Gestia transportowa – co to jest? Poznaj wady i zalety jej posiadania!

22 grudnia 2021
2.3/5 - (3 votes)
Gestia transportowa – co to jest? Poznaj wady i zalety jej posiadania!

 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest gestia transportowa?
  2. Gestia transportowa – wady i zalety

Gestia transportowa to prawa i obowiązki związane z organizowaniem transportu oraz kosztami wynikającymi z przewozu, które obowiązują zarówno importerów, jak i eksporterów. Na czym dokładnie polega gestia transportowa? Jakie są wady i zalety jej posiadania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest gestia transportowa?

Gestia transportowa to zastrzeżone w kontrakcie transportowym prawa, a także obowiązki związane z organizacją transportu oraz kosztami wynikającymi z przewozu towarów. Stanowi ona umowę, która zawierana jest pomiędzy kupującym a sprzedającym. Reguły handlowe dotyczące organizacji transportu, czyli tzw. Incoterms, poza gestią transportową określają także odpowiedzialność za ubezpieczenie towaru oraz odprawę celną wywozową i wwozową.

Gestia transportowa – wady i zalety

Gestia transportowa zapewnia jej posiadaczowi bardzo wiele praw oraz korzyści. Jakie są największe zalety jej posiadania?

  • Korzystne warunki oraz terminy transportu towarów
  • Faktyczny wpływ strony odpowiedzialnej za transport na proces transportowy, a przede wszystkim na rodzaj oraz termin realizacji przewozu, a także samo zrealizowanie transakcji handlowej
  • Nadzór nad każdym aspektem prowadzonych działań, co związane jest również z większą odpowiedzialnością za dostarczenie towarów
  • Możliwość korygowania warunków kontraktu handlowego
  • Możliwość wypracowania korzystnych warunków transportu towarów – jest to możliwe dzięki współpracy ze spedytorami, przewoźnikami, a także operatorami logistycznymi
  • Zredukowanie kosztów przewozu towarów, dzięki zorganizowaniu transportu we własnym zakresie (o ile transport w innej formie okaże się nieopłacalny)
  • Zyski zarówno dla kupującego, jak i importera czy eksportera, bowiem przy większych zamówieniach od różnych podmiotów koszty rozkładają się proporcjonalnie na wszystkich

Skoro wspomnieliśmy o zaletach, nie można zapomnieć także o wadach, które niesie ze sobą gestia transportowa. Choć mogłoby się wydawać, że kontrakt transportowy nie ma żadnych minusów, istnieją pewne zagrożenia, z których warto zdawać sobie sprawę. Otóż jedna z wad tego rozwiązania to ryzyko wzrostu kosztów transportu w transporcie międzynarodowym, także przy imporcie z Chin. Mimo że początkowe kalkulacje wydają się korzystniejsze, warto wziąć pod uwagę, że rzeczywiste koszty mogą okazać się wyższe. Wówczas zarówno przeładunek towarów, a także cena kontenera będą wyższe. Wystąpienie takiej sytuacji jest szczególnie prawdopodobne obecnie, w czasach globalnej pandemii. Z tego powodu, decydując się na import z Chin z pośrednikiem, koniecznie już na samym początku zapytaj go, jak kształtują się koszty transportu.

Warto również dodać, że niekiedy w przypadku gestii transportowej problemem okazuje się znalezienie przewoźnika, który podejmie się współpracy na konkretnych warunkach. Stąd też może pojawić się ryzyko braku terminowości i rzetelności przeprowadzonych prac. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ niejednokrotnie kończy się to pracą pod presją czasu. Jeśli więc planujesz import z Chin krok po kroku przeanalizuj cały proces i zadbaj o jego uważną organizację.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
2.3/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X