Rowery elektryczne z Chin – wszystko, co warto wiedzieć

24 czerwca 2022
4.7/5 - (3 votes)
Rowery elektryczne z Chin – wszystko, co warto wiedzieć

W Polsce z roku na rok można zauważyć coraz więcej osób poruszających się na rowerach elektrycznych. Nic dziwnego, stanowią one nie tylko tańszy, ale i znacznie bardziej ekologiczny środek transportu niż samochód. To świetna alternatywa dla auta pod wieloma względami! Zdecydowanie największym ośrodkiem produkującym rowery elektryczne są Chiny. Zastanawiasz się nad sprowadzeniem ich z Państwa Środka? Dowiedz się, co warto wiedzieć o imporcie tych jednośladów.

Poznaj obowiązki i wymogi importera rowerów elektrycznych z Chin

Przypadek importu z Chin rowerów elektrycznych z Chin jest naprawdę niełatwy, ponieważ wymaga od importera spełnienia bardzo rygorystycznych wymogów oraz wypełnienia szeregu obowiązków.

Przede wszystkim każdy importer musi na samym początku szczegółowo zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa, jeśli chodzi o rynek docelowy. Mowa tu przede wszystkim o dyrektywach, rozporządzeniach i wszelkich regulacjach unijnych, które gwarantują, że produkty sprzedawane na terenie Unii Europejskiej są w pełni bezpieczne zarówno dla konsumenta, jak i środowiska.

Poniżej przedstawiamy kluczowe wymogi, jakie musi spełnić importer rowerów elektrycznych z Chin:

  1. Oznaczenie CE oraz deklaracja zgodności

Importer ma obowiązek zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do nadania rowerom elektrycznym oznaczenia CE. Jest to przede wszystkim test reports, czyli raport z badań na produkcie oraz deklaracja zgodności.

  1. Rozporządzenie REACH

Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, czyli Rozporządzenie REACH zostało wprowadzone w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności przemysłu chemicznego w Unii Europejskiej.

Rozporządzenie to ma zastosowanie do wszystkich substancji chemicznych, zarówno tych stosowanych w procesach przemysłowych, jak i w codziennym życiu, np. w produktach czyszczących, farbach czy w wyrobach, takich jak ubrania, meble i urządzenia elektryczne. Dlatego rozporządzenie to ma także wpływ na rowery elektryczne.

Aby zachować zgodność z rozporządzeniem, importer rowerów elektrycznych z Chin ma obowiązek zidentyfikowania ryzyka i zarządzania nim. Musi także wykazać, w jaki sposób można bezpiecznie stosować substancję. Ponadto zobowiązany jest przekazać użytkownikom informacje o środkach zarządzania ryzykiem.

3. Dyrektywa WEEE

Dyrektywa 2012/19/UE (WEEE) w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego reguluje kwestie prawidłowego przetwarzania elektrośmieci oraz ograniczenia ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. W związku z tym importer elektrycznych rowerów z Chin ma obowiązek umieszczenia na nich znaku ZSEE.

Cło na rowery elektryczne z Chin

Import towarów z Chin wiążę się także z koniecznością opłacenia cła. Dotyczy to również rowerów elektrycznych. Jeśli chcesz poznać aktualne stawki celne, możesz sprawdzić je w systemie ISZTAR. Jest to System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.

Jeśli chodzi o rowery elektryczne, najistotniejsze kody celne to:

  • 8711601000 – rowery dwukołowe, trzykołowe i czterokołowe, z pedałami, z pomocniczym silnikiem elektrycznym o mocy znamionowej ciągłej nieprzekraczającej 250 W,
  • 8711609010 – rowery pedałowe ze wspomaganymi pedałami, wyposażone w pomocniczy silnik elektryczny.

Podstawowa stawka celna na rowery elektryczne wynosi 6%. Jednak w przypadku ich importu z Chin, obowiązuje cło antydumpingowe, które Unia Europejska nałożyła na niektórych chińskich producentów. Jego wysokość sięga nawet 79%. Warto dodać, że taki stan rzeczy będzie obowiązywał przynajmniej do 19 stycznia 2024 r. Dlaczego tak się stało? Otóż chodziło o to, że niektórzy chińscy producenci rowerów elektrycznych otrzymywali dofinansowanie, pozwalające na obniżenie cen produktów na rynkach zagranicznych. Działało to na szkodę producentów europejskich, dlatego też, Unia Europejska, chcąc ich ochronić, wprowadziła cło antydumpingowe.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.7/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X