Transport towarów samolotem odbywa się przede wszystkim za pomocą kontenerów oraz palet lotniczych. To wygodne i niezwykle funkcjonalne rozwiązania, które są w stanie zmieścić bardzo wiele ładunków w jedną całość. Co więcej, zmniejszają liczbę jednostek do załadowania, oszczędzają mnóstwo czasu, a dodatkowo pozwolą zapobiec opóźnieniom.
Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze wymiary kontenerów i palet lotniczych. Ponadto wyjaśnimy najważniejsze skróty oraz oznaczenia związane z lotniczym importem towarów. Zapraszamy do lektury.
ULD, czyli Unit Load Devices – co to oznacza?
ULD jest to skrót od Unit Load Devices, co oznacza jednostkowe urządzenie ładunkowe stosowane do przewozu ładunków w transporcie lotniczym. Odnosi się on do kontenerów oraz palet lotniczych i jest wykorzystywany przez wszystkie linie lotnicze, a także firmy, które odpowiadają za przewóz przesyłek samolotami. Dzięki nim można sprawnie łączyć duże ilości towarów, co sprawia, że ich transport jest ekonomiczny oraz bardzo szybki. Z wykorzystaniem ULD można transportować niemal wszystkie ładunki – zarówno te niewielkie, jak i bardzo duże, w tym np. pojazdy.
Co więcej, dzięki ULD można zapomnieć o ręcznym ładowaniu i rozładowywaniu towarów. Ten sposób transportu zapewnia bezpieczeństwo podczas przewozu ładunków oraz minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia podczas podróży z Chin do Polski. Są one świetnie chronione za pomocą siatki, która jest solidnie zamocowana. Ponadto ULD umożliwia także transferowanie palet i kontenerów pomiędzy samolotami.
Jak wyglądają palety i kontenery lotnicze?
Zarówno palety, jak również kontenery lotnicze najczęściej wykonywane są z lekkich materiałów, dzięki czemu sama konstrukcja nie stanowi dodatkowego obciążenia przy transporcie czy przeładunku. Zwykle produkuje się je z aluminium lub z połączenia aluminium oraz poliwęglanu. Kontenery zbudowane są z solidnej podstawy oraz ramy z bocznymi i dachowymi panelami, a także z drzwi. W zależności od transportowanych towarów, kontenery mogą mieć funkcję chłodzenia czy wentylacji. Dosyć popularne są także kontenery składane oraz izolowane. Jeśli chodzi o kwestię kosztów, palety są tańszą opcją. Do czego są wykorzystywane najczęściej? Przede wszystkim do przewozu towarów, które nie mieszczą się w kontenerach. To także dobra opcja, gdy chce się przechowuje się je w stanie wolnym. Kontenery lotnicze zaś są odpowiednim wyborem, kiedy towary muszą być zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, a także ochronione przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Kontenery i palety lotnicze – najpopularniejsze wymiary
Kontenery oraz palety lotnicze transportowane są między wieloma liniami, jak również portami lotniczymi, dlatego też został stworzony specjalny sposób oznaczania, który z łatwością pozwoli rozpoznać ich masę, brutto, masę własną oraz wymiary. Zadbało o to Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, wprowadzając globalny system identyfikacji i nadając paletom oraz kontenerom kody, którymi oznaczane są na jednostkach ładunkowych. Kod ULD składa się z 9, 10 lub 11 znaków. Pierwsze trzy to prefiks określający typ ULD, kolejne cztery lub pięć to numer seryjny ULD, a ostatnie dwie lub trzy to oznaczenie właściciela ULD. Nas będzie interesował drugi znak prefiksu, który oznacza wymiary bazowe ULD. Poniżej przedstawiamy tabelę wymiarów, gdzie pierwsza liczba wskazuje długość podstawy, zaś druga jej szerokość.
Wymiary palet i kontenerów lotniczych