Numer SISC co to jest i jak długo się czeka?

26 lutego 2020
4.3/5 - (21 votes)
Numer SISC co to jest i jak długo się czeka?

Czy numer SISC i numer EORI to to samo? Jak wygląda nadanie numeru EORI dla firmy? Gdzie można dokonać elektronicznej rejestracji firmy dla potrzeb celno-skarbowych? Te pytania często pojawiają się wśród początkujących firm zajmujących się importem z Chin. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam to krok po kroku.

Co to jest numer EORI?

Każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która chce sprowadzać towary z Chin na teren kraju należącego do Unii Europejskiej, musi posiadać numer EORI. Jest to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Służy identyfikacji podmiotów gospodarczych dla celów celno-skarbowych, dlatego zawsze jest unikalny. Dla podmiotów krajowych składa się z liter „PL”, numeru NIP i ciągu do 17 znaków.  Z kolei dla firm zarejestrowanych poza Polską składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu. 

Co ważne, powinna go mieć także firma zarejestrowana w kraju trzecim niebędącym członkiem UE (np. jest to firma w Hongkongu lub w Chinach Kontynentalnych), o ile chce importować towary z Chin do Europy. Numer EORI ma za zadanie ułatwić sobie późniejsze operacje handlowe w Europie i jest częścią ogólnego programu cyfryzacji usług celnych w Europie. Dla porządku warto zapamiętać, że numer EORI powinna mieć osoba/firma, która:

  • przewozi lub wywozi towary poza obszar Unii Europejskiej,
  • dokonuje odprawy celnej,
  • ubiega się o procedurę uproszczoną,
  • wnioskuje o status AEO,
  • chce skorzystać z procedury TIR.

Jak numer SISC ma się do numeru EORI?

Nadanie EORI uwarunkowane jest posiadaniem tzw. ID SISC, które otrzymujemy w momencie aktywacji konta w serwisie PUESC. Ile się czeka na numer SISC? Jeśli wniosek (link do PDF wrzucam niżej) podpisujesz elektronicznie (czyli za pomocą Profilu Zaufanego lub certyfikatu) i wysyłasz elektronicznie, SISC ma 7 dni na nadanie numeru. Będzie on widoczny w zakładce Moje Konto.

schemat rejestracji w systemie sisc
schemat rejestracji w systemie SISC

Co to jest numer SISC?

Teraz przejdźmy do omawiania SISC. Jest to skrót oznaczający System Informacyjny Służby Celnej. System ten, za pomocą swojego serwisu e-Klient PUESC (Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej: https://puesc.gov.pl/eklient) służy elektronicznej komunikacji na linii klient – Izba Celno-Skarbowa oraz dostarcza informacje na temat aktualnych przepisów i dokumentów celnych i podatkowych.

Numer SISC to numer identyfikacyjny nadawany osobie/firmie, która poprawnie zarejestrowała się w SISC za pomocą serwisu e-Klient PUESC. Z systemu SISC mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm (importerzy z Chin), pełnomocnicy, pracownicy agencji celnych praz pracownicy biur rachunkowych działających na zlecenie firm. Docelowo platforma cyfrowa PUESC ma stać się jedynym punktem dostępu do e-usług Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy rejestracja jest obowiązkowa?

Osoby, które będą rejestrować się w SISC po raz pierwszy mogą mieć nieco trudności z rozróżnieniu pojęć, takich jak numer EORI czy numer SISC. Dlatego poniżej staram się w prosty sposób wyjaśnić, czym są te numery i czym się od siebie różnią. Przede wszystkim warto wiedzieć, że rejestracja w SISC nie jest obowiązkowa, jednak warto to zrobić. Dlaczego? Ponieważ posiadanie tam konta jest warunkiem koniecznym do prowadzenia komunikacji elektronicznej z systemami informatycznymi działającymi w ramach SISC, świadczącymi swoje usługi na PUESC.

A co z podmiotami, które posiadają już nadany numer EORI, lecz chcą zarejestrować się w SISC? Przede wszystkim powinni wiedzieć, że rejestracja za pośrednictwem PUESC w ich przypadku nie jest obowiązkowa. Dlaczego? Ponieważ ich dane zostały automatycznie pobrane z rejestru EORI do systemu, kiedy został uruchomiony. Jednocześnie, jak już wspomniałem, warto się zarejestrować. Aby móc w pełni korzystać z usług oferowanych przez SISC, przedsiębiorcy z nadanym numerem EORI muszą założyć konto na PUESC i połączyć wspomniane dane z nowym kontem.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.3/5 - (21 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X