Palety z Chin. Co trzeba wiedzieć na temat ich transportu?

30 października 2019
4.8/5 - (5 votes)
Palety z Chin. Co trzeba wiedzieć na temat ich transportu?

Importowanie towarów z Chin wiąże się z koniecznością dokonywania wielu wyborów i podejmowania wielu decyzji. Na przykład odnośnie dostawcy, środka transportu czy firmy importowej, która będzie pośredniczyć w dostawie. Czeka nas także konieczność podjęcia decyzji co do najlepszej jednostki transportowej: kontener z Chin czy drobnica? Możemy zdecydować się także na palety z Chin, o których warto dowiedzieć się więcej. 

Czym są palety z Chin? 

Takim potocznym określeniem nazywamy towar z Chin wysyłany do Polski lub innego kraju na paletach transportowych (pallet packing). Paleta jest najmniejszą jednostką transportową, jaką można wysyłać towary z Chin drogą morską (pamiętajmy, że drobnica morska umieszczana jest w kontenerze). W przypadku palet kartony są układane warstwowo jedno na drugim, ofoliowane i załadowane razem na paletę. To jedna z kilku form pakowania dóbr akceptowana podczas transportu morskiego, kolejowego i lotniczego. 

Czy palety to przesyłka drobnicowa? 

Nie. Import towarów na paletach nie równa się drobnicy. Jest to inny sposób pakowania towarów, także jeśli organizujemy hurt z Chin. W przeciwieństwie do przesyłek drobnicowych, towar na paletach nie znajduje się luzem w kartonach czy wiadrach wrzuconych do kontenera, aczkolwiek może być wysyłany formalnie jako drobnica.  

Czym są palety z Chin?

Czy transport na paletach jest droższy niż drobnica? 

Jest zazwyczaj dokładnie na odwrót. Palety z Chin to znacznie tańszy rodzaj jednostki transportowej niż drobnica, o ile importujemy większą ilość towaru niż np. kilka kartonów. Z tego powodu dostawcy z Chin chętnie i masowo wysyłają swoje towary właśnie na paletach. Obsługa tak dostarczonego ładunku jest dla firm spedycyjnych dużo łatwiejsza, ponieważ wymaga tylko podnośnika do palet. Za jednym zamachem można podnieść, przenieść i umieścić w kontenerze lub ładowni samolotu dużą ilość towaru. Sama paletyzacja nie jest obowiązkowa w przypadku np. drobnicy z Chin, jednak można się na nią zdecydować, co może nas kosztować ok. 50 dolarów za paletę. 

Jakie są rozmiary palet z Chin? 

  • Klasyczna europaleta, którą najczęściej możemy zobaczyć na zapleczach marketów, ma wymiar 120 x 80cm.  
  • Paleta połówkowa (półpaleta) mierzy zaś 60 x 80cm.  
  • Na standardową europaletę można załadować towar o wysokości ok. 180 cm, a na półpaletę – nie więcej niż 125 cm.  
  • Jest jeszcze tzw. paleta angielska, która ma wymiary 100 x 120cm i maksymalną wysokość 180 cm. 

Czy ta jednostka transportowa jest bezpieczna? 

Import z Chin towarów zapakowanych na paletach jest zabezpieczony na wiele sposób, dzięki czemu jest jednym z bezpieczniejszych typów transportu na tak długie dystanse. Oczywiście wiele zależy od samego rodzaju frachtu, który wybieramy (transport lotniczy i kolejowy są uważane za najbezpieczniejsze, ale są droższe niż transport morski). Warto wiedzieć, że towary znajdujące się na paletach są owijane wieloma warstwami folii przez specjalistyczne maszyny pakujące. Do ich przenoszenia producenci z Chin stosują zaś specjalne transportery rolkowe, a w przypadku, kiedy ładunek na to pozwala, wózki widłowe i podnośniki do palet. 

Jakie są rozmiary palet z Chin?

Palety z Chin – koszty oraz limit wagi 

Ile kosztują palety z Chin przetransportowane do Polski? Cena zależy od kilku czynników: wagi palety wraz z ładunkiem, odległości, rodzaju palety i ewentualnych usług dodatkowych (np. paletyzacja). Oczywiście tu dochodzą też VAT z Chinstawki celne itd., ale te opłaty traktuje jako opłaty stałe dla importu, więc wspominam o nich tylko na marginesie.  

Skoro cena palet z Chin jest warunkowana przez kilka czynników, to najlepszych sposobem jest przeprowadzenie symulacji kosztów z pomocą kalkulatorów online dostępnych na stronach kurierów. Oczywiście możemy tez po prostu zadzwonić do firmy i poprosić o wycenę dla konkretnego importu z Chin. 

Jeśli chodzi o maksymalną wagę jednej palety transportowej wraz z ładunkiem, to limity ustalane są odrębnie przez różne firmy zajmujące się transportem. Weźmy za przykład transport lotniczy kurierem. W firmie DHL limit taki wynosi 1 tonę (1000 kg) na paletę. Z kolei w transporcie morskim waga palety może być wyższa – do 2,5 t (2500 kg), a ilość palet, które możemy przetransportować do Polski zależy od pojemności i wymiarów kontenera

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.8/5 - (5 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X