Chiny są dzisiaj największym producentem części samochodowych na świecie. W przeciągu ostatnich lat urosły także do mina największego rynku zbytu komponentów do aut. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie i popularność tych produktów? Podpowiadamy, że nie chodzi tylko o ceny!
Czy warto sprowadzać części samochodowe z Chin?
Wiele osób uważa, że temat importu towarów z Chin należy traktować bardzo ostrożnie. Oczywiście, jednak nie dotyczy to wyłącznie sprowadzania towarów z Państwa Środka, ale każdej dużej transakcji międzynarodowej. Producenci w Chinach to osoby, z którymi warto nawiązywać relacje biznesowe, co potwierdza jeden z naszych wpisów o negocjacjach w Chinach, w którym pisaliśmy o tym, że Chińczycy cechują się rzetelnością, dokładnością oraz odpowiedzialnością za swoją pracę.
Zanim podejmiesz się importu części samochodowych z Chin pamiętaj jednak o przeprowadzeniu analiz, które pomogą Ci przesądzić o opłacalności całego przedsięwzięcia. Zweryfikuj, jakie jest obecne zapotrzebowanie na dane towary, jak prezentują się aktualne kursy walut, w jaki sposób możesz przewieźć towary z Chin do Polski i jakie będą to koszty, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na inwestycję itd.
W ogólnym rozrachunku można śmiało stwierdzić, że import części do aut z Chin się opłaca. Specjaliści twierdzą, że porównując ceny chińskich producentów oraz ceny na polskim rynku, zysk na częściach samochodowych może wynosić nawet do 50%. Co więcej, wiele osób ceni sobie komponenty z Chin za doskonały stosunek jakości do ceny. Części samochodowe są bowiem często produkowane w fabrykach dużych marek.
Stawki celne na części samochodowe z Chin
Przy sprowadzaniu jakichkolwiek towarów z Chin, także przy imporcie z Chin części samochodowych, najistotniejsza jest kwestia stawek celnych. Czy w przypadku części samochodowych są na tyle niskie, by opłacało się je kupować i transportować do Polski? Choć oczywiście komponenty do aut z Chin są obłożone cłem, nie jest ono bardzo wysokie. Można wręcz powiedzieć, że pomimo cła ceny są nadal konkurencyjne w porównaniu z częściami oryginalnymi, które oferują autoryzowane serwisy samochodowe.
Bieżące stawki celne możesz sprawdzić w systemie ISZTAR. Jest to Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który prowadzony jest przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów z aktualnymi stawkami:
- Chłodnice oraz ich części – 3%
- Hamulce i hamulce ze wspomaganiem – 3%
- Koła jezdne oraz ich części i akcesoria – 3%
- Koła kierownicy, kolumny kierownicy oraz przekładnie kierownicy – 3%
- Nadwozia do pojazdów silnikowych – 4.5%
- Pasy bezpieczeństwa – 3%
- Poduszki powietrzne z systemem nadmuchiwania i ich części – 3%
- Skrzynie biegów – 3%
- Sprzęgła i ich części – 3%
- Tłumiki i rury wydechowe – 3%
- Układy zawieszenia oraz ich części – 3%
Na co warto uważać sprowadzając części samochodowe z Chin?
Jeśli planujesz rozpocząć import części samochodowych z Chin, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze – kwestie bezpieczeństwa, czyli wszelkie normy i certyfikaty (np. oznakowanie CE), które powinny posiadać importowane elementy. Są one potwierdzeniem przeprowadzeniem niezbędnych badań. Dotyczy to m.in. takich części samochodowych, jak poduszki powietrzne, kamery cofania, lampy oraz czujniki itp.
Oprócz tego istotne jest, by sprawdzić, czy dane części nie są podróbkami. To nie tylko kwestia tego, że są one znacznie gorszej jakości niż tańsze zamienniki, ale mogą również zagrażać bezpieczeństwu, a nawet doprowadzić do wypadku. Warto także mieć na uwadze fakt, że podróbki nie są tym samym, co tańsze zamienniki. Te drugie bardzo często produkowane są przez te same firmy, które wytwarzają również oryginalne części do nowych samochodów. Choć mają niższą cenę, nie odbiegają znacząco od oryginałów – zarówno pod względem wyglądu, jak i jakości.