Transport i spedycja to pojęcia ściśle związane z logistyką. Ich definicje – choć na pozór wydają się oczywiste – są niestety często mylone lub trudne do rozszyfrowania. By uniknąć nieporozumień w przyszłości, postanowiliśmy wyjaśnić, czym są te dwa pojęcia, czym się różnią i jakie mają znaczenie w imporcie. Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Spedycja a transport – definicje
- Spedycja a transport – podobieństwa i różnice
- Firma spedycyjna czy transportowa – którą wybrać przy imporcie?
- Jakie są rodzaje transportu?
- Jakie są rodzaje spedycji?
Spedycja a transport – definicje
Spedycja jest to szereg procesów związanych z transportem towarów. Pojęcie to wchodzi w skład logistyki, jednak zawęża się do przemieszczania dóbr w ramach działalności gospodarczej oraz obowiązujących przepisów prawa. Na spedycję składa się m.in. pozyskiwanie i przyjmowanie zleceń, zawieranie umów z klientami, kompletowanie dokumentacji, organizowanie środków transportu, a także nadawanie przesyłek.
Z kolei transport jest to pojęcie najwęższe, mieszczące się w ramach spedycji. Wchodzi w skład działań spedycyjnych, a przy tym jest odpłatną formą transportu towarów i ludzi z punktu początkowego do końcowego. Można wyróżnić kilka rodzajów transportu, czyli:
- transport drogowy, np. transport naczepami,
- transport kolejowy, np. pociąg z Chin do Polski,
- transport morski, np. przewóz kontenerów promem,
- transport powietrzny, np. kurierski transport lotniczy.
Spedycja a transport – podobieństwa i różnice
Teraz można już przejść do tego, jakie są podobieństwa i różnice spedycji oraz transportu. Jak można zauważyć już po samych definicjach, transport wchodzi w skład działań spedycyjnych, natomiast spedycja jest częścią logistyki. A tym, co spaja transport i spedycję, jest właśnie logistyka. Choć – ogólnie rzecz biorąc – można by powiedzieć, że transport oraz spedycja zajmują się podobnymi kwestiami, to działalność firm specjalizujących się w jednym i drugim zakresie, bardzo się różni. Otóż transport to przewożenie towarów bezpośrednio z punktu A do punktu B, zaś spedycja to koordynacja tego procesu. Zakres działań jest większy dla spedycji, transport jest zaś węższą dziedziną.
Firma spedycyjna czy transportowa – którą wybrać przy imporcie?
Jak wspomnieliśmy powyżej, firmy transportowe zajmują się bezpośrednim przewozem ładunku, zaś spedycyjne – jego organizowaniem. Firmy transportowe zwykle dysponują własną flotą, dzięki czemu mogą przeprowadzać zlecenia we własnym zakresie. Natomiast firmy spedycyjne nie posiadają własnych środków transportu, stąd zwykle muszą współpracować z zewnętrznymi przewoźnikami, czyli firmami transportowymi. Firmy spedycyjne znajdują więc przewoźników odpowiednich do wykonania zadania, opracowują trasy i informują swoich klientów o warunkach wykonani zlecenia. Niektórzy spedytorzy zajmują się również odprawami, zdobywaniem odpowiedniej dokumentacji czy pozwoleń. Warto również dodać, że to do firmy spedycyjnej należy informowanie klienta o etapie transportu. Z kolei firmy transportowe udostępniają swój pojazd do przewiezienia ładunku, stąd też całość obowiązków przewoźnika ogranicza się wyłącznie do bezpiecznego przewozu towarów. Usługa rozpoczyna się, gdy przewoźnik otrzymuje ładunek, a kończy w momencie, kiedy zostanie on dostarczony do klienta.
Jak widać, tak naprawdę to połączenie transportu i spedycji jest najlepszym wyborem w przypadku importu towarów, co z pewnością potwierdzą importerzy, którzy zajmowali się sprowadzaniem ładunków z Chin do Polski. Zarówno jedna, jak i druga firma będzie cennym wsparciem dla początkujących importerów. Spedytorzy udzielą cennych rad w kwestiach organizacji transportu i odpowiedzą na nurtujące pytania, np. dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych ADR. Z kolei firmy transportowe pomogą w wyborze odpowiedniego środka transportu, wskażą zalety i wady transportu kolejowego, drogowego, kolejowego oraz morskiego.
Jakie są rodzaje transportu?
Istnieje wiele rodzajów transportu, które mogą być używane w zależności od rodzaju towarów, dystansu, który należy pokonać oraz innych czynników. Oto niektóre rodzaje transportu:
-
transport drogowy – przemieszczanie towarów za pomocą samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, autobusów itp.,
-
transport kolejowy – przemieszczanie towarów za pomocą pociągów,
-
transport lotniczy – przemieszczanie towarów za pomocą samolotów,
-
transport morski – przemieszczanie towarów za pomocą statków,
-
transport kombinowany – łączenie różnych rodzajów transportu w celu przeprowadzenia całego procesu, np. przeprowadzenie transportu morskiego z jednego portu do drugiego, a następnie transport drogowy z portu do miejsca docelowego.
Jakie są rodzaje spedycji?
Mamy także do dyspozycji wiele rodzajów spedycji, które – podobnie jak transport – stosowane są w zależności od rodzaju towarów, a także trasy, jaką mają do pokonania i wielu innych okoliczności. Poniżej znajdziesz niektóre z nich:
-
spedycja drogowa – koordynowanie transportu towarów za pomocą samochodów ciężarowych lub innych pojazdów drogowych,
-
spedycja kolejowa – koordynowanie transportu towarów za pomocą pociągów,
-
spedycja lotnicza – koordynowanie transportu towarów za pomocą samolotów,
-
spedycja morska – koordynowanie transportu towarów za pomocą statków,
-
spedycja międzynarodowa – koordynowanie transportu towarów z jednego kraju do drugiego,
-
spedycja chłodnicza – koordynowanie transportu produktów spożywczych lub innych towarów, które wymagają przewozu w specjalnych warunkach chłodniczych,
-
spedycja towarów niebezpiecznych – koordynowanie transportu towarów, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub środowiska, takich jak chemikalia, substancje radioaktywne itp.,
-
spedycja kontenerowa – koordynowanie transportu towarów za pomocą kontenerów morskich lub lotniczych.