Przydomowe elektrownie wiatrowe z roku na rok zyskują na popularności. Pozwalają bowiem wykorzystać energię wiatrową do wytworzenia energii elektrycznej i w ten sposób choć częściowo uniezależnić się od sieci energetycznej. Najważniejszym elementem każdej elektrowni wiatrowej dla gospodarstwa domowego jest bez wątpienia turbina wiatrowa. To właśnie ona przekształca energię kinetyczną mas powietrza w energię elektryczną. Jeśli zastanawiasz się nad sprowadzeniem turbin wiatrowych z Chin, zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziesz praktyczne informacje dotyczące ich importu!
Spis treści:
- Turbiny wiatrowe z Chin – gdzie są produkowane?
- Turbiny wiatrowe z Chin a stawki celne
- Jakie wymogi powinny spełniać turbiny wiatrowe z Chin?
Turbiny wiatrowe z Chin – gdzie są produkowane?
Produkcja turbin wiatrowych w Chinach działa bardzo prężnie. W Państwie Środka znajdziesz wielu producentów komponentów niezbędnych do stworzenia przydomowych elektrowni wiatrowych. Za największy ośrodek produkcji turbin wiatrowych w Chinach uznaje się Qingdao w prowincji Shandong. Ponadto wielu producentów turbin wiatrowych ma swoje siedziby w: Hefei w prowincji Anhui, Kanton w prowincji Guangdong oraz Wuxi i Nankin w prowincji Jiangsu.
Turbiny wiatrowe z Chin a stawki celne
Wszystkie aktualne stawki celne na towary sprowadzane z Chin do Polski możesz sprawdzić w dwóch systemach taryfowych:
- ISZTAR (System Zintegrowanej Taryfy Celnej) – systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce. System ISZTAR dostarcza szczegółowych informacji na temat m.in. nomenklatury towarowej, stawek celnych, ograniczeń w imporcie i eksporcie, kontyngentów towarowych, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT i akcyzy.
- TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) – system prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej, który integruje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.
Jeśli chodzi o turbiny wiatrowe, informacje na temat cła z Chin znajdziesz w systemie TARIC, który opisuje je jako: „Przemysłowe turbiny wiatrowe zdolne do wytwarzania energii elektrycznej – na lądzie lub na wodach przybrzeżnych – o mocy co najmniej 1,00 megawata, montowane na stalowej wieży wiatrowej i gondoli, gdzie wieża ma kształt rurowy, jest nawet zwężająca się, nawet zmontowana, nawet z osadzoną sekcją fundamentów wieży, nawet połączona z łopatami wirnika, zaprojektowana tak, by możliwe było zamontowanie na niej gondoli i łopat wirnika, i o minimalnej wysokości wynoszącej 50 metrów, mierzonej od podstawy wieży do spodu gondoli po zakończeniu montażu”. Ich kod celny to: 8502 3100 85, natomiast stawka celna na turbiny wiatrowe wynosi: 2,7%.
Jakie wymogi powinny spełniać turbiny wiatrowe z Chin?
Jeśli planujesz import z Chin turbin wiatrowych, zadbaj o to, by spełniały one wymagania rynku docelowego. W przypadku Polski są to przede wszystkim dyrektywy unijne, takie jak:
- Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (2014/30/UE) – zgodnie z dyrektywą urządzenie musi osiągać odpowiedni poziom kompatybilności elektromagnetycznej bez powodowania nadmiernych zaburzeń elektromagnetycznych w stosunku do innych urządzeń działających w tym środowisku.
- Dyrektywa maszynowa (2006/42/WE) – dotyczy oceny bezpieczeństwa maszyn. Każda z maszyn, która podlega pod tę dyrektywę, zostaje oznakowana tabliczką znamionową.
- Dyrektywa niskonapięciowa (2014/35/UE) – ma zastosowanie do sprzętu pracującego w zakresie napięć 50-1000 V prądu przemiennego i 75-1500 V prądu stałego.
- Oznaczenie CE i deklaracja zgodności – jeśli turbiny pomyślnie przejdą testy zgodności, zostają one oznaczone znakiem CE.
Warto dodać, że turbin wiatrowych z Chin dotyczy także Międzynarodowy standard IEC 61400, który zapewnia jednolitą wymianę informacji do monitorowania i sterowania elektrowniami wiatrowym. Spełnienie tego standardu nie jest jednak obowiązkiem w przypadku importu towarów z Chin.