Facebook
Znak GS jest to rodzaj certyfikatu, który można uzyskać, by oznakować produkty przeznaczone na rynek niemiecki. Nie jest to obowiązkowe oznaczenie, jednak stanowi ono potwierdzenie jakościowych właściwości wyrobu. Co jeszcze warto wiedzieć o znaku GS i kiedy warto się o niego ubiegać? Odpowiadamy!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
GS (niem. Geprüfte Sicherheit) oznacza „sprawdzone bezpieczeństwo”. To znak, który wskazuje, że dany produkt spełnia wymogi niemieckiego (i, o ile to możliwe, również europejskiego) rynku pod względem bezpieczeństwa, jakości, a także zgodności z niemiecką ustawą GPSG, która dotyczy bezpieczeństwa wyrobów oraz urządzeń. Podstawą dla tego oznaczenia jest dokument Equipment and Product Safety Act.
Warto dodać, że jest to dobrowolne oznakowanie. Nie ma obowiązku jego zastosowania, jednak znak GS stanowi potwierdzenie właściwości jakościowych produktu. Mimo że znak GS został powstał z myślą o rynku niemieckim, coraz częściej możemy zobaczyć go na produktach sprzedawanych w innych krajach na świecie. Jest coraz bardziej rozpoznawalnym oznaczeniem w Europie i wielu osobom kojarzy się z wysoką jakością produktu.
Warto zacząć od tego, że znak GS wymaga wyższego poziomu badań, który przekracza podstawowe wymagania dotyczące oznakowania CE. Ponadto znak GS jest zgodny z europejskimi wymogami bezpieczeństwa. Zgodność ta została przetestowana oraz certyfikowana przez organ niezależny, który jest zatwierdzony przez państwo. Co ważne, znak GS może być potwierdzony jedynie przez akredytowane laboratoria testujące. Podstawą znaku GS jest federalna ustawa o wprowadzaniu produktów na rynek (niem. Gesetz über die Bereitstellung von Produkten auf dem Markt – Produktsicherheitsgesetz) w skrócie ProdSG.
Z kolei certyfikat zgodności CE jest to deklaracja, która powstała, aby uprościć przepływ towarów miedzy krajami UE. Określa ona normy odnośnie do jakości i bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że znak CE nie informuje o tym, kto wystawia deklarację zgodności. Czy gwarancję spełnienia wymogów potwierdza niezależna jednostka certyfikacyjna czy też robi to producent?
W ramach znaku GS można certyfikować szereg produktów. Poniżej przedstawiamy listę kategorii:
Sprzęt AGD
Oświetlenie
Sprzęt ochrony osobistej
Produkty dla małych dzieci
Zabawki
Sprzęt sportowy i rekreacyjny
Elektronika użytkowa
Narzędzia
Akcesoria samochodowe
Meble
Wyposażenie biura
Narzędzia i sprzęt ogrodniczy
Konkretny przebieg czynności związanych z uzyskiwaniem znaku GS będzie zależał od danej jednostki certyfikującej. Jednak ogólnie rzecz biorąc, proces ten wygląda następująco:
Certyfikacja rozpoczyna się od zweryfikowania produktu oraz otrzymanej dokumentacji.
Następnie jednostka zajmuje się testowaniem wpływu produktu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Ponadto test określa, czy instrukcje użytkowania są prawidłowe i kompletne oraz zapewnia spełnienie wszystkich wymagań dotyczących znaku GS.
Eksperci niezależnej jednostki certyfikującej badają, czy dany produkt spełnia wymagania na znak GS. Jeśli produkt podlega określonym dyrektywom europejskim, przeprowadzane są również odpowiednie testy, aby zapewnić zgodność z tymi wymaganiami.
W dalszym przebiegu badań testowane są również atrybuty produktów związane z bezpieczeństwem elektrycznym, ergonomią, analizą chemiczną materiałów polimerowych, kompatybilnością elektromagnetyczną, emisją hałasu itd.
Na koniec osoba ubiegająca się o znak GS otrzymuje raport, a jednostka wystawia certyfikat GS.
Sztuczne rzęsy są bardzo często wykorzystywane do robienia makijażu. Noszone na co dzień delikatnie podkreślą oczy, ale dopełnią również wieczorowy make-up. Dlatego tak wiele kobiet jest nimi zainteresowanych i często je kupuje. Duża popularność sztucznych rzęs zaowocowała sporym zainteresowaniem ze strony importerów towarów z Chin. Fabryki z Państwa Środka są absolutnymi liderami w ich produkcji. W dalszej części artykułu przyjrzymy się imporcie sztucznych rzęs z Chin i zastanowimy się nad opłacalnością tego przedsięwzięcia.
Przeładunek pionowy jest przeładunkiem jednostki transportu multimodalnego. Odbywa się pionowo, a więc w systemie lift on/lift off.
Zdecydowana większość producentów fajerwerków prosto z Chin swoje fabryki ma zlokalizowane w tych czterech prowincjach: Hunan, Guangdong, Jiangxi oraz Zhejiang. Cło na ich sprowadzenie z Chin wynosi 6,5%. Stawki celne na import fajerwerków z Chin możemy wyszukać za pomocą systemu ISZTAR lub TARIC.
Jeśli planujesz rozpoczęcie działalności w zakresie importu produktów roślinnych musisz wiedzieć, że każdorazowy przywóz tego typu towarów na terenie UE wymaga odpowiednich dokumentów. Co to za dokumenty i jak bezpiecznie wprowadzić do UE nasiona, sadzonki drzew i krzewów, a także warzywa i owoce?