Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) – na czym polega? Jak złożyć wniosek?

05 stycznia 2022
5/5 - (1 vote)
Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) – na czym polega? Jak złożyć wniosek?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest Wiążąca Informacja Taryfowa?
  2. Wiążąca Informacja Taryfowa – wniosek
  3. Jakie są zalety WIT?

 

Jeśli chcesz rozpocząć importowanie towarów z Chin do Polski, Twojej uwadze nie może umknąć WIT, czyli Wiążąca Informacja Taryfowa. To jedyna oficjalna informacja o klasyfikacji taryfowej towarów, która powinna być brana pod uwagę podczas odprawy celnej. Co warto wiedzieć o WIT? Odpowiadamy!

Co to jest Wiążąca Informacja Taryfowa?

Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) stanowi jedyną urzędową informację na temat klasyfikacji taryfowej towarów na terenie Unii Europejskiej. Określa właściwy kod taryfy celnej dla jednego, dowolnie zgłoszonego towaru. Decyzja WIT daje gwarancję, że towar odprawiany na terenie Unii Europejskiej będzie mieć jednolicie oraz poprawnie zastosowany kod taryfowy. Decyzja ta jest wydawana przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wiążąca Informacja Taryfowa – wniosek

Od października 2019 roku wniosek o wydanie WIT składa się drogą elektroniczną poprzez stworzoną do tego celu platformę. Jest to PUESC, czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Dzięki tej platformie:

  • złożysz wniosek o udzielenie Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT) z załącznikami lub bez załączników,

  • uzyskasz decyzję dotyczącą złożonego wniosku w formie elektronicznej,

  • będziesz mieć możliwość dosłania załączników do wniosku, wycofania wniosku lub złożenia odwołania od decyzji za pomocą dostępnych formularzy.

Pamiętaj, że bez numeru EORI nie złożysz wniosku. Numer EORI musisz uzyskać w trakcie rejestracji firmy. Wniosek o wydanie WIT może złożyć każdy przedsiębiorca oraz podmiot, jeśli jego siedziba znajduje się w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. By mieć pewność, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, musisz mieć uzasadnioną potrzebę przywozu lub wywozu towarów na obszar UE.

Jakie są zalety WIT?

Jedną z największych zalet decyzji WIT jest gwarancja stosowania jednolitej oraz poprawnej nomenklatury towarowej dla potrzeb celnych na terenie całej Unii Europejskiej, co jest bardzo ważne w przypadku importu z Chin. Co istotne, ułatwia i zapewnia ona prawidłowe deklarowanie należności celnych. Jest także pomocna przy ustalaniu refundacji wywozowych. Warto również dodać, że umożliwia ona precyzyjne planowanie wszelkich wydatków związanych z importem z Chin z pośrednikiem i kalkulację oczekiwanych zysków. Dodatkowo posiadanie decyzji WIT skraca czas odprawy celnej, dzięki czemu w przypadku importu z Chin krok po kroku cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie. Co ciekawe, decyzję WIT można także wykorzystać przy sporządzaniu deklaracji INTRASTAT.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X