Import odzieży z Chin jak zacząć sprowadzanie towaru?

22 czerwca 2020
4.7/5 - (10 votes)
Import odzieży z Chin jak zacząć sprowadzanie towaru?

Jesteś dostawcą lub sprzedawcą odzieży i szukasz sposobów na import odzieży z Chin? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym znajdziesz przydatne wskazówki oraz sprawdzone rozwiązania. Dzięki temu rozpoczęcie importu odzieży z Państwa Środka będzie znacznie prostsze. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto importować odzież z Chin?

Chiny są dzisiaj światowym centrum produkcyjnym, a znaczek „Made in China” pojawia się na większości produktów na całym świecie. Chińskie produkty podbijają więc rynki zagraniczne, a Chiny rzeczywiście są jednym z największych światowych importerów w wielu branżach. Jedną z nich jest z całą pewnością branża odzieżowa. Państwo Środka jest drugą co do wielkości gospodarką świata i z roku na rok konsekwentnie się rozwija.

Jednym z głównych powodów importowania odzieży z Chin jest niska cena za przyzwoitą jakość. Koszty produkcji są niskie, a dostęp do wymaganych materiałów wygodniejszy. Co więcej, fabryki mają świetne możliwości technologiczne oraz umiejętności projektowe. Bez wątpienia wpływa to na ich udział w rynku globalnym. Chińczycy są mistrzami produkcji masowej, a ich linie produkcyjne są świetnie zoptymalizowane w porównaniu do innych krajów. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy warto importować odzież z Chin i sprzedawać ją w Polsce, odpowiadamy – oczywiście.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą Ci wybrać znaleźć dobre jakościowo ubrania. Jakie kwestie będą najważniejsze przy imporcie odzieży? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak importować odzież z Chin?

Istnieje wiele zalet zakupu odzieży w Chinach. Jeśli więc planujesz sprowadzać ją do Polski, musisz poznać kilka ważnych zasad, którymi należy się kierować, by mieć pewność, że import towarów z Chin przebiegnie bezpiecznie, a odzież zakupiona u chińskich producentów będzie dobrej jakości.

import odzieży z chin cena

1.      Zapoznaj się z regułami importu obowiązującymi w Twoim kraju

Warto pamiętać, że dla każdego kraju obowiązują nieco inne zasady dotyczące importu odzieży. W niektórych krajach jest on nawet zakazany. Takie zamówienie może więc zostać skonfiskowane, a Ty poniesiesz duże straty. W Polsce jest on jak najbardziej legalny, co potwierdzają przepisy i regulacje międzynarodowe. Jednak w pełni opłacalny staje się w przypadku zamówienia dużych partii towarów. Ceny detaliczne markowej odzieży są bowiem dosyć wysokie, dlatego import pojedynczych ubrań po prostu nie ma sensu.

2.      Pamiętaj o podatkach, które musisz zapłacić

Oczywistym jest, że jeśli importujesz towary, obowiązkowe jest uiszczenie ceł i podatków. Musisz znać procent, który musisz zapłacić, aby zamówienie mogło bezpiecznie przejść odprawę celną. Jeśli więc planujesz import odzieży z Chin, pamiętaj o tym, by umieścić w budżecie kwotę na pokrycie podatków.

Bieżące stawki możesz sprawdzić w systemie ISZTAR, który zawiera bazę towarów z przyporządkowanymi im stawkami celnymi. Jest on stale akutalizowany, dlatego zawsze znajdziesz tam bieżące informacje. Warto pamiętać, że są one bardzo różne, a niekiedy mogą wynosić nawet 0%. Dla przykładu podajemy kilka stawek celnych na odzież z Chin:

  • 12% na koszule damskie i męskie z dzianin, palta, kurtki 3/4, pelerynki, peleryny, anoraki, wiatrówki z dzianin, bluzki damskie, odzież z filcu, odzież dla niemowląt z bawełny, a także dresy z bawełny,
  • 8,9% na rękawiczki dla niemowląt z bawełny,
  • 4% na skórzane rękawiczki oraz artykuły odzieżowe ze skóry wyprawianej,
  • 3,2% na futra sztuczne,
  • 0% na plecione nakrycia głowy (w tym kapelusze).

3.       Znajdź odpowiedniego dostawcę

W Chinach znajdziesz wielu producentów i dostawców. Najlepiej byłoby zweryfikować dostawcę przed złożeniem zamówienia, aby uchronić się przed oszustami. Skontaktuj się z nimi i poproś o więcej szczegółów. Dobrym pomysłem jest wizyta w chińskiej firmie, udanie się do biura producenta, a także na targi branżowe. Dzięki temu będziesz mieć większą pewność, że importujesz towary od sprawdzonego dostawcy. Jeśli osobista wizyta jest w Twoim przypadku niemożliwa, zawsze możesz zawrzeć umowę przez Internet lub skorzystać z pomocy pośrednika w imporcie towarów z Chin.

4.       Sprawdź minimalną wymaganą ilość zamówienia (MOQ), a także koszty wysyłki

Przed zakupem odzieży z Chin warto sprawdzić, jaka jest minimalna wymagana ilość zamówienia, czyli MOQ. Jest to ilość danego produktu, jaką musisz zamówić, by producent przystąpił do realizacji zlecenia. Często przy mniejszych zamówieniach fabrykom nie opłaca się bowiem jego wykonanie, dlatego w ogóle się ich nie podejmują. Koniecznie sprawdź także koszty wysyłki, gdyż niektórzy producenci oferują opcję bezpłatnego dostarczenia, inni zaś mają bardzo wysokie opłaty. Porównaj koszty u różnych dostawców.

5.       Zawsze pytaj o próbki towarów

Na koniec jeszcze jedna, bardzo istotna wskazówka. Importując jakikolwiek produkt z Chin, a tym bardziej odzież, masz prawo prosić o próbki towarów. Sample możesz zamówić jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy. To świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć rozczarowań. Warto więc zamówić próbki od kilku dostawców i na tej podstawie wybrać jednego. Dodatkowo fabryka może Ci je wysłać także już w trakcie produkcji, byś miał pewność, ze cały proces przebiega według ustalonych wcześniej zasad.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.7/5 - (10 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X