Facebook
Importowanie towarów z Chin wiąże się z koniecznością dokonywania wielu wyborów i podejmowania wielu decyzji. Na przykład odnośnie dostawcy, środka transportu czy firmy importowej, która będzie pośredniczyć w dostawie. Czeka nas także konieczność podjęcia decyzji co do najlepszej jednostki transportowej: kontener z Chin czy drobnica? Możemy zdecydować się także na palety z Chin, o których warto dowiedzieć się więcej.
Takim potocznym określeniem nazywamy towar z Chin wysyłany do Polski lub innego kraju na paletach transportowych (pallet packing). Paleta jest najmniejszą jednostką transportową, jaką można wysyłać towary z Chin drogą morską (pamiętajmy, że drobnica morska umieszczana jest w kontenerze). W przypadku palet kartony są układane warstwowo jedno na drugim, ofoliowane i załadowane razem na paletę. To jedna z kilku form pakowania dóbr akceptowana podczas transportu morskiego, kolejowego i lotniczego.
Nie. Import towarów na paletach nie równa się drobnicy. Jest to inny sposób pakowania towarów, także jeśli organizujemy hurt z Chin. W przeciwieństwie do przesyłek drobnicowych, towar na paletach nie znajduje się luzem w kartonach czy wiadrach wrzuconych do kontenera, aczkolwiek może być wysyłany formalnie jako drobnica.
Jest zazwyczaj dokładnie na odwrót. Palety z Chin to znacznie tańszy rodzaj jednostki transportowej niż drobnica, o ile importujemy większą ilość towaru niż np. kilka kartonów. Z tego powodu dostawcy z Chin chętnie i masowo wysyłają swoje towary właśnie na paletach. Obsługa tak dostarczonego ładunku jest dla firm spedycyjnych dużo łatwiejsza, ponieważ wymaga tylko podnośnika do palet. Za jednym zamachem można podnieść, przenieść i umieścić w kontenerze lub ładowni samolotu dużą ilość towaru. Sama paletyzacja nie jest obowiązkowa w przypadku np. drobnicy z Chin, jednak można się na nią zdecydować, co może nas kosztować ok. 50 dolarów za paletę.
Import z Chin towarów zapakowanych na paletach jest zabezpieczony na wiele sposób, dzięki czemu jest jednym z bezpieczniejszych typów transportu na tak długie dystanse. Oczywiście wiele zależy od samego rodzaju frachtu, który wybieramy (transport lotniczy i kolejowy są uważane za najbezpieczniejsze, ale są droższe niż transport morski). Warto wiedzieć, że towary znajdujące się na paletach są owijane wieloma warstwami folii przez specjalistyczne maszyny pakujące. Do ich przenoszenia producenci z Chin stosują zaś specjalne transportery rolkowe, a w przypadku, kiedy ładunek na to pozwala, wózki widłowe i podnośniki do palet.
Ile kosztują palety z Chin przetransportowane do Polski? Cena zależy od kilku czynników: wagi palety wraz z ładunkiem, odległości, rodzaju palety i ewentualnych usług dodatkowych (np. paletyzacja). Oczywiście tu dochodzą też VAT z Chin, stawki celne itd., ale te opłaty traktuje jako opłaty stałe dla importu, więc wspominam o nich tylko na marginesie.
Skoro cena palet z Chin jest warunkowana przez kilka czynników, to najlepszych sposobem jest przeprowadzenie symulacji kosztów z pomocą kalkulatorów online dostępnych na stronach kurierów. Oczywiście możemy tez po prostu zadzwonić do firmy i poprosić o wycenę dla konkretnego importu z Chin.
Jeśli chodzi o maksymalną wagę jednej palety transportowej wraz z ładunkiem, to limity ustalane są odrębnie przez różne firmy zajmujące się transportem. Weźmy za przykład transport lotniczy kurierem. W firmie DHL limit taki wynosi 1 tonę (1000 kg) na paletę. Z kolei w transporcie morskim waga palety może być wyższa – do 2,5 t (2500 kg), a ilość palet, które możemy przetransportować do Polski zależy od pojemności i wymiarów kontenera.
1688 to największa platforma hurtowa B2B w Chinach, stworzona przez grupę Alibaba. To właśnie tutaj znajdziesz towary, które następnie sprzedawane są na serwisach, takich jak AliExpress.
CIF jest jedną z reguł Międzynarodowych Reguł Handlu (Incoterms 2020) i oznacza Koszt, Ubezpieczenie i Fracht (Cost, Insurance and Freight).
Rokrocznie Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy. W ubiegłym roku było to niemal milion aut, a duża część z nich pochodziła z Państwa Środka. Import samochodów z Chin do Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Dyrektywa Maszynowa (2006/42/WE) to zbiór przepisów prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej, który ustanawia minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia dla maszyn wprowadzanych na rynek lub oddanych do użytku.