Interesuje Cię import zabawek z Chin? W Państwie Środka działają tysiące producentów, którzy wytwarzają chyba każdy rodzaj zabawek, jaki można sobie wyobrazić. Do tego dochodzi często zerowa stawka celna, dzięki czemu ten rodzaj artykułów może być dobrym pomysłem na biznes.
Zabawki z Chin to nie tylko niska jakość za niską cenę. Tak naprawdę to od importera zależy, czy będzie chciał sprowadzać do Polski zabawki wysokiej jakości i w konkurencyjnej cenie, czy może najtańsze artykuły dla dzieci. Chińscy producenci oferuję szeroki wybór wysokiej jakości zabawek, które można sprowadzić w cenach dużo niższych niż w przypadku producentów europejskich czy amerykańskich. Import z Chin to nie pierwszyzna także dla renomowanych sklepów z artykułami dziecięcymi, takich jak Smyk czy ToysRus. Wielkie sieci sprzedażowe od wielu lat sprowadzają tańsze artykuły z Państwa Środka, które dostają za dobrą cenę.
Dlaczego import zabawek z Chin jest opłacalny?
Istnieje kilka ważnych argumentów przemawiających za wyborem takiej formy prowadzenia działalności. Po pierwsze na zabawki jest zawsze duży popyt, niezależnie od sezonu. Można powiedzieć, że to produkt uniwersalny, choć oczywiście rodzaje i wygląd zabawek zależą często od aktualnej mody. Po drugie na zabawki z Chin są niskie stawki celne. De facto większość artykułów z tej kategorii zwolnionych jest z opłaty celnej (ale nie z podatku VAT!). Aktualne informacje na ten temat można sprawdzić w kalkulatorze stawek celnych ISZTAR. Aby moc sprawdzić cło, należy znać kod HS danej kategorii produktów. Dla zabawek będzie to Sekcja XX – Artykuły przemysłowe różne, a początek kodu HS: 95 – „Zabawki, gry i artykuły sportowe; ich części i akcesoria”. Ten dział obejmuje między innymi zabawki wszelkiego rodzaju dla dzieci lub dorosłych, także sprzęt do gier domowych i na wolnym powietrzu, a karuzele i pozostałe urządzenia rozrywkowe na wolnym powietrzu.
Przykładowe stawki celne na zabawki z Chin:
- zabawki imitujące broń wykonane z drewna 0%
- elektryczne samochody 0%
- instrumenty zabawkowe 0%
- drewniane układanki 0%
- sprzęt i akcesoria gry w bilard 0%
- konsole i urządzenia do gier wideo 0%
- łyżwy 0%
- pociągi elektryczne, włącznie z torami, urządzeniami sygnalizacyjnymi i innym wyposażeniem do nich 0%
- instrumenty muzyczne zabawkowe 0%
- karty do gry 2,7%
- piłki nadmuchiwane 2,7%
- rowery trzykołowe 0%
- skutery 0%
- samochodziki poruszane pedałami i podobne zabawki na kółkach 0%
- wózki dla lalek 0%
- części i akcesoria dla lalek 0%
- zabawki z tworzyw sztucznych 4,7%
- zabawki imitujące broń z tworzywa sztucznego 4,7%
- małe modele broni (odlewy) z metalu 4,7%
- zabawki pluszowe, wypchane 4,7%
- miniaturowe modele (odlewy) z metalu 4,7%
- układanki np. puzzle 4,7%
- lalki 4,7%
- zabawki pakowane w zestawy 4,7%
Dokumenty i niezbędne certyfikaty na zabawki z Chin
Przedsięwzięcie, jakim jak import zabawek z Chin, wymaga od przedsiębiorcy zadbania o to, aby sprowadzane produkty spełniały unijne normy jakości i bezpieczeństwa. W przypadku zabawek podstawowym dokumentem określającym zasady bezpieczeństwa jest tzw. dyrektywa zabawkowa 2009/48/WE. Mówi ona m.in. o tym, że zabawki muszą posiadać oznaczenie CE. Jest to certyfikat stanowiący formalne potwierdzenie spełniania norm jakości i bezpieczeństwa różnego rodzaju produktów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
Parą dla oznaczenie CE jest zawsze dokument o nazwie Deklaracja zgodności, którą wystawia chiński producent. To właśnie on stanowi podstawę do naniesienia oznaczenia na produkt i/lub jego opakowanie. Dla służby celnej jest to potwierdzenie, że zabawka jest bezpieczna i może być dopuszczona do obrotu w Polsce. Trzeba jednocześnie pamiętać, że nie wszystkie produkty z Chin potrzebują spełnienia tej normy. Należy zatem sprawdzić wymagania dla konkretnej grupy artykułów.
Często w tematyce importowania zabawek z Chin pojawia się też zagadnienie normy EN 71. Należy jednak wiedzieć, że jeśli produkt posiada oznacza CE oznacza to, że automatycznie spełnia wymagania normy EN 71. Jest to sygnał, że zabawka przeszła wcześniej odpowiednie testy bezpieczeństwa. Nie ma obowiązku umieszczania na zabawce i/lub jej opakowanie oznaczenie EN 71, natomiast oznaczenia CE już tak.