Facebook
Incoterms to reguły handlu międzynarodowego, które określają obowiązki sprzedającego oraz kupującego. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe reguły Incoterms 2020. Jedną z nich jest reguła DDP. Czym się charakteryzuje i czego dotyczy związane z nią zjawisko odprawy „gray customs”? Odpowiadamy!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Reguła DDP jest to reguła powszechna, a więc może być stosowana do wszystkich rodzajów transportu, czyli do transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, a także do spedycji morskiej. Do reguł powszechnych należą również EXW, FCA, CPT, CIP, DPU i DAP. Ponadto w przypadku przewozu towarów na bazie DDP wykorzystywanych może być kilka środków transportu (tzw. transport kombinowany).
DDP (ang. Delivered Duty Paid) to reguła Incoterms 2020, która oznacza „Dostarczone z opłaconym cłem”. W tym przypadku odpowiedzialność za towary ponosi sprzedawca. On również ponosi wszelkie koszty związane z towarem (organizacja transportu, koszty załadunku, transport do nabywcy, ubezpieczenie wraz z ryzykiem związanym z utratą lub uszkodzeniem towarów). Kupujący natomiast odpowiada za towar dopiero w momencie, gdy zostanie mu dostarczony przez sprzedawcę pod wskazany adres. Warto również dodać, że to sprzedawca ponosi koszty związane z odprawą celną, opłaca podatek VAT itd. I choć na pozór wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie dla kupującego, w rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie.
Jeśli chodzi o import z Chin, chińscy sprzedawcy nie mają możliwości opłacenia cła i VAT, stąd też w praktyce to kupujący musi ponieść te koszty. W tę pułapkę bardzo często wpadają początkujący importerzy, dlatego warto bardzo uważać na regułę handlową DDP. Jeśli więc chiński przedsiębiorca skłania się ku wyborze warunków dostawy DDP i informuje kupującego, że opłaci cło oraz VAT, kupującemu powinna zaświecić się czerwona lampka!
Jak wspomnieliśmy, gdy sprzedający zobowiązuje się do opłaty cła i VAT w ramach reguły DDP, warto dwa razy zastanowić się nad sfinalizowaniem takiej transakcji. Firmy z Chin w większości przypadków nie mają możliwości dokonania odprawy celnej w Unii Europejskiej. W związku z tym nie mogą także uregulować podatku VAT. A bez tego kupujący nie może legalnie wprowadzić towarów do sprzedaży na terenie UE. Jest to tzw. odprawa „gray customs”, która ma miejsce w sytuacji, gdy kupujący otrzymuje towar, za który uprzednio zapłacił, ale nie otrzymuje wraz z nim dokumentów odprawy celnej.
Podstawy dobrze wykonanego importu leżą w połączeniu wszystkich naszych sił. Codziennie w Twoim imieniu prowadzimy zlecenia tak, aby import się udał w 100%.
W jednym z poprzednich wpisów wyjaśniałem zagadnienia cła z Chin. Dziś pora uzupełnić ten temat o dokumenty celne potrzebne przy imporcie z Chin. Bez ważnej dokumentacji, takiej jak faktura handlowa czy list przewozowy, odprawa celna importowa może się nie powieść, a Wy stracicie dużo pieniędzy oraz nerwów. Co to są dokumenty celne i kiedy należy je...
Rokrocznie Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy. W ubiegłym roku było to niemal milion aut, a duża część z nich pochodziła z Państwa Środka. Import samochodów z Chin do Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Chiny to kraj, który posiada absolutnie największe na świecie możliwości produkcyjne w zakresie okien. W Państwie Środka funkcjonuje ponad 3500 producentów, którzy kierują swoją ofertę nie tylko na rynek krajowy, ale także światowy.