Facebook
Czy tego chcemy, czy nie, towar z Chin otacza nas na każdym kroku. Produkuje się tam praktycznie wszystko. Od plastikowych zabawek dla dziecka aż po upragnionego iPhone’a. Wystarczy odwrócić pierwszy z brzegu produkt w sklepie, by zobaczyć kraj produkcji. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tam widniało „Made In China”.
Na przestrzeni ostatnich 20-25 lat Chiny stały się światowym potentatem jeśli chodzi o produkcję rzeczy wszelakich. Nie bez powody nazywa się je „fabryką świata”. Przemysł jest tam tak mocno rozwinięty, że producenci z Europy czy USA już od kilku dekad sukcesywnie przenoszą tam produkcję. Oczywiście istnieje kilka innych przyczyn tego stanu rzeczy.
Przede wszystkim produkcja jest tania, dużo tańsza niż w Europie czy USA. Chiny dysponują tanią siłą roboczą, z której skwapliwie korzystają najwięksi światowi producenci. Ale istnieją też inne aspekty. Przemysł i technologia są tam a wysokim poziomie. Ta anegdotyczna „chińszczyzna” nie ma już za wiele wspólnego z tym, z czym ją kojarzymy. Czyli niską jakością. Obecnie fabryki chińskie są w stanie konkurować z europejskimi także zastosowanymi technologiami i jakością produkcji. Wiele z nich to supernowoczesne, skomputeryzowane zakłady, które dostarczają komponenty dla najdroższego sprzętu elektronicznego na świecie.
Ważną rolę odgrywa także komunikacja elektroniczna. Obecnie towary z Chin przez Internet można w całości zamówić np. z Polski. Od znalezienia dostawcy, przez produkcję i jej kontrolę (np. wysyłane kurierem próbki produktów), aż po zorganizowanie transportu i odprawy celnej. Tak działają właśnie agencje pośrednictwa dla importerów z Chin. Organizują wszystko od A do Z, więc importer nie musi nawet kontaktować się bezpośrednio z Chińczykami. Ułatwieniem jest także możliwość podpisania umowy z polskim podmiotem
Innym powodem, dlaczego towar z Chin jest tak popularny, jest różnorodność i rozmach chińskich fabryk. Chodzi o to, że praktycznie każdy produkt, jaki przyjdzie nam do głowy, jest tam produkowany przynajmniej przez kilkanaście jak nie kilkaset zakładów. Rezultat? Jako importerzy z Chin mamy większe pole do negocjacji i nikt nie narzuca zaporowych cen z racji deficytów takiego czy innego towaru. Ponadto skutkuje to szerokimi możliwościami dopasowywania produktów do własnych potrzeb. Piszę tu o przedsięwzięciach takich jak produkcja na zlecenie w Chinach (OEM/ODM), produkcja form wtryskowych czy inżynieria odwrotna z produkcją w Chinach. Importer może zlecić wyprodukowanie towarów z małymi zmianami w ich wyglądzie czy kolorze (np. tylko z własnym logo), jak i totalne przeprojektowanie konstrukcji.
Wśród towarów, których importowania z Państwa Środka uważane jest za najbardziej opłacalne może wymienić elektronikę, zabawki, tekstylia, meble, odzież, sztuczne kwiaty z Chin oraz maszyny. Szczególnie elektronika cieszy się dużym powodzeniem nie tylko z racji tańszej produkcji, ale także dzięki atrakcyjnym stawkom celnym. Produkuje się je tanio, a odsprzedaje z zyskiem np. w Polsce. Jednocześnie cena końcowa produktu wciąż jest atrakcyjna dla kupującego, dzięki czemu biznes się kręci. Również duże i kosztowne zlecenia np. na maszyny z Chin są w ostatecznym rachunku nawet 50% tańsze niż gdybyście chcieli zlecić ich wykonania fabryce europejskiej czy amerykańskiej.
Interesuje Cię import zabawek z Chin? W Państwie Środka działają tysiące producentów, którzy wytwarzają chyba każdy rodzaj zabawek, jaki można sobie wyobrazić. Do tego dochodzi często zerowa stawka celna, dzięki czemu ten rodzaj artykułów może być dobrym pomysłem na biznes.
Spedycja jest to szereg procesów związanych z transportem towarów. Z kolei transport jest to pojęcie najwęższe, mieszczące się w ramach spedycji.
Epidemia koronawirusa w Chinach wybuchła pod koniec 2019 roku. Od tego czasu COVID-19 zaczął bardzo szybko rozprzestrzeniać się również na inne kraje. Jest dziś obecny nie tylko w Azji, ale również na pozostałych kontynentach. Władze Państwa Środka bardzo szybko zdecydowały się podjąć wszelkie środki przeciwdziałania wirusowi. Specjaliści uważają, że na dzień dzisiejszy wirus w Chinach ustępuje. Czy w takim razie można mówić o tym, że transport towarów przebiega już bez żadnych problemów? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Rokrocznie Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy. W ubiegłym roku było to niemal milion aut, a duża część z nich pochodziła z Państwa Środka. Import samochodów z Chin do Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.