Import żywności z Chin – czy jest wymagający?

29 lipca 2020
4.1/5 - (7 votes)
Import żywności z Chin – czy jest wymagający?

Import żywności z Chin to temat dość złożony oraz wymagający i warto od razu podkreślić to dosadnie. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwy do zrobienia. Co więcej, z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jak pokazują badania, wzrasta nawet o 10% rocznie. Z czego to wynika i jak przebiega import żywności z Chin? Dowiesz się z naszego artykułu!

Jakie dokumenty są niezbędne przy imporcie żywności z Chin?

Jak wspomnieliśmy na początku, import żywności to temat dość złożony, wymagający wielu dokumentów oraz certyfikatów. Co takiego jest potrzebne, by móc sprowadzać produkty spożywcze z Chin do państw Unii Europejskiej?

Zacznijmy od dokumentów, które są niezbędne konkretnie przy imporcie żywności:

  • Przede wszystkim warto rozpocząć od świadectwa zdrowia, czyli Health Certificate, który dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego. Dla produktów pochodzenia roślinnego jest to zaś Phytosanitary Certificate. Certyfikaty te potwierdzają, że produkty spożywcze zostały wyprodukowane w miejscu, które spełnia wszelkie restrykcje sanitarne.
  • Kolejny dokument to Certyfikat analizy laboratoryjnej, czyli Certificate od Analysis (CoA). To bardzo ważny dokument, który jest niezbędny przy imporcie żywności. Zawiera on raport z oceny jakości, w którym wskazane jest, że dany produkt spełnia żądane standardy jakości.
  • Niezbędne jest również wypełnienie wniosku  o dokonanie granicznej  kontroli sanitarnej środka spożywczego/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Dotyczy on produktów spożywczych, które importowane są z państw trzecich i wprowadzane do obrotu na terytorium Polski.
  • Kolejnym dokumentem jest wniosek o ocenę jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Można go złożyć w wojewódzkim inspektoracie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Na Twój wniosek zostanie przeprowadzona ocena jakości, a następnie otrzymasz świadectwo, które stwierdza, że sprowadzane przez Ciebie produkty spełniają wymagania jakości handlowej.
  • CVED-P jest to natomiast wspólnotowe świadectwo weterynaryjne wwozu oraz przewozu, które dotyczy produktów zwierzęcych. Uprzednio należy złożyć także formularz CVED, który stanowi informację o zamiarze wprowadzenia przesyłki produktów pochodzenia zwierzęcego na teren Unii Europejskiej. Informacja powinna zostać złożona do granicznego posterunku kontroli weterynaryjnej, przez który produkty pochodzenia zwierzęcego będą wprowadzane na terytorium Polski.
  • Istotnym dokumentem jest również zaświadczenie o tym, że produkt nie jest modyfikowany genetycznie oraz konserwowany radioaktywnie. Z kolei certyfikat z analizy dokonanej w laboratorium w Chinach potwierdzi zgodność produktów spożywczych z normami unijnymi.

Inne dokumenty, które są niezbędne przy imporcie towarów z Chin do Polski i nie dotyczą wyłącznie sprowadzania żywności, to przede wszystkim: faktura handlowa, packing list (dokument przewozowy), oryginał świadectwa pochodzenia, potwierdzenie wystawienia China Inspection and Quarantine (CIQ) oraz PZC (dokument odprawy celnej).

Czy dzięki tak bogatej i szczegółowej dokumentacji można stwierdzić, że import żywności jest bezpieczny?

Czy import żywności z Chin jest bezpieczny?

Rok 2015 był przełomowy dla importu żywności z Chin do Polski, jak również innych krajów. Wtedy to chińskie władze wprowadziły nowe przepisy, które dotyczyły bezpieczeństwa towarów spożywczych. Były to regulacje zawierające informacje na temat zdrowej żywności, GMO, a także żywności dla dzieci. Wprowadziły dużo większe restrykcje dotyczące wytwarzania produktów spożywczych, w tym stosowania dodatków do żywności, jak również jej etykietowania. Wprowadzono bardziej zaostrzone normy bezpieczeństwa żywności, a także wdrożono system rejestracji krajowych i zagranicznych przedsiębiorców. Został wówczas także wprowadzony nakaz wobec właścicielu sklepów internetowych dotyczący przechowywania informacji o żywności. Na koniec zostały zwiększone kary dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają przepisów, a także fałszują dokumenty.

Powyższe normy, restrykcje i przepisy sprawiły, że poziom bezpieczeństwa w kwestii importu żywności znacząco wzrósł. Od tamtej pory sprowadzanie produktów spożywczych z Chin na tereny Unii Europejskiej nie stanowi już żadnego zagrożenia.

Import żywności z Chin – podsumowanie

Jak widać, importy żywności z Chin jest dosyć wymagający. Świadczy to jednak wyłącznie o tym, jak bardzo jest bezpieczny import z Chin i jak małym ryzykiem jest obarczony. Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzanie produktów spożywczych z Państwa Środka, ponieważ spełniają one bardzo wyśrubowane restrykcje, dlatego nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu dla zdrowia.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.1/5 - (7 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X