Czy numer SISC i numer EORI to to samo? Jak wygląda nadanie numeru EORI dla firmy? Gdzie można dokonać elektronicznej rejestracji firmy dla potrzeb celno-skarbowych? Te pytania często pojawiają się wśród początkujących firm zajmujących się importem z Chin. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam to krok po kroku.
Co to jest numer EORI?
Każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która chce sprowadzać towary z Chin na teren kraju należącego do Unii Europejskiej, musi posiadać numer EORI. Jest to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Służy identyfikacji podmiotów gospodarczych dla celów celno-skarbowych, dlatego zawsze jest unikalny. Dla podmiotów krajowych składa się z liter „PL”, numeru NIP i ciągu do 17 znaków. Z kolei dla firm zarejestrowanych poza Polską składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.
Co ważne, powinna go mieć także firma zarejestrowana w kraju trzecim niebędącym członkiem UE (np. jest to firma w Hongkongu lub w Chinach Kontynentalnych), o ile chce importować towary z Chin do Europy. Numer EORI ma za zadanie ułatwić sobie późniejsze operacje handlowe w Europie i jest częścią ogólnego programu cyfryzacji usług celnych w Europie. Dla porządku warto zapamiętać, że numer EORI powinna mieć osoba/firma, która:
- przewozi lub wywozi towary poza obszar Unii Europejskiej,
- dokonuje odprawy celnej,
- ubiega się o procedurę uproszczoną,
- wnioskuje o status AEO,
- chce skorzystać z procedury TIR.
Jak numer SISC ma się do numeru EORI?
Nadanie EORI uwarunkowane jest posiadaniem tzw. ID SISC, które otrzymujemy w momencie aktywacji konta w serwisie PUESC. Ile się czeka na numer SISC? Jeśli wniosek (link do PDF wrzucam niżej) podpisujesz elektronicznie (czyli za pomocą Profilu Zaufanego lub certyfikatu) i wysyłasz elektronicznie, SISC ma 7 dni na nadanie numeru. Będzie on widoczny w zakładce Moje Konto.
- Instrukcja jak założyć konto w PUESC i uzyskać numer: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/handel-zagraniczny/chce-importowac/proc_1608-numer-eori.
- Wniosek o rejestrację w SISC – pobierz PDF
Co to jest numer SISC?
Teraz przejdźmy do omawiania SISC. Jest to skrót oznaczający System Informacyjny Służby Celnej. System ten, za pomocą swojego serwisu e-Klient PUESC (Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej: https://puesc.gov.pl/eklient) służy elektronicznej komunikacji na linii klient – Izba Celno-Skarbowa oraz dostarcza informacje na temat aktualnych przepisów i dokumentów celnych i podatkowych.
Numer SISC to numer identyfikacyjny nadawany osobie/firmie, która poprawnie zarejestrowała się w SISC za pomocą serwisu e-Klient PUESC. Z systemu SISC mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm (importerzy z Chin), pełnomocnicy, pracownicy agencji celnych praz pracownicy biur rachunkowych działających na zlecenie firm. Docelowo platforma cyfrowa PUESC ma stać się jedynym punktem dostępu do e-usług Krajowej Administracji Skarbowej.
Czy rejestracja jest obowiązkowa?
Osoby, które będą rejestrować się w SISC po raz pierwszy mogą mieć nieco trudności z rozróżnieniu pojęć, takich jak numer EORI czy numer SISC. Dlatego poniżej staram się w prosty sposób wyjaśnić, czym są te numery i czym się od siebie różnią. Przede wszystkim warto wiedzieć, że rejestracja w SISC nie jest obowiązkowa, jednak warto to zrobić. Dlaczego? Ponieważ posiadanie tam konta jest warunkiem koniecznym do prowadzenia komunikacji elektronicznej z systemami informatycznymi działającymi w ramach SISC, świadczącymi swoje usługi na PUESC.
A co z podmiotami, które posiadają już nadany numer EORI, lecz chcą zarejestrować się w SISC? Przede wszystkim powinni wiedzieć, że rejestracja za pośrednictwem PUESC w ich przypadku nie jest obowiązkowa. Dlaczego? Ponieważ ich dane zostały automatycznie pobrane z rejestru EORI do systemu, kiedy został uruchomiony. Jednocześnie, jak już wspomniałem, warto się zarejestrować. Aby móc w pełni korzystać z usług oferowanych przez SISC, przedsiębiorcy z nadanym numerem EORI muszą założyć konto na PUESC i połączyć wspomniane dane z nowym kontem.