Towar z Chin bez VAT

28 maja 2020
5/5 - (1 vote)
Towar z Chin bez VAT

Import towarów z Chin do Polski cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wynika to z faktu, że produkty te są znacznie tańsze, a przy tym zachowują świetną jakość. Dużym plusem jest również fakt, że wiele towarów jest zwolnionych z podatku VAT. Jakie produkty należą do tej kategorii? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kilka słów o imporcie z Chin

Zanim podejmiemy temat towarów zwolnionych z podatku VAT, pokrótce opowiemy, czym jest tak właściwie import z Chin i na czym polega. Otóż sformułowanie „import towarów” odnosi się do sprowadzania różnorodnych produktów z terytorium państwa trzeciego, czyli na przykład z Chin na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, czyli na przykład na terytorium Polski. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że import towarów do Polski ma miejsce w momencie, gdy procedura celna zostaje zakończona właśnie w tym kraju. Jeśli wszelkie formalności związane z odprawą celną zostaną wykonane na przykład w Niemczech, to właśnie tam będzie dokonany import.

Kim jest podatnik VAT?

Bardzo istotną kwestią przy temacie towarów z Chin bez VAT jest wyjaśnienie, kto tak naprawdę określany jest jako podatnik VAT. Otóż są to przede wszystkim:

  • osoby prawne,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
  • osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności,
  • osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, lub zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Import z Chin – kiedy towary są zwolnione z podatku VAT?

Towary sprowadzane z Chin są najczęściej opodatkowane stawką 23% VAT. Istnieje jednak wiele takich produktów, które mają obniżoną stawkę podatku lub są z niego całkowicie zwolnione. Dotyczy to m.in. towarów umieszczonych w przesyłkach wysłanych z Chin do Polski bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju. Warunkiem jest jednak, by łączna wartość towarów nie przekraczała kwoty wyrażonej w złotówkach, która będzie odpowiadała równowartości 22 euro. Należy jednak nadmienić, że do tych towarów nie należą:

  • perfumy i wody toaletowe,
  • tytoń oraz wyroby tytoniowe,
  • alkohol,
  • towary importowane w drodze zamówienia wysyłkowego.
perfumy i wody toaletowe

Próbki towarów z Chin a cło

Każdy, kto importuje towary z Chin, przed wyborem konkretnego dostawcy powinien zamówić próbki produktów. To rozwiązanie stosowane od lat, gdyż pozwala na sprawdzenie towarów przed ich zakupem. Dobra wiadomość dla importerów jest taka, że mogą oni ubiegać się o zwolnienie z VAT przy sprowadzaniu takich próbek. To bardzo duża oszczędność! Warto jednak pamiętać, ze ich łączna wartość zamówienia nie może przekroczyć 150 euro.

Import bez VAT – podsumowanie

Jak widać, istnieje kilka możliwości sprowadzenia towarów z Chin bez konieczności płacenia podatku VAT. Choć maksymalna wartość przesyłki nie jest zbyt wysoka, pozwoli na sprowadzenie drobniejszych produktów lub na import sampli, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku importerów zajmujących się sprowadzaniem dużych i drogich towarów. Warto jednak zadbać o odpowiednie oznaczenia paczek, by celnik nie miał wątpliwości, z jakim towarem ma do czynienia.  

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X