Facebook
Czy termin co-warehousingu coś Ci mówi? To stosunkowo nowym pojęciem, o którym jeszcze wiele osób nie słyszało, a tym bardziej nie miało styczności. Jest to elastyczna forma magazynowania, szczególnie doceniana przez importerów. Co-warehousing jest niezwykle sprawnym oraz łatwym do dopasowania rozwiązaniem. Na czym dokładnie polega i czy się opłaca? Odpowiadamy!
Co-warehousing, czyli collaborative warehousing jest usługą krótkoterminowego lub też średnioterminowego wynajmu przestrzeni magazynowej. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Przede wszystkim osoby, które importują towary sezonowo, chcą sprawdzić dany rynek, chcą sprowadzić towary jednorazowo lub szukają alternatywy dla tradycyjnych form magazynowania.
Warto również pamiętać, że nie każdy importer będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania. Jeśli na przykład zajmujesz się przewozem materiałów niebezpiecznych, może okazać się to niemożliwe. Warto wcześniej skontaktować się z właścicielem przestrzeni co-warehousingowej i zweryfikować, które towary należą do kategorii niebezpiecznych. Tu znajdziesz numery UN (lista). Pamiętaj również o tym, że opakowania drewniane lub palety, na których importowane są towary, muszą być wcześniej poddane fumigacji.
W tym miejscu może paść pytanie dotyczące tego, po co właściwie szukać innych rozwiązań, skoro mamy tradycyjne magazyny. Wynika to m.in. z tego, że właściciele takich magazynów zawierają z klientami umowy długoterminowe, np. na rok lub dwa lata. Nie każdy zaś chce podpisywać umowę na tak długi czas, ponieważ potrzebuje przechować towary jednorazowo przez krótki okres. W takim wypadku nie ma po prostu sensu ponosić tak dużych kosztów wynajmu magazynu.
Właśnie z tego powodu zaczęły powstawać magazyny udostępniające swoją przestrzeń pod wynajem krótkoterminowy. Wygląda to tak, że właściciel magazynu udostępnia jego część (zazwyczaj jest to niewielka przestrzeń) na dany okres, np. na kilka dni, tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc. To rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością na Zachodzie i powoli wchodzi również do Polski.
Pierwszym plusem krótkoterminowego magazynowania towaru jest fakt, że stanowi ono rozwiązanie ułatwiające oszczędność finansową. Przestrzeń można bowiem wynająć na krótki czas. To dobra alternatywa dla klasycznych magazynów, które zwykle trzeba wynajmować na rok czy dwa.
Dużym plusem co-warehousingu jest także łatwość zabezpieczenia przestrzeni magazynowej. Małą powierzchnię dużo prościej jest objąć monitoringiem. Dzięki temu stan towaru można będzie kontrolować na bieżąco za pośrednictwem Internetu.
Warto również wspomnieć o tym, że przestrzenie co-warehousingowe często oferują rozmaite udogodnienia, które doceniają wszyscy importerzy. Wynajem przestrzeni magazynowej można wzbogacić o szereg usług, takich jak chociażby stacje do pakowania towarów lub też zdecydować się na usługi pomocnicze profesjonalnego asystenta.
Import z Chin obejmuje wiele etapów, na które musisz się przygotować rozpoczynając swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Poza znalezieniem odpowiedniego dostawcy, podpisaniem umowy, kontrolą produktów, załadunkiem, dostawą oraz odprawą celną, musisz wybrać także odpowiednią formę płatności. To bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa całego procesu. Dowiedz się, jakie są najchętniej wybierane metody płatności przy imporcie z Chin.
Decydując się na import z Chin baterii i akumulatorów, musisz posiadać certyfikat MSDS, nazywany także kartą charakterystyki.
Rozporządzenie REACH to kluczowe unijne przepisy regulujące produkcję, import, sprzedaż i użytkowanie substancji chemicznych.
Chiny są dzisiaj największym producentem części samochodowych na świecie. W przeciągu ostatnich lat urosły także do mina największego rynku zbytu komponentów do aut. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie i popularność tych produktów? Podpowiadamy, że nie chodzi tylko o ceny!