Chiński Nowy Rok 2020 – święta i dni wolne od pracy

22 stycznia 2020
4.6/5 - (7 votes)
Chiński Nowy Rok 2020 – święta i dni wolne od pracy

Podejmując się importu towarów z Chin, warto mieć na uwadze, kiedy w Państwie Środka przypadają dni wolne od pracy. Jedną z takich okazji jest Nowy Rok, czyli najważniejsze święto w tym kraju. Wiąże się ono z całkiem długą przerwą od codziennych obowiązków. W tym czasie nie działają tam fabryki, więc produkcja towarów jest zatrzymana. Dowiedz się, kiedy przypadają dni wolne w Chinach, by dobrze zaplanować swoją pracę w roku 2020.  

W dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze dla Chińczyków święta, które wiążą się z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Ponadto przytoczymy kilka ciekawostek związanych z rokiem 2020, który w Państwie Środka uznawany jest za Rok Szczura. Jeśli ciekawi Cię temat Nowego Roku w Chinach i zastanawiasz się, kiedy pracownikom przysługują dni wolne, zapraszamy do lektury. 

Nowy Rok w Chinach – długa przerwa w pracy chińskich fabryk 

Nowy Rok to zdecydowanie najbardziej celebrowane przez Chińczyków święto w ciągu całego roku. Ten okres jest dla nich czymś tak ważnym, jak dla Polaków Boże Narodzenie. Z tego powodu potrafią podróżować setki, a nawet tysiące kilometrów, by spotkać się w tym czasie ze swoją rodziną. Właśnie dlatego większość miejsc pracy, w tym również fabryk jest zamknięta. W roku 2020 ten okres przypada od 10 do 31 stycznia. Będzie to dla Ciebie bardzo istotny fakt, jeśli zajmujesz się importem z Chin, ponieważ w tym okresie nie załatwisz żadnych spraw z chińskimi przedsiębiorcami i nie sprowadzisz produktów do Polski. 

Nowy Rok w Chinach

Warto mieć również na uwadze, że daty świąt w Państwie Środka są ruchome, co oznacza, że przypadają na różne okresy. Wynika to z faktu, że Chińczycy używają kalendarza księżycowo-słonecznego, dlatego też Nowy Rok w zależności od przypadającego roku może mieć miejsce od 21 stycznia do 20 lutego. W roku obecnym, czyli 2020 Nowy Rok wypada 25 stycznia i będzie on nosił nazwę Roku Szczura.  

Rok 2020 – Rokiem Szczura 

Rok Szczura, czyli rok 2020 odnosi się do pierwszego z 12 znaków chińskiego horoskopu. Będzie on rokiem osób, które przyszły na świat w latach 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996 i 2008 (a także wcześniej). Uważa się, że ludzie, którzy urodzili się w Roku Szczura są niezwykle energiczni i z pozytywnym nastawieniem patrzą na otaczający je świat. To także bardzo uparte charaktery, wytrwałe w dążeniu do celu. Poza tym cechuje je ogromna empatia oraz serdeczność wobec innych. Zdarzają im się niekiedy problemy z komunikacją, dlatego niejednokrotnie cierpią przez brak zrozumienia. Ponadto świetnie radzą sobie z budżetem domowym i potrafią oszczędzać, ale niestety może to prowadzić do skąpstwa. Za szczęśliwe kolory tych osób uważa się niebieski, zielony oraz złoty, a szczęśliwe cyfry to 2 i 3. Wśród znanych postaci urodzonych w Roku Szczura jest m.in. Mark Zuckerberg, Wolfgang Amadeusz Mozart, Cameron Diaz, papież Franciszek, William Shakespeare, Galileusz, Hugh Grant oraz Diego Maradona.  

Kalendarz na 2020 rok 

Jeśli prowadzisz import z Chin, powinieneś koniecznie wpisać do swojego kalendarza, kiedy w 2020 roku przypadają dni wolne w Państwie Środka. Dzięki temu unikniesz wielu nieporozumień i problemów związanych ze sprowadzaniem towarów z Chin. W trakcie dni urzędowo wolnych nie pracują tam bowiem żadne fabryki ani inne przedsiębiorstwa. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze chińskie święta, które wiążą się z dniami ustawowo wolnymi: 

  • Chińczycy rozpoczynają od świętowania Nowego Roku, który trwa przez około 15 dni. W tym roku jest to okres od 10 do 31 stycznia (dni ustawowo wolne są od 24 do 30 stycznia 2020 roku). Nowy Rok zwieńczony jest Świętem Latarni, przypadającym 8 lutego 2020 roku.
  • Następne dni wolne przypadają od 4 do 6 kwietnia 2020 roku, czyli na Chińskie Święto Zmarłych.  
  • Od 1 do 3 maja 2020 roku w Państwie Środka, podobnie jak w 80 innych krajach, świętuje się z kolei Chińskie Święto Pracy. 
  • Czerwiec to okres Święta Smoczych Łodzi, które trwa trzy dni – od 25 do 27 czerwca 2020 roku
  • Na następny dzień wolny Chińczycy mogą liczyć dopiero 1 października 2020 roku, kiedy to odbywa się Święto Środka Jesieni.  
  • Co ciekawe, w roku 2020 nakładają się na siebie dwa święta, ponieważ na okres od 1 do 7 października 2020 roku przypada również Święto Narodowe w Chinach.  
Kalendarz na 2020 rok
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.6/5 - (7 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X