Co to jest dropshipping i czy się opłaca?

09 listopada 2021
5/5 - (1 vote)
Co to jest dropshipping i czy się opłaca?

 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Dropshipping – co to jest?
  2. Dropshipping – jak zacząć?
  3. Na czym polega dropshipping?
  4. Dropshipping – czy się opłaca?
  5. Dropshipping z Chin

 

Dropshipping to dla wielu osób najlepszy sposób na wejście do branży e-commerce. Korzystają z niego osoby, które nie posiadają dużych środków do zainwestowania. W tym przypadku przedsiębiorca pośredniczy między klientem a dostawcą. W ramach dropshippingu można współpracować zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi sprzedawcami. Dowiedz się, na czym polega dropshipping!

Dropshipping – co to jest?

Dropshipping jest to model logistyczny, który stosuje się przy sprzedaży produktów drogą internetową. W tym modelu proces wysyłki towaru z właściciela sklepu online przeniesiony jest na dostawcę. Właściciel jest zaś swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy klientem a dostawcą. Jego zadaniem jest przyjmowanie zamówień w sklepie internetowym i przekazywanie ich do dostawcy, ponieważ to właśnie dostawca zajmuje się wysyłką towaru zamówionego przez klienta w sklepie. W dropshippingu zarobkiem sprzedawcy jest zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a ceną detaliczną, oferowaną w sklepie internetowym.

Model logistyczny, jakim jest dropshipping zakłada, że można rozpocząć biznes bez posiadania towarów w magazynie czy opracowania procesów logistycznych. Właściciel sklepu online sprzedaje towar, który na stanie ma dostawca. Trzeba dodać, że dostawca zajmuje się nie tylko magazynowaniem, ale również pakowaniem, jak i wysyłką towarów. W przypadku współpracy z firmą w Hongkongu czy też innym chińskim mieście może to wyglądać w następujący sposób:

  1. Klient kupuje towar w sklepie internetowym i płaci za niego.
  2. Sprzedawca w Polsce zamawia towar u chińskiego dostawcy.
  3. Chiński dostawca wysyła towar do Polski, bezpośrednio na adres klienta.

Nie jest to więc bezpośredni import z Chin, ale rodzaj pośrednictwa w sprzedaży. Towar na żadnym etapie nie trafia bowiem do właściciela sklepu.

Dropshipping – jak zacząć?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z dropshippingiem, przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedniego dystrybutora. Możesz zdecydować się na współpracę z dostawcą w Polsce lub poszukać go za granicą, na przykład w Chinach. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z konkretnym dostawcą, pamiętaj o sprawdzeniu chińskiej firmy. Weryfikując dystrybutora, przede wszystkim sprawdź kapitał zakładowy, licencję biznesową, katalog oferowanych produktów oraz raporty z kontroli przeprowadzonych w danej fabryce. Możesz także poprosić o próbki towarów, dzięki czemu sprawdzisz jakość produktów dostawcy.

Następnym bardzo ważnym krokiem jest stworzenie sklepu internetowego. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań, które są nie tylko stosunkowo tanie (w porównaniu do autorskich projektów), ale również proste w obsłudze. Najpopularniejsze platformy e-commerce to przede wszystkim PrestaShop, WooCommerce, Shoper oraz Magento.

Kiedy już wiesz, co chcesz dropshippingować oraz masz postawiony sklep internetowy, możesz podpisać umowę z wybranym dostawcą. Wreszcie przychodzi moment, by wprowadzić do sklepu online produkty i po prostu ruszyć ze sprzedażą!

Na czym polega dropshipping?

Model dropshippingu opiera się na prostych zasadach. Otóż sklep internetowy, który oferuje konkretne produkty po ich zamówieniu przez klienta przekazuje zamówienie do hurtowni, zajmującej się jego skompletowaniem oraz wysłaniem. Koszt produktu ustala sklep internetowy, a więc zysk, jaki osiąga sprzedawca, to różnica między detaliczną a hurtową ceną produktu. Cała praca sklepu odbywa się za pośrednictwem Internetu. Sprzedawca nie musi kupować produktów przed rozpoczęciem sprzedaży, co znacząco ogranicza jego wydatki i niweluje problem związany z ewentualnym nagromadzeniem się niesprzedanych towarów. Skąd zatem wziąć towary do swojego sklepu internetowego? Wystarczy dokonać integracji z wybraną hurtownią lub kilkoma hurtowniami, które oferują produkty, jakie chce sprzedawać właściciel sklepu internetowego. Wówczas w sklepie pojawią się kategorie, produkty, ceny, stany magazynowe itd.

Dropshipping – czy się opłaca?

W dropshippingu wysyłka towarów przeniesiona jest najczęściej na hurtownię. Dzieje się tak, ponieważ sklepy internetowe, działające w tym modelu, zatowarowywane są wirtualnie, co oznacza, że nie posiadają fizycznego magazynu. Kiedy przenosi się wysyłkę na hurtownię, nie potrzeba pracowników, którzy będą realizowali cały proces wysyłki towarów, odpowiadali za pakowanie i nadawanie przesyłek czy organizację pracy w magazynie. Właśnie z tego względu dropshipping jest tak popularny. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędza się nie bowiem tylko czas, ale i pieniądze oraz redukuje się ilość obowiązków. Przy takim modelu istnieje także znacznie mniejsze ryzyko poniesienia strat finansowych, wynikających z zainwestowania w produkt, który nie będzie się cieszył zainteresowaniem klientów sklepu internetowego.

Dropshipping z Chin

Dropshipping z Chin to nie to samo, co import z Chin. Można zaś określić go jako sprzedaż czy import z Chin z pośrednikiem. Proces realizacji zamówienia przebiega podobnie, jak dystrybucja towarów na terenie Polski, ponieważ sprzedawca wystawia towar w swoim sklepie online, następnie klient kupuje towar w sklepie internetowym sprzedającego, później sprzedawca kupuje towar na stronie producenta/hurtowni, podając do wysyłki dane ostatecznego nabywcy, zaś na końcu producent/hurtownia wysyła zamówienie do klienta ostatecznego.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że dropshipping z Chin wiąże się z dosyć dużym ryzykiem w porównaniu z zamawianiem towarów z hurtowni zlokalizowanej na terenie Polski. W przypadku dropshippingu z Chin właściciel sklepu internetowego musi liczyć się z tym, że przesyłka może zaginąć po drodze i nigdy nie dotrze do kupującego. Co więcej, nie ma również możliwości wcześniejszego obejrzenia towarów. Zostaje on bowiem dostarczony bezpośrednio do klienta końcowego. Stąd też osoby, które decydują się na dropshipping z Chin nie mogą zagwarantować, że towary, które sprzedają, wyróżniają się dobrą jakością. Z uwagi na to import z Chin krok po kroku jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ cały proces odbywa się pod kontrolą, sprzedawca jest dokładnie sprawdzony, a towary zweryfikowane pod względem jakości.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X