Importerzy z Chin – na co zwrócić uwagę podejmując współpracę?

25 lipca 2019
4.7/5 - (18 votes)
Importerzy z Chin – na co zwrócić uwagę podejmując współpracę?

Jeszcze kilkanaście lat temu importerzy z Chin dopiero rozpoczynali swoją działalność. Niestety, wśród nich było wielu nieszczerych przedsiębiorców, którzy mówiąc wprost – oszukiwali ludzi. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Firmy działają na jasnych, przejrzystych zasadach i jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że natkniesz się na kogoś nieuczciwego. Choć dziś są to znacznie bardziej doświadczone osoby, które stale obserwują rynek i rozwijają swój biznes w oparciu o uczciwe działanie, mimo wszystko warto być ostrożnym. 

Czym powinni charakteryzować się importerzy z Chin? 

Istnieje kilka cech oraz aspektów, które świadczą o tym, że importerzy z Chin, z którymi podejmujemy współpracę, to osoby godne zaufania. A prawda jest niestety taka, że nie jest łatwo znaleźć kogoś, z kim prowadzenie kontaktów biznesowych będzie dawało poczucie bezpieczeństwa. Oto kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę:

Dobra lokalizacja firmy 

Bardzo ważne, by dostawcy znajdowali się na miejscu, ponieważ to znacząco ułatwi cały proces sprowadzania towarów do Polski i pozwoli mieć pod stałą kontrolą każdy etap zamówienia: od wsparcia w odnalezieniu producenta, aż do nadzoru załadunku towarów. Oczywiście, istnieją także importerzy z Chin w Polsce, jednak mają oni znacznie mniejsze możliwości niż ci, którzy na stałe mieszkają w Państwie Środka.  

Doświadczenie 

Ono również odgrywa tu znaczącą rolę. Dlaczego? Dzięki niemu firma zajmująca się importem z łatwością dopełni wszelkie formalności. Także sieć kontaktów oraz znajomość rynku jest większa. Przed podjęciem współpracy zapytaj więc, z jakimi przedsiębiorstwami współpracowali dotąd dostawcy, by wiedzieć, czy będą w stanie pomóc Ci w Twoim zleceniu.

Rzetelność 

Importerzy, którzy dokładają wszelkich starań, by przewóz towarów przebiegł bez żadnych nieprawidłowości od A do Z, to osoby, z którymi warto wejść w relację biznesową. Jest to ważne szczególnie na samym początku, przy pierwszych zleceniach, ponieważ muszą oni pokazać, że są osobami godnymi zaufania. Prawdomówność to klucz do owocnej współpracy.

Niezależność 

Jeśli zechcesz podjąć współpracę z przedsiębiorstwem, które sprowadza towary z Państwa Środka, sprawdź, czy wykonują oni zlecenie samodzielnie czy też po prostu przekazują je innym firmom, które robią to za nich. To niestety częsta praktyka w tego typu branży. Dlaczego niestety? Ponieważ nie pozwala na stały nadzór nad realizacją zlecenia, co często kończy się różnymi nieprawidłowościami, a w konsekwencji – rozczarowaniami. 

Partnerstwo 

Dobry importer to osoba, z którą chętnie podejmiesz współpracę w przyszłości. Dba on o Wasze wzajemne relacje i stara się traktować indywidualnie. Bardzo często wychodzi z inicjatywą osobistych spotkań, dlatego niejednokrotnie w ofercie takich firm znajduje się organizacja wyjazdów biznesowych do Chin. Przedsiębiorstwa, którym zależy na stałej współpracy, dbają o trwałe i odpowiedzialne relacje. 

Bezpieczeństwo 

To jedna z najważniejszych cech, charakteryzujących dobrych dostawców towarów. Dbałość o dopełnienie wszelkich formalności, dopasowanie najlepszych środków transportu, pełna odpowiedzialność za pomyślny przewóz towarów czy kontrola nad procesami produkcyjnymi to kilka z wielu aspektów, które składają się na bezpieczny import z Chin towarów.

Na czym polega pomoc importerów z Chin? 

Podejmując współpracę z firmą zajmującą się sprowadzaniem towarów z Chin zwróć uwagę na to, czy są oni w stanie wesprzeć Cię w odnalezieniu odpowiedniego producenta. Większość osób rozpoczynających swoją przygodę z importem produktów nie ma doświadczenia w kontaktach z przedsiębiorcami z Państwa Środka – powstrzymuje ich bariera komunikacyjna czy brak dostatecznego zapoznania z kulturą tego kraju. Doświadczeni importerzy z Chin w Polsce będą w stanie wyszukać dla Ciebie kilku producentów, a nawet przeprowadzić z nimi rozmowy wstępne. Jednym z etapów wyboru producenta jest sprawdzenie jego wiarygodności. Przed podpisaniem umowy warto odszukać przedsiębiorstwo w rejestrach chińskich. Tu także możesz liczyć na wsparcie. Firma z Chin prześle Ci kompleksowy raport, zawierający wszelkie najważniejsze informacje, które potwierdzą (lub nie) rzetelność przedsiębiorstwa produkcyjnego.  

Jeśli producent zostanie już przez Ciebie wybrany, warto go jeszcze odwiedzić osobiście, by zobaczyć, jak w rzeczywistości działa firma. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Ten krok na szczęście również możesz zlecić importerom z Chin, którzy mieszkają tam na stałe. Dostarczą Ci informacji dotyczących wyglądu fabryki, liczby pracowników czy stanu maszyn produkcyjnych. Mogą przekazać też próbki produkowanych towarów i skontrolować ich jakość. 

Gdy współpraca dojdzie do skutku i nadejdzie moment, w którym produkty mają zostać wytworzone, przeprowadzona zostaje kontrola produkcji. Dzięki temu można szybko wyłapać wszelkie nieprawidłowości już na wczesnym etapie, ponieważ sprawdzenie następuje wtedy, gdy zostanie wyprodukowane ok. 10-20% zamówienia. Kolejna kontrola ma miejsce, kiedy produkcja zostanie zakończona. Wtedy towary zostają zważone i zmierzone. Co więcej, pobierane są także próbki oraz wykonane testy. Jeśli coś będzie nie tak, producent ma obowiązek naprawienia elementów, które okazały się być niezgodne z umową. 

Na koniec następuje etap załadunku. Tu dostawcy są zobowiązani do sprawdzenia kontenerów. Zwracają szczególną uwagę na to, czy towar zgadza się pod względem ilościowym, ale także jakościowym. W tym celu otwierają oni poszczególne kartony. Gdyby coś się nie zgadzało, jest jeszcze szansa na wprowadzenie poprawek.  

Importerzy z Chin w Polsce – wsparcie w transporcie towarów 

W imporcie z Chin, tak samo, jak w przypadku każdej innej współpracy, bardzo ważne jest zaufanie. Znalezienie odpowiedzialnej i rzetelnej firmy, która udzieli Ci odpowiedniego wsparcia podczas przewozu towarów do Polski warte jest poświęcenia czasu oraz uwagi. Należy więc szukać, zadawać pytania, porównywać oferty, by w tak ważnym temacie móc stworzyć partnerskie relacje z doświadczonymi dostawcami.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.7/5 - (18 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X