Warunki dostawy EXW. Co oznacza EXW?

02 lipca 2021
4.5/5 - (2 votes)
Warunki dostawy EXW. Co oznacza EXW?

Incoterms są to Międzynarodowe Reguły Handlu, które stosowane są do podziału kosztów transakcji i transportu oraz odpowiedzialności pomiędzy sprzedawcę i kupującego. Jedną z reguł Incoterms jest EXW. Jakie warunki określa? Jakie są obowiązki sprzedającego i kupującego? Na te, a także inne ważne pytania dotyczące reguły EXW odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

EXW – co to znaczy?

EXW jest jedną z reguł Incoterms 2020, która obowiązywała także w ramach Incoterms 2010. To pierwsza reguła dla każdego rodzaju lub środka transportu. Reguła EXW, czyli EX Works oznacza „Z zakładu…” (oznaczone miejsce dostawy).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmieniły się warunki Incoterms, zajrzyj do naszego artykułu: Incoterms 2020 – zmiany i nowe warunki. Przeczytasz w nim o tym, jak Międzynarodowa Izba Handlowa zmodyfikowała ten zestaw reguł po 10 latach.

Warunki EXW

EX Works oznacza, że to sprzedający dostarcza towary do miejsca docelowego, wskazanego przez kupującego (w wyznaczonym czasie). Sprzedający zobowiązuje się do pozostawienia towarów do dyspozycji kupującego. Nie odpowiada on zaś za ponowny załadunek, a także za przeprowadzenie odprawy celnej. Porównując EXW z innymi regułami Incoterms 2020 można wywnioskować, że nakłada ona na sprzedającego najmniejsze obowiązki. W tym przypadku większość obowiązków ciąży na kupującym, np. zadbanie o kwestie załadunku. Ponosi on także większość kosztów związanych z importem z Chin.

EX Works – dostawa

Jeśli chodzi o dostawę towarów w przypadku reguły EX Works, może się ona odbywać każdym środkiem transportu, a więc zarówno statkiem, jak i samolotem czy też ciężarówką. Warto także dodać, że dostawa może przebiegać przy uwzględnieniu kilku środków transportu, a obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towaru do uzgodnionego z kupującym punktu (bez załadunku na odbierający pojazd).

Reguła Incoterms EXW (EX Works) – do czego zobowiązuje sprzedającego?

Obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towaru oraz faktury handlowej, a także pozostałych dokumentów wspomnianych w umowie sprzedaży. Ponadto sprzedający ma obowiązek dostarczyć towary do uzgodnionego wcześniej punktu, jednak nie odpowiada on już za załadunek towarów na odbierający pojazd. Co więcej, sprzedający w ramach EXW zobowiązuje się do dostarczenia towarów w uzgodnionej dacie lub w ramach uzgodnionego z kupującym okresu.

Warto również dodać, że sprzedający ponosi ryzyko w przypadku utraty lub uszkodzenia towarów podczas ich transportu. Nie ma on jednak wobec kupującego obowiązku zawarcia umowy przewozu. Musi on jednak na żądanie kupującego dostarczyć mu niezbędne informacje oraz wytyczne dotyczące wymogów bezpieczeństwa związane z transportem towaru, by kupujący mógł zorganizować przewóz. Podobnie jest w przypadku umowy ubezpieczenia, a także odprawy celnej. Nie odpowiada za te kwestie, ale na żądanie kupującego musi dostarczyć informacje niezbędne do uzyskania ubezpieczenia, a także musi pomóc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów do odprawy celnej.

Warto także dodać, że sprzedawca ponosi koszty czynności kontrolnych. Jednak nie jest to niezbędne do dostarczenia towarów do miejsca docelowego. Jego obowiązkiem jest też zapakowanie i oznakowanie towarów w sposób odpowiedni dla danego środka transportu (chyba że z kupującym ustalili inne wytyczne dotyczące pakowania i znakowania).

W końcu sprzedający ma obowiązek przekazania kupującemu wszystkich potrzebnych informacji i dokumentów, by mógł on przyjąć dostawę towarów.

Jeśli samodzielnie importujesz produkty z Chin, zajrzyj na naszego bloga po cenne informacje dotyczące wymaganych formalności. W naszych zleceniach kompleksowego importu z Chin wykorzystujemy głównie formułę EXW- nie martwisz się o poszczególne elementy procesu, dostarczamy produkty pod wskazany przez Ciebie adres.

Niezależnie od tego czy importujesz z nami czy realizujesz transakcje samodzielnie- podejrzyj nasze działania bezpośrednio na miejscu w Chinach. Na facebooku regularnie publikujemy rzeczywiste case study, zlecenia z których uczymy się najwięcej i ciekawostki z pracy. Zapraszamy Cię do inspiracji!

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X