Facebook
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Gestia transportowa to prawa i obowiązki związane z organizowaniem transportu oraz kosztami wynikającymi z przewozu, które obowiązują zarówno importerów, jak i eksporterów. Na czym dokładnie polega gestia transportowa? Jakie są wady i zalety jej posiadania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Gestia transportowa to zastrzeżone w kontrakcie transportowym prawa, a także obowiązki związane z organizacją transportu oraz kosztami wynikającymi z przewozu towarów. Stanowi ona umowę, która zawierana jest pomiędzy kupującym a sprzedającym. Reguły handlowe dotyczące organizacji transportu, czyli tzw. Incoterms, poza gestią transportową określają także odpowiedzialność za ubezpieczenie towaru oraz odprawę celną wywozową i wwozową.
Gestia transportowa zapewnia jej posiadaczowi bardzo wiele praw oraz korzyści. Jakie są największe zalety jej posiadania?
Skoro wspomnieliśmy o zaletach, nie można zapomnieć także o wadach, które niesie ze sobą gestia transportowa. Choć mogłoby się wydawać, że kontrakt transportowy nie ma żadnych minusów, istnieją pewne zagrożenia, z których warto zdawać sobie sprawę. Otóż jedna z wad tego rozwiązania to ryzyko wzrostu kosztów transportu w transporcie międzynarodowym, także przy imporcie z Chin. Mimo że początkowe kalkulacje wydają się korzystniejsze, warto wziąć pod uwagę, że rzeczywiste koszty mogą okazać się wyższe. Wówczas zarówno przeładunek towarów, a także cena kontenera będą wyższe. Wystąpienie takiej sytuacji jest szczególnie prawdopodobne obecnie, w czasach globalnej pandemii. Z tego powodu, decydując się na import z Chin z pośrednikiem, koniecznie już na samym początku zapytaj go, jak kształtują się koszty transportu.
Warto również dodać, że niekiedy w przypadku gestii transportowej problemem okazuje się znalezienie przewoźnika, który podejmie się współpracy na konkretnych warunkach. Stąd też może pojawić się ryzyko braku terminowości i rzetelności przeprowadzonych prac. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ niejednokrotnie kończy się to pracą pod presją czasu. Jeśli więc planujesz import z Chin krok po kroku przeanalizuj cały proces i zadbaj o jego uważną organizację.
Transport wewnątrzwspólnotowy nieustannie się rozwija, w czym niemały udział mają również przewoźnicy polscy. Ściśle łączy się on z transportem towarów w krajach należących do Unii Europejskiej.
Czy termin co-warehousingu coś Ci mówi? To stosunkowo nowym pojęciem, o którym jeszcze wiele osób nie słyszało, a tym bardziej nie miało styczności. Jest to elastyczna forma magazynowania, szczególnie doceniana przez importerów. Co-warehousing jest niezwykle sprawnym oraz łatwym do dopasowania rozwiązaniem. Na czym dokładnie polega i czy się opłaca?
To nie wina Chińczyków, że składając zamówienie masz do wyboru 1000 firm, a wybierasz akurat tę, która oferują coś niskiej jakości. Ostatnio rozmawiałem z moja mamą. To osoba leciwa, jednak harda duchem, a umysł ma 10 razy sprawniejszy niż wskazywałby na to jej wiek. Była zrozpaczona jakością znicza elektrycznego Made in China, który ostatnio kupiła...
CFR to reguła Incoterms 2020 oznaczająca „koszt i fracht”. Obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towarów kupującemu na pokładzie statku.