Facebook
Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu to zbiór reguł, które określają warunki sprzedaży oraz pomagają osobie kupującej i sprzedającej ustalić podział kosztów oraz ryzyka. Reguły te aktualizowane są co dekadę, a obecne obowiązują od 2020 roku. Jedną z reguł, która zmieniła się wraz z publikacją Incoterms 2020, jest reguła DPU, nazywana wcześniej DAT. Dlaczego się zmieniła? Czym charakteryzuje się obecnie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
DPU (ang. Delivered at Place Unloaded) to reguła Incoterms 2020, która oznacza: „Dostarczone do miejsca, wyładowane” lub „Dostarczone do miejsca, z rozładunkiem”. Mówi o tym, że to sprzedający dostarcza towary, a ryzyko jest przeniesione na kupującego w momencie, gdy towary po rozładunku są pozostawione do dyspozycji kupującego w oznaczonym miejscu przeznaczenia lub w punkcie w obrębie tego miejsca uzgodnionym pomiędzy kupującym i sprzedającym.
Warto również dodać, że w przypadku reguły DPU to sprzedający ponosi ryzyko związane zarówno z dostarczeniem, jak i rozładunkiem towarów w miejscu przeznaczenia. Co ciekawe, jest to jedyna reguła Incoterms 2020, która wymaga tego od sprzedającego. Stąd też sprzedający powinien bardzo dobrze przygotować się do wyładunku i upewnić się, że jest go w stanie zorganizować.
Formuła DPU stosowana jest do wszystkich rodzajów transportu, a więc do transportu drogowego, lotniczego, kolejowego, a także do spedycji morskiej. Co więcej, stosowana jest również przy transporcie kombinowanym, czyli wówczas, gdy łączy się więcej niż jeden środek transportu do przewozu towarów. Stąd też może być ona wykorzystywana przy imporcie z Chin.
W przypadku DPU sprzedawca, który ponosi koszty transportu, dostarcza towary w miejsce przeznaczenia. Kiedy zostaną one rozładowane z przybywających środków transportu, sprzedający przekazuje je kupującemu. W tym momencie ryzyko i koszty zostają przeniesione całkowicie na kupującego.
Reguły Incoterms 2020 dzielą się na:
Reguła DPU należy do reguł powszechnych, tak jak EXW, FCA, CPT, CIP, DAP czy DDP. Co ważne, reguła ta w czasie obowiązywania Incoterms 2010 nosiła nazwę DAT, czyli „Dostarczone do terminala”. Dlaczego po 10 latach nastąpiła zmiana tej reguły? Otóż nazwa DAT mylnie sugerowała, że miejscem dostarczenia towarów może być jedynie terminal, przez co była wykorzystywana niezwykle rzadko. Obecna nazwa DPU (ang. Delivered at Place Unloaded) wskazuje, że mowa jest o miejscu dostarczenia towarów, nie zaś konkretnie o terminalu.
Sprowadzanie biżuterii z Chin to jeden z pomysłów na biznes, na który decydują się szczególnie początkujący importerzy. Czy jest to opłacalne? Czy sztuczna biżuteria z Chin znajdzie w Polsce rynek zbytu? I jak znaleźć dostawcę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym wpisie.
Najczęściej stosowaną regułą Incoterms jest zdecydowanie FCA. Na jej podstawie zawiera się niemal 40% umów. Jest bardzo uniwersalna i wszechstronna, ponieważ dotyczy wszystkich środków transportu.
Jeśli zastanawiasz się, co warto sprowadzać z Chin, na początek polecam Ci zegarki. Dlaczego właśnie zegarki? Chiny są ich największym producentem i eksporterem. Oferują nie tylko wszystkie możliwe wzory i kolory, ale także oferują je w atrakcyjnej dla importerów cenie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, dlaczego warto postawić na import zegarków z Chin.
CLP to rozporządzenie unijne, które zakłada nowy system klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania substancji i mieszanin.