Facebook
Import towarów z Chin do Polski cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wynika to z faktu, że produkty te są znacznie tańsze, a przy tym zachowują świetną jakość. Dużym plusem jest również fakt, że wiele towarów jest zwolnionych z podatku VAT. Jakie produkty należą do tej kategorii? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Zanim podejmiemy temat towarów zwolnionych z podatku VAT, pokrótce opowiemy, czym jest tak właściwie import z Chin i na czym polega. Otóż sformułowanie „import towarów” odnosi się do sprowadzania różnorodnych produktów z terytorium państwa trzeciego, czyli na przykład z Chin na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, czyli na przykład na terytorium Polski. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że import towarów do Polski ma miejsce w momencie, gdy procedura celna zostaje zakończona właśnie w tym kraju. Jeśli wszelkie formalności związane z odprawą celną zostaną wykonane na przykład w Niemczech, to właśnie tam będzie dokonany import.
Bardzo istotną kwestią przy temacie towarów z Chin bez VAT jest wyjaśnienie, kto tak naprawdę określany jest jako podatnik VAT. Otóż są to przede wszystkim:
Towary sprowadzane z Chin są najczęściej opodatkowane stawką 23% VAT. Istnieje jednak wiele takich produktów, które mają obniżoną stawkę podatku lub są z niego całkowicie zwolnione. Dotyczy to m.in. towarów umieszczonych w przesyłkach wysłanych z Chin do Polski bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju. Warunkiem jest jednak, by łączna wartość towarów nie przekraczała kwoty wyrażonej w złotówkach, która będzie odpowiadała równowartości 22 euro. Należy jednak nadmienić, że do tych towarów nie należą:
Każdy, kto importuje towary z Chin, przed wyborem konkretnego dostawcy powinien zamówić próbki produktów. To rozwiązanie stosowane od lat, gdyż pozwala na sprawdzenie towarów przed ich zakupem. Dobra wiadomość dla importerów jest taka, że mogą oni ubiegać się o zwolnienie z VAT przy sprowadzaniu takich próbek. To bardzo duża oszczędność! Warto jednak pamiętać, ze ich łączna wartość zamówienia nie może przekroczyć 150 euro.
Jak widać, istnieje kilka możliwości sprowadzenia towarów z Chin bez konieczności płacenia podatku VAT. Choć maksymalna wartość przesyłki nie jest zbyt wysoka, pozwoli na sprowadzenie drobniejszych produktów lub na import sampli, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku importerów zajmujących się sprowadzaniem dużych i drogich towarów. Warto jednak zadbać o odpowiednie oznaczenia paczek, by celnik nie miał wątpliwości, z jakim towarem ma do czynienia.
Czy termin co-warehousingu coś Ci mówi? To stosunkowo nowym pojęciem, o którym jeszcze wiele osób nie słyszało, a tym bardziej nie miało styczności. Jest to elastyczna forma magazynowania, szczególnie doceniana przez importerów. Co-warehousing jest niezwykle sprawnym oraz łatwym do dopasowania rozwiązaniem. Na czym dokładnie polega i czy się opłaca?
One Stop Shop (OSS) to procedura unijna, umożliwiająca podatnikom, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE, składanie deklaracji i płacenie VAT w jednym państwie członkowskim, czyli w tzw. państwie identyfikacji.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił dynamiczny rozwój importu produktów chemicznych z Chin. Państwo Środka uznawane jest obecnie za jednego z największych eksporterów chemikaliów. Do Polski produkty chemiczne z Chin trafiają coraz częściej i jest na nie całkiem duży popyt.
Jak zawsze podkreślamy, import z Chin oprócz licznych korzyści, jest też wymagający pod względem formalności, których należy dotrzymać, by przebiegł on w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem. Nie jest to jednak temat nie do przeskoczenia, o czym także zawsze wspominamy. W dzisiejszym artykule poświęcamy więc uwagę kwestii gospodarowania odpadami. Chodzi dokładnie o Bazę Danych Odpadowych, czyli BDO. Czego dotyczy i w jaki sposób związana jest z importem z Chin? Dowiesz się z poniższego wpisu.