Facebook
Import żywności z Chin to temat dość złożony oraz wymagający i warto od razu podkreślić to dosadnie. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwy do zrobienia. Co więcej, z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jak pokazują badania, wzrasta nawet o 10% rocznie. Z czego to wynika i jak przebiega import żywności z Chin? Dowiesz się z naszego artykułu!
Jak wspomnieliśmy na początku, import żywności to temat dość złożony, wymagający wielu dokumentów oraz certyfikatów. Co takiego jest potrzebne, by móc sprowadzać produkty spożywcze z Chin do państw Unii Europejskiej?
Zacznijmy od dokumentów, które są niezbędne konkretnie przy imporcie żywności:
Inne dokumenty, które są niezbędne przy imporcie towarów z Chin do Polski i nie dotyczą wyłącznie sprowadzania żywności, to przede wszystkim: faktura handlowa, packing list (dokument przewozowy), oryginał świadectwa pochodzenia, potwierdzenie wystawienia China Inspection and Quarantine (CIQ) oraz PZC (dokument odprawy celnej).
Czy dzięki tak bogatej i szczegółowej dokumentacji można stwierdzić, że import żywności jest bezpieczny?
Rok 2015 był przełomowy dla importu żywności z Chin do Polski, jak również innych krajów. Wtedy to chińskie władze wprowadziły nowe przepisy, które dotyczyły bezpieczeństwa towarów spożywczych. Były to regulacje zawierające informacje na temat zdrowej żywności, GMO, a także żywności dla dzieci. Wprowadziły dużo większe restrykcje dotyczące wytwarzania produktów spożywczych, w tym stosowania dodatków do żywności, jak również jej etykietowania. Wprowadzono bardziej zaostrzone normy bezpieczeństwa żywności, a także wdrożono system rejestracji krajowych i zagranicznych przedsiębiorców. Został wówczas także wprowadzony nakaz wobec właścicielu sklepów internetowych dotyczący przechowywania informacji o żywności. Na koniec zostały zwiększone kary dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają przepisów, a także fałszują dokumenty.
Powyższe normy, restrykcje i przepisy sprawiły, że poziom bezpieczeństwa w kwestii importu żywności znacząco wzrósł. Od tamtej pory sprowadzanie produktów spożywczych z Chin na tereny Unii Europejskiej nie stanowi już żadnego zagrożenia.
Jak widać, importy żywności z Chin jest dosyć wymagający. Świadczy to jednak wyłącznie o tym, jak bardzo jest bezpieczny import z Chin i jak małym ryzykiem jest obarczony. Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzanie produktów spożywczych z Państwa Środka, ponieważ spełniają one bardzo wyśrubowane restrykcje, dlatego nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu dla zdrowia.
Kemping to dla wielu osób idealny sposób na spędzenie czasu z bliskimi, relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków. By zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, zaopatrują się w odpowiednie akcesoria kempingowe, takie jak namioty, śpiwory, kompasy czy odpowiednią odzież. Z roku na rok można zauważyć coraz większe zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu na łonie natury, ponieważ wysokiej jakości ekwipunek czyni biwakowanie przyjemniejszym niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym rośnie popyt na akcesoria kempingowe.
Rynek obuwniczy jest naprawdę olbrzymi i nie powinno to nikogo dziwić. Buty kupujemy przez cały rok – na wiosnę, lato, jesień i zimę. Często wymieniamy je co sezon, a w swoich szafach mamy nawet po kilkanaście czy kilkadziesiąt par. Ponieważ zapotrzebowanie na obuwie jest olbrzymie, sprzedawcy obuwia w poszukiwaniu nowych modeli butów coraz częściej kierują swoje kroki w stronę producentów z Chin. Dlaczego? Oferują oni naprawdę świetną jakość w konkurencyjnych cenach. Co warto wiedzieć o imporcie obuwia z Chin? Podpowiadamy!
Polacy od wielu lat chętnie sprowadzają sprzęt sportowy z Chin. Wynika to przede wszystkim z konkurencyjnych cen tych urządzeń, ale nie tylko. Co jeszcze wpływa na to, że import tych towarów kwitnie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Wciąż jeszcze można spotkać się z określeniem, że chińska jakość produktów woła o pomstę do nieba. Czy jest tak w rzeczywistości? Absolutnie nie!