Współpraca polsko-chińska – jak pracować z Chińczykami?

01 czerwca 2021
5/5 - (3 votes)
Współpraca polsko-chińska – jak pracować z Chińczykami?

Z roku na rok Polacy coraz więcej i chętniej inwestują w Chinach. Ponieważ Chińczycy stają się naszymi partnerami biznesowymi, warto uświadomić sobie, jak powinna wyglądać współpraca polsko-chińska i jak zachowywać się podczas spotkań z potencjalnymi partnerami z Chin. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury!

Jak wyglądają relacje Polski z Chinami?

Choć Polska i Chiny znacząco różnią się pod względem strategii biznesowych, warto pamiętać o tym, że Polska ma strategiczne znaczenie dla Chin, ponieważ na drodze do Europy Zachodniej jest dla nich pierwszym krajem. W tym miejscu warto także wspomnieć o Jedwabnym Szlaku, czyli drodze lądowej, która łączy Daleki Wschód z Europą. W 2008 roku powstała idea stworzenia Nowego Jedwabnego Szlaku, który będzie nawiązywał do pierwowzoru. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje olbrzymia infrastruktura transportowa. Obecnie trasy dla pociągów są już na bardzo zaawansowanym poziomie i ciągle się rozwijają, dzięki czemu transport kolejowy z Chin do Polski, jak i współpraca handlowa między Państwem Środka i Polską kształtują się coraz lepiej.

Co więcej, chińskie firmy często wygrywają w Polsce przetargi na rozbudowę infrastruktury drogowej i kolejowej, a przedstawiciele władz państwowych w Polsce uczestniczą w licznych projektach inicjowanych przez Chiny, niejednokrotnie na bardzo wysokich szczeblach. W trakcie pandemii dodatkowo Polska współpracowała z Chinami w zakresie sprowadzania sprzętu medycznego.

Podstawowe zasady przy współpracy polsko-chińskiej

Przestrzeganie etykiety biznesowej przy współpracy z firmą z Chin jest bardzo istotne. Może ogromnie pomóc w osiągnięciu celów biznesowych, a przy tym będzie dowodem wysokiej kultury i szacunku wobec chińskich partnerów. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że Chińczycy są bardzo wrażliwi na „utratę twarzy” w oczach podwładnych lub osób na tym samym szczeblu. Stąd też powiedzenie lub zrobienie czegoś, co spowoduje „utratę twarzy”, może zniszczyć wszelkie relacje biznesowe i przekreślić szanse na dalszą współpracę. Wobec tego nie krytykuj otwarcie partnera biznesowego z Chin przy innych uczestnikach spotkania. Jeśli musisz zwrócić mu uwagę, zrób to na osobności. Ponadto nie żartuj z Chińczyków i nie traktuj swojego partnera w sposób, który nie pasuje do miejsca w hierarchii służbowej w jego firmie.

Co więcej, dla Chińczyków niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad. Bardzo dbają o terminowość, najwyższą jakość świadczonych usług i dopełnianie wszelkich formalności. Bez względu na to, czy zajmują się produkcją form wtryskowych, mebli czy maszyn CNC, nie ma mowy o żadnych niedociągnięciach, np. w postaci braku deklaracji zgodności. W razie potrzeby z chęcią odpowiedzą również na każde pytanie związane z kwestiami formalnymi, ponieważ jest to dla nich kwestia niezwykle istotna. Takie pytania skierowane w ich stronę to wyraz szacunku wobec ich wiedzy i kwalifikacji.

Co zrobić, by współpraca polsko-chińska była optymalna?

By współpraca na linii Polska-Chiny przebiegała pomyślnie, bardzo dobrym krokiem będzie wizyta w firmie czy fabryce Twojego kontrahenta. Ten rodzaj aktywności biznesowej uważany jest przez Chińczyków za bardzo istotny dla powodzenia interesów. Tym bardziej, jeśli partner biznesowy zaprosi Cię do Chin, nie powinieneś mu odmawiać. Takie spotkania to także sposób na budowanie swojej reputacji, co jest dla Chińczyków bardzo istotne, ponieważ nie są oni nadzwyczaj ufni wobec nowopoznanych osób.

Jeśli nie czujesz gotowości, by na takim spotkaniu pojawić się w pojedynkę, np. ze względu na barierę językową czy różnice kulturowe, możesz zdecydować się na wsparcie pośrednika w imporcie z Chin, który – oprócz tego, że odpowie na Twoje pytania dotyczące tego, jak uzyskać numer EORI czy jak zaksięgować import towarów i zorganizuje cały ten proces za Ciebie – zajmuje się także planowaniem wyjazdów biznesowych krok po kroku i (jeśli wyrazisz taką chęć) bierze w nich udział razem z Tobą.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X