Incoterms 2020 – warunki dostawy DDP w imporcie – pułapka tzw. „gray customs”

24 marca 2022
5/5 - (4 votes)
Incoterms 2020 – warunki dostawy DDP w imporcie – pułapka tzw. „gray customs”

Incoterms to reguły handlu międzynarodowego, które określają obowiązki sprzedającego oraz kupującego. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe reguły Incoterms 2020. Jedną z nich jest reguła DDP. Czym się charakteryzuje i czego dotyczy związane z nią zjawisko odprawy „gray customs”? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Transport na bazie DDP
  2. Formuła handlowa DDP. Warunki dostawy DDP
  3. Odprawa celna a DDP

Transport na bazie DDP

Reguła DDP jest to reguła powszechna, a więc może być stosowana do wszystkich rodzajów transportu, czyli do transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, a także do spedycji morskiej. Do reguł powszechnych należą również EXW, FCA, CPT, CIP, DPU i DAP. Ponadto w przypadku przewozu towarów na bazie DDP wykorzystywanych może być kilka środków transportu (tzw. transport kombinowany).

Formuła handlowa DDP. Warunki dostawy DDP

DDP (ang. Delivered Duty Paid) to reguła Incoterms 2020, która oznacza „Dostarczone z opłaconym cłem”. W tym przypadku odpowiedzialność za towary ponosi sprzedawca. On również ponosi wszelkie koszty związane z towarem (organizacja transportu, koszty załadunku, transport do nabywcy, ubezpieczenie wraz z ryzykiem związanym z utratą lub uszkodzeniem towarów). Kupujący natomiast odpowiada za towar dopiero w momencie, gdy zostanie mu dostarczony przez sprzedawcę pod wskazany adres. Warto również dodać, że to sprzedawca ponosi koszty związane z odprawą celną, opłaca podatek VAT itd. I choć na pozór wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie dla kupującego, w rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie.

Jeśli chodzi o import z Chin, chińscy sprzedawcy nie mają możliwości opłacenia cła i VAT, stąd też w praktyce to kupujący musi ponieść te koszty. W tę pułapkę bardzo często wpadają początkujący importerzy, dlatego warto bardzo uważać na regułę handlową DDP. Jeśli więc chiński przedsiębiorca skłania się ku wyborze warunków dostawy DDP i informuje kupującego, że opłaci cło oraz VAT, kupującemu powinna zaświecić się czerwona lampka!

Odprawa celna a DDP

Jak wspomnieliśmy, gdy sprzedający zobowiązuje się do opłaty cła i VAT w ramach reguły DDP, warto dwa razy zastanowić się nad sfinalizowaniem takiej transakcji. Firmy z Chin w większości przypadków nie mają możliwości dokonania odprawy celnej w Unii Europejskiej. W związku z tym nie mogą także uregulować podatku VAT. A bez tego kupujący nie może legalnie wprowadzić towarów do sprzedaży na terenie UE. Jest to tzw. odprawa „gray customs”, która ma miejsce w sytuacji, gdy kupujący otrzymuje towar, za który uprzednio zapłacił, ale nie otrzymuje wraz z nim dokumentów odprawy celnej.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (4 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X