Towar z Chin dlaczego cały świat go kupuje?

19 marca 2020
5/5 - (15 votes)
Towar z Chin dlaczego cały świat go kupuje?

Czy tego chcemy, czy nie, towar z Chin otacza nas na każdym kroku. Produkuje się tam praktycznie wszystko. Od plastikowych zabawek dla dziecka aż po upragnionego iPhone’a. Wystarczy odwrócić pierwszy z brzegu produkt w sklepie, by zobaczyć kraj produkcji. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tam widniało „Made In China”.

Na przestrzeni ostatnich 20-25 lat Chiny stały się światowym potentatem jeśli chodzi o produkcję rzeczy wszelakich. Nie bez powody nazywa się je „fabryką świata”. Przemysł jest tam tak mocno rozwinięty, że producenci z Europy czy USA już od kilku dekad sukcesywnie przenoszą tam  produkcję. Oczywiście istnieje kilka innych przyczyn tego stanu rzeczy.

Towar z Chin to tania i szybka produkcja

Przede wszystkim produkcja jest tania, dużo tańsza niż w Europie czy USA. Chiny dysponują tanią siłą roboczą, z której skwapliwie korzystają najwięksi światowi producenci. Ale istnieją też inne aspekty. Przemysł i technologia są tam a wysokim poziomie. Ta anegdotyczna „chińszczyzna” nie ma już za wiele wspólnego z tym, z czym ją kojarzymy. Czyli niską jakością. Obecnie fabryki chińskie są w stanie konkurować z europejskimi także zastosowanymi technologiami i jakością produkcji. Wiele z nich to supernowoczesne, skomputeryzowane zakłady, które dostarczają komponenty dla najdroższego sprzętu elektronicznego na świecie.

Ważną rolę odgrywa także komunikacja elektroniczna. Obecnie towary z Chin przez Internet można w całości zamówić np. z Polski. Od znalezienia dostawcy, przez produkcję i jej kontrolę (np. wysyłane kurierem próbki produktów), aż po zorganizowanie transportu i odprawy celnej. Tak działają właśnie agencje pośrednictwa dla importerów z Chin. Organizują wszystko od A do Z, więc importer nie musi nawet kontaktować się bezpośrednio z Chińczykami. Ułatwieniem jest także możliwość podpisania umowy z polskim podmiotem

Innym powodem, dlaczego towar z Chin jest tak popularny, jest różnorodność i rozmach chińskich fabryk. Chodzi o to, że praktycznie każdy produkt, jaki przyjdzie nam do głowy, jest tam produkowany przynajmniej przez kilkanaście jak nie kilkaset zakładów. Rezultat? Jako importerzy z Chin mamy większe pole do negocjacji i nikt nie narzuca zaporowych cen z racji deficytów takiego czy innego towaru. Ponadto skutkuje to szerokimi możliwościami dopasowywania produktów do własnych potrzeb. Piszę tu o przedsięwzięciach takich jak produkcja na zlecenie w Chinach (OEM/ODM), produkcja form wtryskowych czy inżynieria odwrotna z produkcją w Chinach. Importer może zlecić wyprodukowanie towarów z małymi zmianami w ich wyglądzie czy kolorze (np. tylko z własnym logo), jak i totalne przeprojektowanie konstrukcji.

Towar z Chin

Korzystne stawki celne na produkty z Chin

Wśród towarów, których importowania z Państwa Środka uważane jest za najbardziej opłacalne może wymienić elektronikę, zabawki, tekstylia, meble, odzież, sztuczne kwiaty z Chin oraz maszyny. Szczególnie elektronika cieszy się dużym powodzeniem nie tylko z racji tańszej produkcji, ale także dzięki atrakcyjnym stawkom celnym. Produkuje się je tanio, a odsprzedaje z zyskiem np. w Polsce. Jednocześnie cena końcowa produktu wciąż jest atrakcyjna dla kupującego, dzięki czemu biznes się kręci. Również duże i kosztowne zlecenia np. na maszyny z Chin są w ostatecznym rachunku nawet 50% tańsze niż gdybyście chcieli zlecić ich wykonania fabryce europejskiej czy amerykańskiej.

Towar z Chin – korzyści

  • tania i szybka produkcja,
  • towar z Chin bez cła – niskie stawki celne na popularne produkty (elektronika z Chin, zabawki, odzież, meble),
  • duży margines negocjacji cen z producentami towarów,
  • mocno rozwinięty i nowoczesny przemysł,
  • opłacalny zarówno hurt z Chin, jak i transport drobnicy,
  • szerokie możliwości zleceń na zamówienie,
  • duża dostępność produkcji towarów deficytowych,
  • towary z Chin przez Internet – możliwość zdalnej organizacji importu z Chin.
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (15 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X