Znicze to jedne z najczęściej importowanych towarów z Chin. Największy popyt na tego typu produkty można zaobserwować w Polsce pod koniec października i na początku listopada ze względu na przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych. Stąd też importerzy z Chin już w kilka miesięcy wcześniej planują zamówienia zniczy w fabrykach w Państwie Środka. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega import zniczy z Chin? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Chińskie znicze – gdzie są produkowane?
- Znicze z Chin a stawki celne
- Jakie wymogi muszą spełniać znicze z Chin?
Chińskie znicze – gdzie są produkowane?
Klasyczne znicze z wkładami wymiennymi cieszą się zdecydowanie największą popularnością w Polsce, stąd też są najchętniej importowanym produktem z tej kategorii. Tego typu znicze z powodzeniem można wykorzystywać wielokrotnie, jedynie co jakiś czas wymieniając wkład parafinowy. Ich produkcja w Chinach odbywa się przede wszystkim we wschodniej prowincji Zhejiang oraz w północnej prowincji Hebei.
Jeśli chodzi zaś o znicze elektryczne, które z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na ich bardzo długi czas świecenia, w Chinach produkowane są one przede wszystkim we wspomnianych prowincjach Zhejiang (w szczególności w mieście Hangzhou) i Hebei (przede wszystkim w mieście Shijiazhuang), ale także w południowo-wschodnich prowincjach Guangdong (w szczególności w miastach Shenzhen i Dongguan) oraz Fujian (zwłaszcza w mieście Quanzhou).
Znicze z Chin a stawki celne
Jeśli planujesz import zniczy z Chin, na początku koniecznie zapoznaj się z wysokością cła z Chin, obowiązującą na tego typu produkty. Dlaczego jest to takie istotne? Może się bowiem okazać, że stawki celne są na tyle wysokie, że import towarów z Chin przestanie Ci się zwyczajnie opłacać. Wszystkie aktualne dane na temat stawek celnych na znicze z Chin znajdziesz w systemie ISZTAR oraz w systemie TARIC.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR wraz z kodami nomenklatury oraz stawkami celnymi:
-
Elektryczne lampy żarowe lub wyładowcze, włączając zespoły nierozbieralnych wkładów reflektorów oraz promienniki lampowe nadfioletu lub podczerwieni; lampy łukowe; lampy z diod elektroluminescencyjnych (LED) – kod nomenklatury: 8539 50 00 00 – stawka celna: 3,7%
-
Świeca, cienkie świece i tym podobne – kod nomenklatury: 3406 00 00 00) – stawka celna: 0%
-
Pozostałe wyroby ze szkła – kod nomenklatury: 7013 99 00 90 – stawka celna: 11%
Jakie wymogi muszą spełniać znicze z Chin?
Jeśli chcesz rozpocząć import z Chin zniczy, musisz wiedzieć, że powinny one spełniać określone wymogi prawa polskiego oraz przepisy unijne. Przede wszystkim zwróć więc uwagę, czy sprowadzane przez Ciebie znicze posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty, dzięki którym towary będą mogły zostać dopuszczone do sprzedaży w Polsce. W przypadku zniczy elektrycznych jednym z najważniejszych wymogów, jakie muszą spełnić, jest oznakowanie CE.