Transport kolejowy z Chin – Jedwabny Szlak Kolejowy

01 sierpnia 2019
5/5 - (10 votes)
Transport kolejowy z Chin – Jedwabny Szlak Kolejowy

Transport kolejowy z Chin do Polski w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność i nie zanosi się, żeby miało się to zmienić. Pierwszy pociąg do Europy przez Polskę przejechał w 2005 roku, a wraz z rozwojem infrastruktury kolejowej zainteresowanie tym środkiem przewozu towarów z roku na rok rośnie. Konsekwencją tego procesu jest rozwinięcie się handlu pomiędzy Państwem Środka a Polską. 

Rozwój transportu kolejowego z Chin 

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach transport kolejowy z Chin do Polski bardzo się rozwinął. Widać to m.in. po tym, jak wiele przybyło pociągów kursujących z Państwa Środka do Europy. Nasz kraj ze względu na swoje położenie geograficzne staje się coraz częściej punktem przeładunkowych dla towarów, które podróżują po całym kontynencie. Choć mogłoby się wydawać, że z uwagi na odległość, jaka dzieli te dwa kraje, transport kolejowy nie jest opłacalny, wbrew pozorom staje się on coraz powszechniejszy. Na trasie Chiny-Polska kursują już pociągi ekspresowe, które zapewniają szybki przewóz, a przecież na tym właśnie zależy osobom, chcącym sprowadzać towary z Państwa Środka. Niewątpliwie rozwój transportu kolejowego z Chin wpłynął również na wzmocnienie stosunków handlowych pomiędzy Chinami a Polską.  

Transport kolejowy z Chin do Polski – skąd jego popularność? 

Jednym z największych plusów transportu kolejowego z Chin jest niewątpliwie konkurencyjna cena w porównaniu do transportu lotniczego, a także krótszy czas dostawy w porównaniu do przewozu towaru drogą morską, który trwa nawet 35-40 dni. Przewóz kolejowy zajmuje z kolei ok. 10-19 dni, co również czyni go niewiele wolniejszym od samolotu. Właśnie z tego powodu stale rośnie zainteresowanie transportem kolejowym, a przez to z roku na rok ceny stają się coraz niższe, co można było zauważyć szczególnie w ostatnim czasie. 

Transport kolejowy z Chin jest wybierany chętniej również ze względu na fakt, że przewóz towarów pociągiem nie jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych. Być może część osób zastanawia się, co w przypadku, gdy panuje wysoka temperatura lub wilgotność. Otóż istnieją rozwiązania, które rozwiążą te problemy. Po pierwsze istnieje możliwość zainstalowania pochłaniaczy wilgoci wewnątrz kontenerów, które są niezwykle skuteczne. Oprócz tego można zdecydować się również na przewóz towarów wagonami chłodniczymi, które świetnie sprawdzają się podczas upałów lub wtedy, gdy przewożone produkty są szybko psujące (np. żywność czy kwiaty). To sprawia, że pociągiem można transportować praktycznie wszystkie rodzaje towarów. 

Jeśli chodzi o zalety transportu kolejowego z Chin do Polski, warto wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, ponieważ ten sposób przewozu towarów charakteryzuje się bardzo niskim ryzykiem kradzieży oraz wypadków. Przewoźnicy zapewniają stały dostęp do informacji o położeniu pociągu, a także o odległości od miejsca docelowego. Ładunek jest więc stale monitorowany i bardzo dobrze zabezpieczony. W niektórych przypadkach jako dodatkowe rozwiązanie stosowane są również urządzenia GPS. Coraz więcej osób organizujących import towarów z Chin do Polski przekonuje się więc, że transport kolejowy jest bardzo ciekawą alternatywą dla innych sposobów przewozu różnorodnych produktów.   

Czym-jest-jedwabny-szlak-kolejowy

Czym jest jedwabny szlak kolejowy? 

Jedwabny Szlak kolejowy to droga lądowa łącząca Daleki Wschód z Europą. Czasy świetności tej trasy handlowej przypadały na okres od starożytności aż do XVII wieku. W 2008 roku powstał pomysł, by stworzyć Nowy Jedwabny Szlak, który będzie nawiązywał i czerpał od swojego poprzednika. W ramach tej koncepcji tworzone są nowe połączenia infrastrukturalne. Już teraz można dostrzec, jak od momentu powstania tego pomysłu rozwijają się trasy dla pociągów. Tym samym transport kolejowy z Chin do Polski, jak i współpraca handlowa między Państwem Środka i Polską ma szansę coraz lepiej się rozwijać.  

Od tego czasu niewątpliwie rośnie zainteresowanie transportem kolejowym, ponieważ jest to świetny kompromis pomiędzy czasochłonnym transportem morskim oraz dosyć drogim transportem lotniczym. To świetne rozwiązanie dla importerów sprowadzających produkty z Chin, szczególnie dzięki zwiększeniu możliwości transportowania różnego rodzaju towarów. Okazuje się jednak, że Nowy Jedwabny Szlak to również doskonała opcja dla eksporterów, którzy chcą przewozić swoje towary do Państwa Środka. 

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (10 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X