Znak GS – co oznacza i kiedy warto się o niego ubiegać?

28 stycznia 2022
5/5 - (2 votes)

Znak GS jest to rodzaj certyfikatu, który można uzyskać, by oznakować produkty przeznaczone na rynek niemiecki. Nie jest to obowiązkowe oznaczenie, jednak stanowi ono potwierdzenie jakościowych właściwości wyrobu. Co jeszcze warto wiedzieć o znaku GS i kiedy warto się o niego ubiegać? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest znak GS?
 2. Czym różni się znak GS od certyfikatu zgodności CE?
 3. Jakie produkty mogą uzyskać znak GS?
 4. Jak można uzyskać znak GS?

 

Co to jest znak GS?

GS (niem. Geprüfte Sicherheit) oznacza „sprawdzone bezpieczeństwo”. To znak, który wskazuje, że dany produkt spełnia wymogi niemieckiego (i, o ile to możliwe, również europejskiego) rynku pod względem bezpieczeństwa, jakości, a także zgodności z niemiecką ustawą GPSG, która dotyczy bezpieczeństwa wyrobów oraz urządzeń. Podstawą dla tego oznaczenia jest dokument Equipment and Product Safety Act.

Warto dodać, że jest to dobrowolne oznakowanie. Nie ma obowiązku jego zastosowania, jednak znak GS stanowi potwierdzenie właściwości jakościowych produktu. Mimo że znak GS został powstał z myślą o rynku niemieckim, coraz częściej możemy zobaczyć go na produktach sprzedawanych w innych krajach na świecie. Jest coraz bardziej rozpoznawalnym oznaczeniem w Europie i wielu osobom kojarzy się z wysoką jakością produktu.

Czym różni się znak GS od certyfikatu zgodności CE?

Warto zacząć od tego, że znak GS wymaga wyższego poziomu badań, który przekracza podstawowe wymagania dotyczące oznakowania CE. Ponadto znak GS jest zgodny z europejskimi wymogami bezpieczeństwa. Zgodność ta została przetestowana oraz certyfikowana przez organ niezależny, który jest zatwierdzony przez państwo. Co ważne, znak GS może być potwierdzony jedynie przez akredytowane laboratoria testujące. Podstawą znaku GS jest federalna ustawa o wprowadzaniu produktów na rynek (niem. Gesetz über die Bereitstellung von Produkten auf dem Markt – Produktsicherheitsgesetz) w skrócie ProdSG.

Z kolei certyfikat zgodności CE jest to deklaracja, która powstała, aby uprościć przepływ towarów miedzy krajami UE. Określa ona normy odnośnie do jakości i bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że znak CE nie informuje o tym, kto wystawia deklarację zgodności. Czy gwarancję spełnienia wymogów potwierdza niezależna jednostka certyfikacyjna czy też robi to producent?

Jakie produkty mogą uzyskać znak GS?

W ramach znaku GS można certyfikować szereg produktów. Poniżej przedstawiamy listę kategorii:

 • Sprzęt AGD

 • Oświetlenie

 • Sprzęt ochrony osobistej

 • Produkty dla małych dzieci

 • Zabawki

 • Sprzęt sportowy i rekreacyjny

 • Elektronika użytkowa

 • Narzędzia

 • Akcesoria samochodowe

 • Meble

 • Wyposażenie biura

 • Narzędzia i sprzęt ogrodniczy

Jak można uzyskać znak GS?

Konkretny przebieg czynności związanych z uzyskiwaniem znaku GS będzie zależał od danej jednostki certyfikującej. Jednak ogólnie rzecz biorąc, proces ten wygląda następująco:

 1. Certyfikacja rozpoczyna się od zweryfikowania produktu oraz otrzymanej dokumentacji.

 2. Następnie jednostka zajmuje się testowaniem wpływu produktu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Ponadto test określa, czy instrukcje użytkowania są prawidłowe i kompletne oraz zapewnia spełnienie wszystkich wymagań dotyczących znaku GS.

 3. Eksperci niezależnej jednostki certyfikującej badają, czy dany produkt spełnia wymagania na znak GS. Jeśli produkt podlega określonym dyrektywom europejskim, przeprowadzane są również odpowiednie testy, aby zapewnić zgodność z tymi wymaganiami.

 4. W dalszym przebiegu badań testowane są również atrybuty produktów związane z bezpieczeństwem elektrycznym, ergonomią, analizą chemiczną materiałów polimerowych, kompatybilnością elektromagnetyczną, emisją hałasu itd.

 5. Na koniec osoba ubiegająca się o znak GS otrzymuje raport, a jednostka wystawia certyfikat GS.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X