Facebook
Czy numer SISC i numer EORI to to samo? Jak wygląda nadanie numeru EORI dla firmy? Gdzie można dokonać elektronicznej rejestracji firmy dla potrzeb celno-skarbowych? Te pytania często pojawiają się wśród początkujących firm zajmujących się importem z Chin. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam to krok po kroku.
Każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która chce sprowadzać towary z Chin na teren kraju należącego do Unii Europejskiej, musi posiadać numer EORI. Jest to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Służy identyfikacji podmiotów gospodarczych dla celów celno-skarbowych, dlatego zawsze jest unikalny. Dla podmiotów krajowych składa się z liter „PL”, numeru NIP i ciągu do 17 znaków. Z kolei dla firm zarejestrowanych poza Polską składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.
Co ważne, powinna go mieć także firma zarejestrowana w kraju trzecim niebędącym członkiem UE (np. jest to firma w Hongkongu lub w Chinach Kontynentalnych), o ile chce importować towary z Chin do Europy. Numer EORI ma za zadanie ułatwić sobie późniejsze operacje handlowe w Europie i jest częścią ogólnego programu cyfryzacji usług celnych w Europie. Dla porządku warto zapamiętać, że numer EORI powinna mieć osoba/firma, która:
Nadanie EORI uwarunkowane jest posiadaniem tzw. ID SISC, które otrzymujemy w momencie aktywacji konta w serwisie PUESC. Ile się czeka na numer SISC? Jeśli wniosek (link do PDF wrzucam niżej) podpisujesz elektronicznie (czyli za pomocą Profilu Zaufanego lub certyfikatu) i wysyłasz elektronicznie, SISC ma 7 dni na nadanie numeru. Będzie on widoczny w zakładce Moje Konto.
Teraz przejdźmy do omawiania SISC. Jest to skrót oznaczający System Informacyjny Służby Celnej. System ten, za pomocą swojego serwisu e-Klient PUESC (Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej: https://puesc.gov.pl/eklient) służy elektronicznej komunikacji na linii klient – Izba Celno-Skarbowa oraz dostarcza informacje na temat aktualnych przepisów i dokumentów celnych i podatkowych.
Numer SISC to numer identyfikacyjny nadawany osobie/firmie, która poprawnie zarejestrowała się w SISC za pomocą serwisu e-Klient PUESC. Z systemu SISC mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm (importerzy z Chin), pełnomocnicy, pracownicy agencji celnych praz pracownicy biur rachunkowych działających na zlecenie firm. Docelowo platforma cyfrowa PUESC ma stać się jedynym punktem dostępu do e-usług Krajowej Administracji Skarbowej.
Osoby, które będą rejestrować się w SISC po raz pierwszy mogą mieć nieco trudności z rozróżnieniu pojęć, takich jak numer EORI czy numer SISC. Dlatego poniżej staram się w prosty sposób wyjaśnić, czym są te numery i czym się od siebie różnią. Przede wszystkim warto wiedzieć, że rejestracja w SISC nie jest obowiązkowa, jednak warto to zrobić. Dlaczego? Ponieważ posiadanie tam konta jest warunkiem koniecznym do prowadzenia komunikacji elektronicznej z systemami informatycznymi działającymi w ramach SISC, świadczącymi swoje usługi na PUESC.
A co z podmiotami, które posiadają już nadany numer EORI, lecz chcą zarejestrować się w SISC? Przede wszystkim powinni wiedzieć, że rejestracja za pośrednictwem PUESC w ich przypadku nie jest obowiązkowa. Dlaczego? Ponieważ ich dane zostały automatycznie pobrane z rejestru EORI do systemu, kiedy został uruchomiony. Jednocześnie, jak już wspomniałem, warto się zarejestrować. Aby móc w pełni korzystać z usług oferowanych przez SISC, przedsiębiorcy z nadanym numerem EORI muszą założyć konto na PUESC i połączyć wspomniane dane z nowym kontem.
Import rowerów i części rowerowych z Chin od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że Chiny odpowiadają obecnie za ok. 20% produkcji rowerów na świecie.
EPREL to funkcjonujący od 1 stycznia 2019 r. Europejski rejestr etykiet energetycznych Komisji Europejskiej (ang. European Registry for Energy Labelling). Producenci oraz importerzy, którzy wprowadzają po raz pierwszy na rynek Unii Europejskiej nowe modele produktów związanych z energią, zobowiązani są do wcześniejszego zarejestrowania ich w bazie EPREL.
Import towarów z Chin do Polski cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wynika to z faktu, że produkty te są znacznie tańsze, a przy tym zachowują świetną jakość. Dużym plusem jest również fakt, że wiele towarów jest zwolnionych z podatku VAT. Jakie produkty należą do tej kategorii? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
OEM, ODM czy OBM - są to rodzaje przedsiębiorstw z określonym zakresem wpływu importera na projekt czy też produkcję kupionych towarów.