Kontrola towaru w Chinach – jak przebiega inspekcja?

28 sierpnia 2019
4.5/5 - (10 votes)
Kontrola towaru w Chinach – jak przebiega inspekcja?

Czy wiesz, na czym polega kontrola towaru w Chinach?  W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak skutecznie sprawdzić, czy dostawcy z Chin są wiarygodni oraz jak upewnić się, że towar został wyprodukowany zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.  

Jak sprawdzić jakość towaru dostawcy? 

Każdy dostawca produkujący towar z Chin na import, będzie zapewniał Cię, że wszystko jest OK. Problem w tym, że jeśli przebywasz w Polsce, to masz ograniczone możliwości skontrolowania tego, czy kontrahent mówi prawdę. Chodzi tu głównie o możliwość odwiedzenia siedziby producenta i zobaczenia towaru na własne oczy. Wizytacja fabryka jest jednak możliwa za pomocą pośrednika w imporcie. Nasza firma oferuje taką usługę. Zarówno jeśli klienta zamawia kompleksowy import z Chin od A do Z, jak i poszczególne jego etapy w ramach usługi częściowego importu z Chin.  

Są jednak także inne metody pozwalające na skontrolowaniu towaru w Chinach, który zamówiliśmy. To między innymi zadbanie o to, aby partner biznesowy przesłał nam próbki towarów z Chin, a także rzetelne zdjęcia lub filmy z etapu produkcji lub po jej zakończeniu. W dalszej części dokładnie wyjaśniam, dlaczego jest to ważne i jak to załatwić. Porównuję także sytuacje, kiedy jako importer z Chin zajmujesz się tym samodzielnie oraz wariant, kiedy zlecasz to pośrednikowi. Potem sam/sama zdecyduj, która opcja bardziej Ci odpowiada. 

Próbki towarów z Chin, tzw. sample 

Kontrola towaru w Chinach potrzebna jest z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala sprawdzić, czy dostawca wytwarza towar zgodnie ze specyfikacjami z zamówienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku OEM/ODM produkcji na zlecenie czy zleceń typu produkcja form wtryskowych w Chinach. Tu fabryka produkuje towary według naszych projektów. Jasko importer masz prawo, a nawet obowiązek zweryfikować, czy fabryka stosuje się do wytycznych odnośnie wyglądu, jakości wykonania, materiału, konstrukcji itd. Dlatego najlepiej sprawdzą się próbki towarów, czyli po angielsku sample. Już na etapie negocjacji z chińskim dostawcą możesz poprosić o próbki materiałów albo o pokazanie gotowego, podobnego przedmiotu. Pozwoli Ci to miej więcej ocenić, co finalnie otrzymasz. 

probki produktow z chin

Próbki towarów warto także pozyskiwać na etapie produkcji. Jeśli jest to możliwe poproś kontrahenta, aby podesłał kilka pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych towarów lub inne pozwalające rzetelnie ocenić jakość i zgodność z umową. Takie próbki producent może Ci wysłać kurierem lotniczym do Polski. Trzeba jednak liczyć się z tym, że to Ty poniesiesz koszty wysyłki. Możesz to także zlecić pośrednikowi, jak Fullbax. Jak Twój przedstawiciel tu na miejscu zadbamy, aby trafiły do Ciebie nie tylko próbki towarów, ale też zdjęcia i filmy z momentu załadunku kontenera morskiego oraz plombowania. A wszystko to może być na żywo, przez komunikator WhatsApp czy Skype, prosto z portu załadunkowego w Chinach. 

Wizytacja fabryki dostawcy 

Sprawdzenie jakości towaru i wiarygodności fabryki najlepiej przebiega na żywo. Bezpośrednia kontrola towaru w Chinach możliwe jest podczas spotkania z przedstawicielami fabryki u niech w zakładzie. Wizytacja fabryki w Chinach to usługa, którą oferujemy w Fullbax. W ramach współpracy jako Twoi przedstawiciele umawiamy się na wizytę w wybranym zakładzie, gdzie spotykamy się z osobą posiadającą informacje na temat standardów produkcji. Taka osoba pokazuje nam jak działa fabryka, prezentuje sample towarów na miejscu, próbki materiałów itd. Relację w postaci zdjęć i filmów przesyłamy Tobie na maila. Do tego możemy wysłać zebrane próbki kurierem do Polski. To najlepszy sposób, aby ocenić, czy towar, który trafi do Ciebie (naszego Klienta) spełni wymagania odnośnie jakości. Szczególnie ważne jest to w przypadku wymagających usług, jak inżynieria odwrotna z produkcją w Chinach. Podczas wizytacji fabryki w Chinach prosimy także o pokazanie zezwoleń i dokumentów, jeśli chcemy upewnić się co do tego, że mamy do czynienia z poważną firmą. Zazwyczaj jednak dokumenty weryfikujemy wcześniej, na etapie szukania dostawcy z Chin, przeszukując rządowe bazy firm w Chinach.  

wizytacja fabryki w chinach

Kontrola towaru w Chinach pod kątem pozwoleń i dokumentacji 

Nie zapominaj, że kontrola towaru w Chinach to także sprawdzenie poprawności dokumentów oraz różnych zezwoleń, takich jak certyfikat CE czy świadectwo pochodzenia. Należy upewnić się, że dostawca wystawi i wyśle do Polski wszystkie potrzebne dokumenty celne: packing list, fakturę z Chin, konosament (transport morski) lub list przewozowy (transport lotniczy), a także certyfikat zgodności z normą (CE) czy inne potrzebne dokumenty i pozwolenia dopuszczające towary do obrotu w Polsce lub innym kraju wchodzącym w Europejski Obszar Gospodarczy. Ponadto jest także ochrona znaku towarowego na dobrach produkowanych w Chinach obejmująca nazwę i logo marki. Trzeba upewnić się, że producent z Chin naniósł właściwe oznaczenia na produktach i opakowaniach. 

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (10 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X