Turbiny wiatrowe z Chin – co warto wiedzieć o ich imporcie?

07 września 2022
3.5/5 - (4 votes)
Turbiny wiatrowe z Chin – co warto wiedzieć o ich imporcie?

Przydomowe elektrownie wiatrowe z roku na rok zyskują na popularności. Pozwalają bowiem wykorzystać energię wiatrową do wytworzenia energii elektrycznej i w ten sposób choć częściowo uniezależnić się od sieci energetycznej. Najważniejszym elementem każdej elektrowni wiatrowej dla gospodarstwa domowego jest bez wątpienia turbina wiatrowa. To właśnie ona przekształca energię kinetyczną mas powietrza w energię elektryczną. Jeśli zastanawiasz się nad sprowadzeniem turbin wiatrowych z Chin, zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziesz praktyczne informacje dotyczące ich importu!

Spis treści:

  1. Turbiny wiatrowe z Chin – gdzie są produkowane?
  2. Turbiny wiatrowe z Chin a stawki celne
  3. Jakie wymogi powinny spełniać turbiny wiatrowe z Chin?

Turbiny wiatrowe z Chin – gdzie są produkowane?

Produkcja turbin wiatrowych w Chinach działa bardzo prężnie. W Państwie Środka znajdziesz wielu producentów komponentów niezbędnych do stworzenia przydomowych elektrowni wiatrowych. Za największy ośrodek produkcji turbin wiatrowych w Chinach uznaje się Qingdao w prowincji Shandong. Ponadto wielu producentów turbin wiatrowych ma swoje siedziby w: Hefei w prowincji Anhui, Kanton w prowincji Guangdong oraz Wuxi i Nankin w prowincji Jiangsu.

Turbiny wiatrowe z Chin a stawki celne

Wszystkie aktualne stawki celne na towary sprowadzane z Chin do Polski możesz sprawdzić w dwóch systemach taryfowych:

  • ISZTAR (System Zintegrowanej Taryfy Celnej) – systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce. System ISZTAR dostarcza szczegółowych informacji na temat m.in. nomenklatury towarowej, stawek celnych, ograniczeń w imporcie i eksporcie, kontyngentów towarowych, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT i akcyzy.
  • TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) – system prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej, który integruje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.

Jeśli chodzi o turbiny wiatrowe, informacje na temat cła z Chin znajdziesz w systemie TARIC, który opisuje je jako: „Przemysłowe turbiny wiatrowe zdolne do wytwarzania energii elektrycznej – na lądzie lub na wodach przybrzeżnych – o mocy co najmniej 1,00 megawata, montowane na stalowej wieży wiatrowej i gondoli, gdzie wieża ma kształt rurowy, jest nawet zwężająca się, nawet zmontowana, nawet z osadzoną sekcją fundamentów wieży, nawet połączona z łopatami wirnika, zaprojektowana tak, by możliwe było zamontowanie na niej gondoli i łopat wirnika, i o minimalnej wysokości wynoszącej 50 metrów, mierzonej od podstawy wieży do spodu gondoli po zakończeniu montażu”. Ich kod celny to: 8502 3100 85, natomiast stawka celna na turbiny wiatrowe wynosi: 2,7%.

Jakie wymogi powinny spełniać turbiny wiatrowe z Chin?

Jeśli planujesz import z Chin turbin wiatrowych, zadbaj o to, by spełniały one wymagania rynku docelowego. W przypadku Polski są to przede wszystkim dyrektywy unijne, takie jak:

  • Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (2014/30/UE) – zgodnie z dyrektywą urządzenie musi osiągać odpowiedni poziom kompatybilności elektromagnetycznej bez powodowania nadmiernych zaburzeń elektromagnetycznych w stosunku do innych urządzeń działających w tym środowisku.
  • Dyrektywa maszynowa (2006/42/WE) – dotyczy oceny bezpieczeństwa maszyn. Każda z maszyn, która podlega pod tę dyrektywę, zostaje oznakowana tabliczką znamionową.
  • Dyrektywa niskonapięciowa (2014/35/UE) – ma zastosowanie do sprzętu pracującego w zakresie napięć 50-1000 V prądu przemiennego i 75-1500 V prądu stałego.
  • Oznaczenie CE i deklaracja zgodności – jeśli turbiny pomyślnie przejdą testy zgodności, zostają one oznaczone znakiem CE.

Warto dodać, że turbin wiatrowych z Chin dotyczy także Międzynarodowy standard IEC 61400, który zapewnia jednolitą wymianę informacji do monitorowania i sterowania elektrowniami wiatrowym. Spełnienie tego standardu nie jest jednak obowiązkiem w przypadku importu towarów z Chin.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
3.5/5 - (4 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X