Tanie lampy wiszące z Chin

23 października 2020
5/5 - (1 vote)
Tanie lampy wiszące z Chin

Jedną z kategorii produktów, które zdecydowanie opłaca się sprowadzać z Chin, jest oświetlenie. W zasadzie dotyczy to każdego rodzaju lamp, jednak biorąc pod uwagę popularność lamp wiszących wśród Polaków, to właśnie o nich chcę dzisiaj napisać.

Tanie lampy wiszące z Chin, czyli potocznie żyrandole, to dobry pomysł dla osób, które zastanawiają się, co opłaca się sprowadzać z Państwa Środka. Import oświetlenia nie wiąże się z wysokimi stawkami celnymi, a popyt na lampy różnej maści jest duży. Jeśli więc planujesz zakup oświetlenia do domu, hotelu, biura lub firmy, warto przyjrzeć się ofertom chińskich producentów.

Przemysł oświetleniowy w Chinach odnotował szybki wzrost w ciągu ostatnich 20 lat. Chiny są dziś wiodącym na świecie konsumentem i producentem produktów oświetleniowych. Popularne produkty to między innymi:

  • żyrandole / lampy wiszące,
  • kinkiety,
  • oświetlenie LED,
  • lampy stołowe / podłogowe / ścienne,
  • oświetlenie neonowe,
  • akcesoria oświetleniowe: wyłączniki, gniazdka, przewody oświetleniowe,
  • oświetlenie zewnętrzne/ lampy ogrodowe,
  • reflektory.

Dlaczego warto kupować tanie lampy wiszące z Chin?

Po pierwsze ogromny wybór. W Chinach działają dziesiątki tysięcy producentów oświetlenia. Produkty są nie tylko nowoczesne pod kątem designu, ale też odpowiednie pod względem jakości. Najważniejsze jednak, że wciąż zachowują stosunkowo niskie ceny w porównaniu do producentów europejskich. Średnia cena lamp wiszących sprowadzanych z Chin nie przekracza 60% ceny analogicznego produktu wytworzonego w Europie. Z tego powodu import lamp z Chin jest atrakcyjnym pomysłem na biznes wśród importerów z Europy czy USA.

Czy importowanie lamp wiszących i innych z Chin jest łatwe?

Nie, jeśli porównamy to do importu mebli czy dekoracji do domu. Jako produkty elektroniczne lub elektryczne lampy wiszące z Chin muszą spełniać wymagania odnośnie jakości i bezpieczeństwa, które narzuca im polityka Unii Europejskiej. Zobaczycie jednak, że spełnienia tych wymagań i uzyskanie niezbędnych dokumentów nie jest wcale takie trudne.

Drugą kwestią, która być może nie jest jasna dla nowicjuszy, jest konieczność opłacenia cła na granicy oraz odprowadzenia podatku VAT do polskiego urzędu skarbowego. Szerzej na te temat poczytacie w tekście jak zaksięgować import z Chin. Natomiast odnośnie samych stawek celnych, to są one różne dla różnych grup produktów. Na wysokość cła wpływa np. źródło zasilania, a także typ obsługiwanej żarówki. W przypadku lamp wiszących wygląda to następująco:

Stawki celne na lampy z Chin

  • lampy żarowe, z wyłączeniem promienników lampowych nadfioletu lub podczerwieni 2,7%,
  • lampy halogenowe z żarnikiem wolframowym 2,7%,
  • lampy łukowe 2,7%,
  • lampy LED 3,7%,
  • lampy elektryczne stołowe, biurkowe, nocne lub podłogowe z tworzy sztucznych 4,7%,
  • lampy elektryczne stołowe, biurkowe, nocne lub podłogowe ze szkła 3,7%,
  • lampki choinkowe 3,7%,
  • lampy wiszące, czyli żyrandole, świeczniki i pozostałe elektryczne oprawy oświetleniowe mocowane do sufitu:
    • z plastiku 4,7%,
    • z materiałów ceramicznych 4,7%,
    • ze szkła 3,7%.

Oznaczenie CE i dyrektywa LVD

Jako urządzenia elektryczne tanie lampy wiszące z Chin i inne typy oświetlenia muszą mieć naniesione oznaczenie CE. Jest to oświadczenie producenta, że towar spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa i jakości, jakie nakłada na nie polityka importowa Unii Europejskiej. W przypadku żyrandoli najważniejsza jest Dyrektywa ws. sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia (potocznie Dyrektywa LVD 2014/35/UE – Low Voltage Directive). Określa ona przede wszystkim tzw. wymagania zasadnicze dla sprzętu elektrycznego.

Przykładowo dowodem spełnienia wymagań jest przebadanie lampy pod kątem zgodności ze zharmonizowanymi normami danej dyrektywy. Dla dyrektywy LVD jest to na przykład norma bezpieczeństwa fotobiologicznego PN-EN 62471:2010. Ponadto, aby tanie lampy wiszące z Chin dostały dopuszczone do obrotu w Polsce, muszą być też przebadane na zagrożenie siatkówki oka światłem niebieskim. Nie dotyczy to jednak wszystkim rodzajów oświetlenia.

Wykaz wszystkich norm zharmonizowanych dla sprzętu elektrycznego (w języki polskim) znajdziecie tutaj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1956&from=EN.

Pamiętajcie ponadto, że to chiński dostawca ma obowiązek przetestować bezpieczeństwo swoich produktów i nanieść na nie oznaczenie CE. Do tego wystawia dokument, która nazywa się deklaracją zgodności. Dokument ten jest parą dla oznaczenia CE i informacją, że produkt może być dopuszczony do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X