Facebook
Planujesz podjąć współpracę z firmą z Chin? Musisz wiedzieć, że Państwo Środka funkcjonuje w zupełnie innej strefie czasowej niż Polska, co może być pewną barierą w przypadku spotkań online z partnerami biznesowymi. Jaka strefa czasowa w takim razie obowiązuje w Chinach? Czy jest to problem w przypadku importu towarów? Jak umawiać spotkania, by godzina pasowała zarówno Tobie, jak i Twojemu kontrahentowi? Odpowiadamy!
Spis treści:
Strefy czasowe są to regiony, w których obowiązuje ten sam czas. W gruncie rzeczy nasza planeta dzieli się na 24 strefy czasowe, a każda z nich obejmuje obszar 15 stopni długości geograficznej i różni się o jedną godzinę od poprzedniej. Musisz jednak wiedzieć, że przyjęło się, by strefy czasowe podążały za granicami państw, stąd też nie zawsze przestrzegają one dokładnie długości geograficznej. Dzięki temu bliska komunikacja jest po prostu wygodniejsza. Jakie są zatem strefy czasowe w Chinach?
Otóż Chiny obejmują ponad 60 stopni długości geograficznej, co oznacza, że na terenie tego kraju występuje 5 stref czasowych z przesunięciami UTC od UTC+5 do UTC+9. Choć jeszcze na początku ubiegłego wieku w Chinach faktycznie obowiązywało tych 5 stref, to obecnie utrzymana jest tu tylko jedna strefa czasowa, czyli UTC+8. Stało się tak, ponieważ wiele regionów nie przestrzegało obowiązujących na ich obszarach stref czasowych i używało własnych pomiarów, przez co dochodziło do wielu nieprawidłowości, jeśli chodzi o czas obowiązujący w danej strefie. Obecny porządek funkcjonuje od momentu ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. Wówczas na terenie całego kraju zaczęła działać strefa czasowa UTC+8, która w Chinach opisywana jest jako CST (China Standard Time).
W Chinach przez cały rok obowiązuje chiński czas standardowy, co oznacza, że nie ma tu zmiany czasu z zimowego na letni czy z letniego na zimowy, jak w Polsce. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na bardzo duży obszar kraju, na terenach wysuniętych najbardziej na zachód południe słoneczne przypada znacznie później niż na godzinę 12:00. Na przykład w zachodnim mieście Kaszgar południe następuje około godziny 15:10, zaś w Szanghaju, który zlokalizowany jest na wschodzie Chin, południe słoneczne następuje przed godziną 12:00.
Jeśli planujesz import z Chin i chcesz zorganizować pierwsze spotkanie z chińskim partnerem biznesowym, pamiętaj o tym, że różnica czasowa pomiędzy Polską a Chinami wynosi około 6-7 godzin. Owa nieścisłość wynika ze zmian czasu na letni oraz zimowy w Polsce.
Tak więc, jeśli organizujesz spotkanie online, uwzględnij tę różnicę przy umawianiu terminu. Co więcej, różnica czasowa ma również wpływ na to, ile trwa lot z Chin do Polski, dlatego jeśli myślisz o udziale w targach w Chinach lub przymierzasz się do audytu fabryki w Chinach, koniecznie zwróć uwagę na tę rozbieżność czasową. Na szczęście istnieje wiele praktycznych narzędzi oraz aplikacji, które ułatwiają dopasowanie grafików osób z różnych stref czasowych. Dzięki temu każdy uczestnik spotkania otrzymuje informacje na temat jego terminu, które ma przypisane do swojego miejsca zamieszkania.
Planujesz założenie firmy w Chinach? Pomyśl o Hongkongu. To region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej i jedno z najbogatszych miast w Państwie Środka. Niegdyś był kolonią brytyjską, dzisiaj jest pod rządami Chin. Hongkong uznaje się za jedno z najprężniej działających ośrodków finansowych na świecie, który systematycznie rozwija się pod względem gospodarczym. Może pochwalić się największym portem,...
Coraz więcej panien młodych jest zainteresowanych zakupem sukni ślubnych z Chin. Jednak nie każda z nich decyduje się na ten krok. Przede wszystkim wynika to z tego, że nie można ich przymierzyć. Nie każda kobieta odważy się na kupowanie kota w worku. A co, gdyby ułatwić ten wybór pannom młodym i sprowadzić suknie ślubne z Chin? Import takich sukien to bardzo dobry pomysł na biznes, o czym przekonasz się po lekturze naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Fumigacja w najprostszym ujęciu to zwalczanie szkodników i gryzoni za pomocą środków chemicznych. W artykule odpowiemy czemu jest tak ważny certyfikat IPPC.
Import dronów z Chin wydaje się być dobrym pomysłem, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkowo niskie stawki celne. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że dron spełnia wszystkie wymagane normy i dyrektywy, a także że producent jest wiarygodny. Jedynie wtedy można mieć pewność, że importowany towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.