzić, jakie są wymogi i obowiązki importerów, zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Jeśli planujesz import towarów z Chin, bez względu na to, czy będą to maszyny rolnicze czy cokolwiek innego, zawsze uprzednio sprawdź ich stawki celne. Może się bowiem okazać, że są na tyle wysokie, że import okaże się po prostu nieopłacalny. W przypadku maszyn rolniczych tak na szczęście nie jest. Zdecydowana większość urządzeń ma zerowe stawki celne, a najwyższe cło z Chin na maszyny rolnicze wynosi zaledwie 1,7%. Aktualne stawki celne najlepiej sprawdzać w systemie ISZTAR, który jest systemem klasyfikacji celnej, integrującym dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.
Jeśli chcesz poznać wysokość stawek celnych dla maszyn rolniczych najczęściej importowanych z Chin, zapraszamy Cię do sprawdzenia naszej listy:
Jedną z najistotniejszych dyrektyw obowiązujących w przypadku importu z Chin maszyn rolniczych jest Dyrektywa 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn. Dyrektywa maszynowa jest to jedna z dyrektyw Nowego Podejścia, dotycząca projektowania, budowy i wprowadzania na rynek wyrobów, które wydawane są w celu zapewnienia możliwe najwyższego poziomu ich bezpieczeństwa.
Wspominając o Dyrektywie maszynowej, nie można nie nawiązać do kwestii oznaczeń CE oraz deklaracji zgodności. Zobowiązują ona bowiem importera do udostępnienia dokumentacji technicznej oraz dostarczenia instrukcji maszyny. Ponadto każda z maszyn z Chin musi posiadać również znak CE. By go uzyskać, importer musi przeprowadzić szereg badań na urządzeniach. Ich wyniki przedstawione są w raportach z badań, czyli test reports. Na tej podstawie jednostka notyfikowana ma prawo wystawić certyfikat zgodności CE. Wówczas importer sporządza deklarację zgodności na nanosi na maszynę znak CE.
Każda maszyna sprowadzana z Chin musi także posiadać tabliczkę znamionową, o czym również mówi Dyrektywa maszynowa. Służy oznakowaniu maszyny w sposób widoczny, czytelny i trwały. Jakie informacje znajdują się na takiej tabliczce? Są to m.in. oznakowanie CE, dane firmy, adres producenta, nazwa maszyny oraz jej seria i typ, a także rok wykonania.
Kluczowym etapem importu towarów z Chin do Polski jest odprawa celna. Wiąże się bowiem z wieloma ważnymi kwestiami, takimi jak opłacenie ceł oraz podatków, a także ze sprawdzeniem dokumentacji importowej. Jednym z dokumentów, bez której import towarów nie mógłby się odbyć, jest Poświadczone Zgłoszenie Celne ZC299. Dowiedz się, czym jest PZC i jakie ma znaczenie...
Spedycja jest to szereg procesów związanych z transportem towarów. Z kolei transport jest to pojęcie najwęższe, mieszczące się w ramach spedycji.
Choć jeszcze rok temu rękawiczki nitrylowe i lateksowe kojarzyliśmy głównie z pracownikami służby zdrowia oraz laboratoriów, a także z pracownikami salonów kosmetycznych czy też salonów tatuażu, którzy wykorzystują je podczas swojej codziennej pracy, to dzisiaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Ze względu na panującą pandemię wiele osób ma w swoich domach zapas takich jednorazowych rękawiczek, które przydają się chociażby podczas zakupów.
W sytuacji, gdy Polska notuje rekordowe wyniki w handlu z Państwem Środka, chcemy zwrócić uwagę na elementy, które najczęściej generują ryzyka w procesie importu z Chin. Za przykład posłuży nam konkretny przypadek zlecenia importu stali, choć poniższa sytuacja mogłaby dotknąć importerów w każdej innej branży. Wierzymy, że to będzie cenna lekcja dla wszystkich, którzy samodzielnie...